Generálny riaditeľ spoločnosti LightSpark David Marcus predstavil nový open-source projekt Universal Money Address (UMA), ktorý je postavený na Lightning Network technológii a vraj môže pozdvihnúť význam Bitcoinu aj v tradičnom svete financií.
David Marcus je v technologickom svete rešpektovaná osoba, čo podčiarkuje skutočnosť, že v 50 rokoch má za sebou už pozíciu generálneho riaditeľa PayPal a lídra blockchainového oddelenia vo firme Meta Platforms (Facebook) v čase, kedy sa Mark Zuckerberg snažil o spustenie vlastnej kryptomeny Facebooku s názvom Libra.
Marcus je dlhodobým zástancom kryptomien a v poslednej dobe vyzdvihuje najmä význam Bitcoinu, v ktorom nevidí len držiteľa hodnoty, ale aj niečo ako podkladové aktívum pre realizáciu bezpečných a rýchlych finančných transakcii aj za pomoci technológie Lightning Network.
Projekt Universal Money Address (UMA) je postavený práve na 2-bitcoinovej vrstve Lightning Network a slúži pre rýchle a instantné B2B (business to business) transakcie, pri ktorých stačí, aby banka či iná inštitúcia mala adresu pre finančnú transakciu v tvare na spôsob „uzivatel(zavinac)banka.com“.
,,Že vám to pripomína lightningovú adresu aLNURL? Presne na tom UMA stavia,” vysvetľuje vo vlákne na Twitteri (X) túto novinku Michal Novák, autor knihy „Lightning Network: Platby budoucnosti“.
,,Tento protokol je však rozšírený o dve hlavné funkcie. Tou prvou je dobrovoľná výmena compliance informácii s podporou Travel Rule a podobne. Je mi jasné, že veľa ľudí bude teraz nadávať, ale bez toho sa nedá UMA integrovať do žiadnej väčšej regulovanej spoločnosti, ako sú napríklad banky či burzy. Druhým rozšírením je podpora pre viac mien. Dá sa realizovať čisto fiat to fiat transakcia, ako aj ľubovoľne kombinovať transakcie s bitcoinom či inými digitálnymi aktívami. Na vstupe aj výstupe totiž môže byť čokoľvek,” dodal.
https://twitter.com/PBudoucnosti/status/1716526233389789415
Táto technológia funguje podobne ako u riešenie spoločnosti Strike od Jacka Mallersa, ktorý pomáha s rýchlymi a nízko nákladovými remitenciami (medzinárodné prevody fiatových mien) pomocou Lightning Network v latinskej Amerike, obzvlášť v El Salvador.
,,Mena na výstupe sa zmení na bitcoin, rýchlo a lacno sa presunie skrz Lightning Network a na výstupe sa opäť prevedie na požadovanú menu príjemcu,” vysvetľuje Novák princíp fungovania UMA.
,,Ak by sa tento systém uchytil, bolo by možné odkiaľkoľvek kamkoľvek posielať peniaze 24/7 s minimálnymi poplatkami a Lightning by bol pritom využití ako médium výmeny.“
Objavujú sa prví partneri
Predstavenie UMA od Lightspark si okamžite vypýtalo pozornosť inštitúcii a spoločnosť už získala aj svojich prvých partnerov, ktorými sú Bakkt a Zero Hash. Záujem prejavili aj Coins.ph či Xapo Bank.
Medzi spoločnosťami, ktoré do LightSpark v prvom kole financovania investovali, sú aj známe VC firmy zamerané na kryptomeny Andressen Horowitz (a16z) a Paradigm. Do projektu sa taktiež zapojili Ribbit Capital, Thrive Capital, Zeev Ventures či Felix Capital.
Zdroj: Twitter (X), cryptopotato.com