Glassnode v novom reportáže upozornila, že v kategórii dlhodobých držiteľov BTC, teda tých, ktorí držia BTC aspoň 155 dní (hovorí sa im “long term holders“ – LTH), je už 14,161 miliónov bitcoinov. Toto číslo je blízko historických maxím.
Počet krátkodobo držaných BTC (STH – „short term holders“), ktoré boli akumulované po páde FTX, je približne 2,914 miliónov, pričom zaujímavé je to aj v súvislosti s tým, že k pádu FTX došlo práve pred zhruba 155 dňami, čiže dobou, ktorá musí prejsť, aby sa z krátkodobého držiteľa BTC stal dlhodobý.
Graf: Dlhodobí a krátkodobí držitelia BTC. Vývoj počtu dlhodobo držaných BTC je znázornený modrou farbou, kým krátkodobé BTC červenou.
Glassnode pri porovnávaní pomerov medzi LTH a STH konštatovala, že podobné správanie bolo vidieť v rokoch 2016 a 2019, ktoré nasledovali po dosiahnutí miním vtedajších medvedích trhov. Skutočný býčí trh, čiže vytváranie nových cenových maxím, však začal až neskôr v rokoch 2017 resp. 2020.
Bullruny (býčie trhy), ktoré sú v plnom prúde sú totiž špecifické tým, že dlhodobí držitelia BTC (LTH) sa dostanú do tak značne ziskovej pozície, že postupne začnú svoje bitcoiny odpredávať. Počet BTC v dlhodobej držbe tak postupne klesá popri tom rastie záujem krátkodobých investorov “o nové bitcoiny”.
Na grafe nižšie je tmavo modrou farbou znázornený počet dlhodobých držiteľov BTC v profite a bledomodrou farbou počet dlhodobých držiteľov BTC celkovo. V časoch, kedy bitcoin vytvoril nové historické maximum začalo dochádzať k výraznejšej distribúcii týchto BTC.
Že súčasný trend má dobré základy pre bullrun naznačuje, že v roku 2023 sa do zisku vrátilo celkovo 6,2 miliónov BTC, čo je cca 32,3% celkovej ponuky BTC. Znamená to, že tieto bitcoiny boli akumulované za nižšie ceny, než sú tie súčasné.
Graf: počet BTC v profite, viď. výrazný odraz od miním po páde FTX.
Glassnode sa domnieva, že BTC je v dobrej pozícii, aby mal už najhoršiu fázu medvedieho trhu za sebou. Šance, že čoskoro príde bullrun podobný rokom 2017 a 2020, však vyhodnocuje ako menej pravdepodobné a skôr naznačuje, že k bullrunu dôjde budúci rok aj s ohľadom na halving, ktorý je bežným spúšťačom hlavnej fázy býčieho trhu. Ten vychádza na apríl 2024.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Trh sa javí tak, že je podporovaný najmä investormi, ktorí sú v BTC dlhšiu dobu a čakajú na nový bullrun. Táto kategória nemá veľké tendencie predávať BTC a pôsobí mimoriadne trpezlivo, čo stabilizuje cenu BTC (ak nedôjde k nečakaným neovplyvniteľným okolnostiam ako sú pády akciových trhov či situácie typu bankrotu FTX či novej vlny Covid), no nemá sama o sebe dostatočnú silu na to, aby naštartovala ďalší prudký býčí trh.
Inak povedané vyzerá to tak, že podmienky pre rast sú vytvorené, no trh potrebuje príliv ďalšieho kapitálu, čiže ďalšiu vlnu “nováčikov” a “špekulantov”.
Hashrate naznačuje veľkú silu
Hashrate Bitcoinu, čiže celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu bitcoinu, medzitým dosahuje naďalej nové historické maximá, čo vypovedá o veľkej dôvere ťažobného sektoru v budúci cenový vývoj BTC.
15. Apríla sa hashrate dostal na 413,4 exhahhashov za sekundu (EH/S) a pri 7-dňovom kĺzavom priemere je na úroveň 340 EH/s. Len pre ilustráciu 1. januára 2023 bol na úrovni cca 250 EH/s.

Podľa dát BTC.com dôjde o 2 dni k ďalšiemu zvýšeniu mining difficulty o približne 1%. Stane sa tak už piatykrát v rade, čo bude difficulty upravené na nové historické maximum. Táto metrika sa upravuje každé 2 týždne podľa aktuálneho hashrate a slúži na to, aby sa bitcoiny naďalej ťažili tempom približne 6.25 BTC za 1 blok (v priemere 10 minút).
Zdroje: Autor, Glassnode, cointelegraph.com, BTC.com, www.blockchain.com