Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin mu neuškodil. Nayib Bukele má v El Salvador stále veľkú podporu (naozaj?)

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Nayib Bukele, kontroverzný prezident El Salvador, teda prvej krajiny, ktorá urobila z Bitcoinu zákonné platidlo, si podľa najnovšieho prieskumu udržuje vo svojej zemi medzi jej obyvateľmi vysokú popularitu.

Podľa salvádorských novín La Prensa Gráfica obľuba mladého prezidenta El Salvador je až na úrovni 85,1%. Prieskum obľúbenosti bol realizovaný na vzorke 1520 ľudí, pričom otázka, ktorá im bola položená znela: ,,Súhlasíte s krokmi Bukeleho od jeho príchodu do úradu?”

Len 11,7% respondentov uviedlo, že s krokmi Bukeleho nesúhlasia a 3,2% ľudí sa zdržalo odpovede. Zvyšok uznal, že kroky Bukeleho sú správne.

Tento prieskum, ktorého konečné závery pôsobia až prehnane pozitívneo, však pripomína skôr výsledky volieb v nedemokratických krajinách. V západnom svete by ste totiž len veľmi ťažko našli politika, ktorý by mal hoc len vyše 50% podporu verejnosti. Portál DeCrypt k tomu doplnil, že niektorí občania mohli úmyselne odpovedať nepravdivo, pretože sa obávajú verejne kritizovať svojho prezidenta. Tento názor odvodzujú od anonymných rozhovorov s obyvateľmi tejto zeme, ktoré súviseli s témou Bitcoinu.

Z El Salvador urobil prvú bitcoinovú zem na svete

Bukele  je prezidentom El Salvador od roku 2019. Vo svete sa zviditeľnil najmä tým, že sa rozhodol urobiť z krajiny prvú bitcoinovú zem na svete. Od 7. septembra je v El Salvsdor tát kryptomena zákonným platidlom a podniky by podľa zákona mali umožniť každému zákazníkovi v BTC zaplatiť za dané tovary a služby (v praxi to tak úplne nie je).

El Salvador do Bitcoinu medzitým aj aktívne investuje, pričom aktuálne ich má 1270. Posledných 150 BTCnakúpili 4. decembra po veľkom prepade ceny.

Bukele taktiež nedávno oznámil, že vybudujú v krajine nové mesto s názvom Bitcoin City, ktoré bude spočiatku financované zo svetovo prvých bitcoinových dlhopisov v sume 1 miliardy dolárov. Zaujímavé je, že asistovať pri tom budú firmy BlockstreamBitfinex.

Pokiaľ ide o samotného prezidenta, stále sú s nim spojené mnohé otázniky. Zahraničné média sa ho neboja označovať aj za diktátora a možno majú z časti pravdu. Bukele od príchodu do úradu výrazne posilnil svoju moc obmedzením práv súdov, čím oslabil demokraciu. Miestni obyvatelia však kvitujú napríklad jeho razantný boj s gangami, čo znižuje a potláča kriminalitu v krajine, ktorá vo všeobecnosti za príliš bezpečnú považovaná nie je.

Prínos u remitencii netreba spochybňovať

Ak je niečo, čo sa dá v prípade Bukeleho naozaj vyzdvihnúť, tak je to snaha El Salvador využiť Bitcoin u remitencii. Cezhraničné prevody financií pomocou Bitcoinu totiž ušetria peniaze nejednému obyvateľovi tejto zeme. Skrz Bitcoin a Lightning Network v kombinácii s nulovými poplatkami za zmenu BTC do USD cez podporované automaty a kryptopeňaženky Chivo si totiž môžu posielať Salvádorčania peniaze zo zahraničia takmer v reálnom čase a za minimálne poplatky. To je obrovský rozdiel v porovnaní s využívaním služieb typu Western Union, ktoré si z peňazí týchto ľudí ukrajovali obrovský kus koláča.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.