Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin nedopadol až tak zle, naznačil Horsley. Je ochranou pred tlačením peňazí?

Článok

bitcoin

Bitcoin nedokáže ochrániť investorov pred všetkými globálnymi krízami, napríklad tou, ktorá súvisí s koronavírusom, no môže v konečnom dôsledku chrániť ľudí pred centrálnymi bankami, vládami a tlačením nových peňazí. Zhodli sa na tom dvaja obhajcovia kryptomien po čerstvých turbulenciách na svetových trhoch.

Pondelok viedol k veľkým otrasom na menových a akciových trhoch, ku ktorým sa neskôr pripojili aj výnosy zo štátnych dlhopisov USA. Celková výnosová krivka amerických dlhopisov klesla pod 1%, čo signalizuje silné obavy investorov z globálnej recesie, “vojny“ o cenu ropy a vplyvu koronavírusu.

V rovnaký čas sa nedarilo ani bitcoinu, ktorý voči doláru stratil takmer 15% (neskôr časť tejto straty zmazal). Hunter Horsley, generálny riaditeľ spoločnosti Bitwise, ktorá sa usilovala o schválenie Bitcoin ETF, však upozornil, že Bitcoin si vedie v porovnaní s S&P 500 lepšie než kedykoľvek predtým.

Na straty Bitcoinu sa totiž pozrel z pohľadu vplyvu jeho tradičnej bežnej volatility. ,,S&P dnes padla o 7,6%. Na základe historickej volatility S&P500 je to to isté, akoby Bitcoin padol o 41%,” upozornil. ,,Napriek tomu je Bitcoin za posledných 24 hodín už len v mínuse 5%. A od dnešnej polnoci už iba 0,5%. To znamená, že nekoreluje.“

Názor Horsleyho samozrejme treba brať s veľkou rezervou, pretože držať investíciu v Bitcoine pred investíciou v S&P500 jednoducho v čase prepadu trhu znamenalo väčšie straty voči fiatovým menám. Na druhú stranu treba uznať, že na jeho postrehu je aj kus pravdy. Prepad S&P500 je totiž vzhľadom na charakter týchto akcii omnoho bolestivejší a hrozivejší, než prepad Bitcoinu, ktorý je na takúto volatilitu zvyknutý a častokrát dokáže svoje straty aj rýchlo zmazať.

Generálny riaditeľ z AngelList Naval Ravikant medzitým skonštatoval, že Bitcoin v súčasnosti nepredstavuje aktívum, ktoré by bolo schopné ochrániť investíciu pred všetkými negatívnymi trhovými vplyvmi, no z dlhodobého hľadiska je hedgeom proti tlačeniu peňazí centrálnymi bankami. Bitcoin je teda hlavne pre investorov, ktorí sa naň pozerajú z dlhodobého hľadiska a nenechajú sa odradiť krátkodobými turbulenciami.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne