Tí čo investovali do Bitcoinu len nedávno majú zrejme obavy či spravili správne. Cena najznámejšej kryptomeny je totiž vzdialená historickým cenovým maximám o zhruba 31%. Ak ste však do Bitcoinu naskočili včaššie, určite si dobre uvedomujete, aký obrovský kus cesty má už za sebou.
Ak sa na graf Bitcoinu pozriete z väčšej perspektívy, zistíte, že je stále mimoriadne “býčí” a že o medveďom trhu zrejme nemožno ani len špekulovať (zatiaľ). Skutočný bearmarket, ak by sme hľadali najnižšiu cenu BTC po predošlom ATH (historickom maxime), sa skončil takmer na chlp presne pred 3 rokmi.
Bitcoin, ktorý je dnes blízko ceny 50 000 USD, sa v decembri 2018, kedy mali v kryptomenách zainvestované len nadšenci, ktorí mali hlboké presvedčenie v obrovský budúci potenciál digitálnych mien, obchodoval len za 3100 dolárov. Od oného času teda dokázal posilniť smerom k jeho doterajším maximám o viac než 2 000%.
Minimum posledného medvedieho bearmarketu dosiahol presne 15. decembra 2018, kedy klesol k cene 3100 USD z predošlého maxima takmer 20 000 USD dosiahnutého 17. decembra 2017. Od oného okamihu bola jeho cena už len vyššia, pričom od tohto dna smerom k doterajšiemu All-time-hight 69 000 USD posilnil o 2125%.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Budúcnosť môže byť odlišná
Pokiaľ ide o budúce ceny Bitcoinu, pochopiteľne nikto na svete nemá také kúzelné schopnosti, aby ju dokázal presne predpovedať. Súčasný býčí trh, obzvlášť po vypuknutí pandémie koronavírusu, sa vyznačuje odlišnými vlastnosťami než predošlé bullruny.
Stále síce platí, že Bitcoin pozitívne reagoval na efekt halvingu, čo odštartovalo jeho ďalší rast, no počas tohto býčieho trhu porušil viacero svojich podobností s predošlými cyklami. Napríklad tým, že v lete sa od svojho ATH prepadol o viac než 50%, no opäť dokázal rásť až vytvoril v novembri ďalšie ATH.
Stock2Flow stráca na význame?
Platný zdá sa už nie je ani model Stock2Flow (S2F) od analytika PlanB, ktorý dlhé roky úspešne predikoval cenu Bitcoinu. Ekonómovia však aj vtedy upozorňovali, že tento model ignoruje stranu dopytu a rieši Bitcoin len z pohľadu ponuky a vplyvu halvingu. A aj preto došlo k momentu, kedy prestal byť platný. Inak povedané 100 000 USD (a viac) do konca roka 2021, sú v čase písania tohto článku naozaj veľmi nereálne.
Vzhľadom na COVID, monetárnu politiku centrálnych bánk a adopčnú krivku kryptomien, ktoré sa môže dostávať do zlomovej mainstreamovej fázy je možné, že býčie a medvedie cykly Bitcoinu stratia povahu striedania sa veľkých impulzívnych parabolických rastov a obrovských vyše 80% prepadov cien. Je možné, že vzhľadom na pokroky v technológii kryptomien a rastúce povedomie o Bitcoine sa dočkáme úplne nových modelov správania sa ceny BTC a aj jeho konkurentov v podobe altcoinov.
Aj z tohto dôvodu našim čitateľom odporúčame, aby si najprv naštudovali, prečo do kryptomien investujú. Začnite vzdelávaním sa o Bitcoine. Bez pochopenia ich prínosu je totiž pri takomto type volatilných aktív veľmi ťažké cenové výkyvy ustáť a neprerobiť pri nich.
Zdroj: Kryptonovinky, cointelegraph.com