Nayib Bukele, kontroverzný prezident El Salvador, teda prvej krajiny, ktorá urobila z Bitcoinu zákonné platidlo, si podľa najnovšieho prieskumu udržuje vo svojej zemi medzi jej obyvateľmi vysokú popularitu.
Podľa salvádorských novín La Prensa Gráfica obľuba mladého prezidenta El Salvador je až na úrovni 85,1%. Prieskum obľúbenosti bol realizovaný na vzorke 1520 ľudí, pričom otázka, ktorá im bola položená znela: ,,Súhlasíte s krokmi Bukeleho od jeho príchodu do úradu?”
Len 11,7% respondentov uviedlo, že s krokmi Bukeleho nesúhlasia a 3,2% ľudí sa zdržalo odpovede. Zvyšok uznal, že kroky Bukeleho sú správne.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Tento prieskum, ktorého konečné závery pôsobia až prehnane pozitívneo, však pripomína skôr výsledky volieb v nedemokratických krajinách. V západnom svete by ste totiž len veľmi ťažko našli politika, ktorý by mal hoc len vyše 50% podporu verejnosti. Portál DeCrypt k tomu doplnil, že niektorí občania mohli úmyselne odpovedať nepravdivo, pretože sa obávajú verejne kritizovať svojho prezidenta. Tento názor odvodzujú od anonymných rozhovorov s obyvateľmi tejto zeme, ktoré súviseli s témou Bitcoinu.
Z El Salvador urobil prvú bitcoinovú zem na svete
Bukele je prezidentom El Salvador od roku 2019. Vo svete sa zviditeľnil najmä tým, že sa rozhodol urobiť z krajiny prvú bitcoinovú zem na svete. Od 7. septembra je v El Salvsdor tát kryptomena zákonným platidlom a podniky by podľa zákona mali umožniť každému zákazníkovi v BTC zaplatiť za dané tovary a služby (v praxi to tak úplne nie je).
El Salvador do Bitcoinu medzitým aj aktívne investuje, pričom aktuálne ich má 1270. Posledných 150 BTCnakúpili 4. decembra po veľkom prepade ceny.
Bukele taktiež nedávno oznámil, že vybudujú v krajine nové mesto s názvom Bitcoin City, ktoré bude spočiatku financované zo svetovo prvých bitcoinových dlhopisov v sume 1 miliardy dolárov. Zaujímavé je, že asistovať pri tom budú firmy Blockstream a Bitfinex.
Pokiaľ ide o samotného prezidenta, stále sú s nim spojené mnohé otázniky. Zahraničné média sa ho neboja označovať aj za diktátora a možno majú z časti pravdu. Bukele od príchodu do úradu výrazne posilnil svoju moc obmedzením práv súdov, čím oslabil demokraciu. Miestni obyvatelia však kvitujú napríklad jeho razantný boj s gangami, čo znižuje a potláča kriminalitu v krajine, ktorá vo všeobecnosti za príliš bezpečnú považovaná nie je.
Prínos u remitencii netreba spochybňovať
Ak je niečo, čo sa dá v prípade Bukeleho naozaj vyzdvihnúť, tak je to snaha El Salvador využiť Bitcoin u remitencii. Cezhraničné prevody financií pomocou Bitcoinu totiž ušetria peniaze nejednému obyvateľovi tejto zeme. Skrz Bitcoin a Lightning Network v kombinácii s nulovými poplatkami za zmenu BTC do USD cez podporované automaty a kryptopeňaženky Chivo si totiž môžu posielať Salvádorčania peniaze zo zahraničia takmer v reálnom čase a za minimálne poplatky. To je obrovský rozdiel v porovnaní s využívaním služieb typu Western Union, ktoré si z peňazí týchto ľudí ukrajovali obrovský kus koláča.
Zdroj: decrypt.co