Bitcoin (BTC) pokračoval v raste aj v piatok a na prelome dní dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných 9 mesiacov. V čase písania článku sa obchode za 27 600 dolárov, čo je nárast o ďalších 6 percent za posledných 24 hodín. Keď sa pozrieme na dáta za posledný týždeň, posilnil už o krásnych 37%.
Výrazne sa darí aj Ethereum (ETH), ktoré taktiež posilnilo z piatka na sobotu o 6% a za posledných 7 dní je v pluse 27.5%.
Každopádne Bitcoin je vo svete kryptomien tento týždeň jednoznačným lídrom a jeho dominancia na trhu s digitálnymi aktívami rastie. To bolo v minulosti obvykle zväčša vo fázach, kedy vstupoval do býčieho alebo medvedieho trhu.
Po prudkom raste sa Bitcoin dostal podľa indexu Fear and Greed Index do „zóny chamtivosti“ – aktuálne sa nachádza na úrovni 64 bodov zo 100. Ide o najvyššiu úroveň za posledný rok, čo však nie je prekvapujúce, keďže uplynulých 12 mesiacov bolo na trhu s kryptomenami naozaj náročných.
Rástol napriek tomu, že akcie oslabili
Zaujímavé je, že na rozdiel od štvrtku, kedy Bitcoin rástol ruka v ruke s americkým akciovým trhom, posledný deň urobil menší odskok, keďže posilňoval, keď akcie padali.
V USA naďalej prevláda veľmi neistá nálada, nakoľko bankový sektor je stále v ohrození a to napriek zásahom Fedu a Ministerstva financií, ktorí čiastočne situáciu po pádoch Silicon Valley Bank a Signature Bank upokojili.
Pozornosť investorov sa aktuálne sústredí najmä na americkú centrálnu banku (Fed), ktorá v stredu oznámi ďalšie zvýšenie sadzieb. Avšak 4 dní pred pretým 38% investorov podľa nástroja Fed Watch od CME dokonca očakáva, že Fed sadzby nezvýši vôbec. Zvyšných 62% tipuje, že Fed urobí zvýšenie o 25 bázických bodov.
Fed je pod veľkým tlakom, pretože sadzby musí zvyšovať pre stále vysokú infláciu. Podľa posledných čísel tá jadrová medzimesačne naposledy posilnila najviac za posledných 5 mesiacov (+0,5% medzimesačne). Pri rúcajúcom sa bankovom sektore však nevie, či ďalším zvýšením sadzieb neohrozí finančnú stabilitu v USA.
Zdá sa, že pre Bitcoin je toto obdobie dobrou reklamou, pretože na rozdiel od bánk nemôže byť obeťou tzv. bankrunov. Pri držbe kryptomien na privátnej peňaženke nemáte voči danej peňaženke žiadnu pohľadávku a vaše aktíva na nej sú naozaj plnohodnotne vaše. Tému toho, čo je poistené, alebo nie, tak v tomto prípade investor rozhodne (na rozdiel od tradičných financií) riešiť nemusí.
Pár zaujímavých onchain dát
Že tento sentiment naozaj prispieva k ďalším investíciám do BTC by mohol naznačovať graf znázorňujúci neustále rastúcu krivku poctu nenulových BTC adreis, ktoré opäť vytvorili nové ATH.
Na druhú stranu však počet BTC na burzách v tomto týždni skôr rastie, než naopak, čo znamená, že aj časť bitcoinových investorov aktuálne váha, či je súčasný rast vzhľadom na ďalšie očakávané správy (sadzby, kríza bankového sektora v USA) dlhodobejšie udržateľný. Napríklad za posledný deň prišli na burzy BTC v hodnote vyše 332 miliónov dolárov.
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1636955592924311553
Podčiarkuje to aj graf vyjadrujúci objemy prílivov BTC na burzy, ktoré sú na 4-mesačnom maxime a tiež graf, ktorý ukazuje, že počet BTC na burzách je najvyšší za posledné 3 mesiace.
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1636838758103371776
https://twitter.com/glassnodealerts/status/1636838746346725377
Zároveň sa taktiež zdá, že určitá časť hodlerov (tí, ktorí držali bitcoiny na adresách dlhšie než 155 dní) aktuálne bitcoiny prevádza (minimálne na burzy) a to buď z dôvodu, že ich predávajú, alebo sa na to môžu chystať.
Zdroj: Autor, Glassnode