Vplyv ťažby Bitcoinu (BTC) na životné prostredie bol vždy kontroverznou témou. Na jednej strane kritici zdôrazňujú, že zabezpečenie BTC siete si vyžaduje viac energie ako ročná spotreba elektrickej energie niektorých krajín.
Na druhej strane, veľká časť kryptomenovej komunity tvrdí, že ide o nevyhnutnú činnosť. Ťažba umožnila BTC blockchainu zostať mimoriadne odolným voči vonkajším útokom s takmer 99,99% dobou prevádzky počas viac ako 14 rokov jeho histórie.
K téme ekológie ťažby BTC sa vyjadril Didar Bekbauov, CEO a spoluzakladateľ ťažobnej spoločnosti Xive.
Ťažba BTC si zaslúži lepšiu reputáciu
Na začiatok je nevyhnutné si ujasniť niektoré fakty o ťažbe BTC. Odhaduje sa, že jedna transakcia BTC má uhlíkovú stopu takmer 820 000 transakcií Visa. Pri takýchto odhadoch a porovnaniach so spotrebou energie jednotlivých štátov je potrebné zdôrazniť, že táto činnosť v skutočnosti neprodukuje žiadne emisie.

Namiesto toho túto „špinavú prácu“ vykonávajú elektrárne, ktoré dodávajú elektrinu ťažobným zariadeniam. Podobne ako domácnosti alebo iné podnikateľské subjekty, aj ťažiari využívajú len elektrickú infraštruktúru, ktorá v danej lokalite existuje.
Kritika spotreby energie v blockchainovej sieti sa začala v máji 2021. Spoločnosť Tesla vtedy prestala prijímať BTC platby s odvolaním sa na obavy o životné prostredie. Je síce dôležité riešiť vysokú spotrebu elektrickej energie pri ťažbe BTC, ale do úvahy by sa malo brať aj to, že nejde o jediné energeticky náročné odvetvie.
Podľa Rady pre ťažbu BTC sa na ťažbu spotrebuje len zlomok energie potrebnej na napájanie priemyselných odvetví, ako je stavebníctvo (3,77%), finančníctvo a poisťovníctvo (4,45%), lodná doprava (5,41%) a letectvo (5,43%). Na ťažbu zlata sa dokonca spotrebuje takmer 2,6-krát viac elektrickej energie ako na zabezpečenie siete BTC. A to ani nehovoríme o likvidácii elektronických zariadení, ako aj o poľnohospodárstve a živočíšnej výrobe, ktoré patria k odvetviam s najvýraznejšou environmentálnou stopou.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa zdá byť nespravodlivé poukazovať na vysokú spotrebu elektrickej energie pri ťažbe BTC bez toho, aby sme uviedli, koľko energie denne spotrebujú iné odvetvia.
Čoraz ekologickejšie ťažba
Napriek kontroverziám okolo tejto témy faktom zostáva, že na zabezpečenie a údržbu BTC siete je potrebné značné množstvo elektrickej energie. Otázkou je, ako dosiahnuť, aby bol BTC udržateľnejší.
Jedným z riešení by bolo výhodné spojenie ťažby BTC s inými obchodnými aktivitami. Napríklad ťažobné farmy s hydraulickým chladením môžu zásobovať teplom skleníky, rybie farmy, budovy a dokonca celé komunity. Na vyhriatie skleníka s rozlohou 10 000 štvorcových metrov stačí len osem WhatsMinerov. Zvýšenie teploty vody o 10 stupňov Celzia prostredníctvom ťažobných zariadení môže až trikrát skrátiť obdobie rastu lososov v rybích farmách. Ďalší možný prípad využitia zahŕňa vývoj malých vodných elektrární na spoločnú spotrebu elektrickej energie s miestnymi komunitami.
Kľúčovou udalosťou v tejto oblasti je tiež využívanie ropného plynu (APG) na napájanie zariadení na ťažbu BTC. Ako už vieme, APG je vedľajší produkt pri ťažbe ropy. Keďže sa ho producentom nie vždy oplatí využívať, pravidelne ho spaľujú priamo na mieste. Tento proces sa nazýva spaľovanie plynu. V roku 2021 viedol k 2,7 miliardám ton emisií ekvivalentu CO2 spolu s plynom, ktorý sa premrhal pri odvetrávaní a úniku metánu.
Namiesto plytvania týmto zdrojom môžu BTC mineri premeniť APG na energiu na napájanie svojich zariadení. To, že by sa plyn len tak nespaľoval, by malo priaznivý vplyv na životné prostredie. Jedna správa odhalila, že ťažba BTC môže znížiť percento spaľovania plynu, každému producentovi ropy, až o 80%.
Výskumníci zároveň zistili, že ide o nákladovo najefektívnejší spôsob znižovania emisií, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje hodnoty veternej a solárnej energie. Pravdepodobne preto mnohé menšie ropné a plynárenské spoločnosti v Spojených štátoch ťažia BTC pomocou spaľovania plynu.
Môže byť BTC ešte ekologickejší?
BTC ťažiari sa sťahujú do krajín, kde majú prístup k lacnejšej energii v podobe obnoviteľných zdrojov. Pre účastníkov trhu sa tak naskytuje príležitosť na zvýšenie udržateľnosti tohto odvetvia.
Dlhodobým cieľom je ekologická ťažba BTC vďaka iniciatívam, ako je prevencia spaľovania plynu a jej kombinácia s inými obchodnými činnosťami. V ideálnom prípade by sa každé odvetvie malo stať čo najudržateľnejším a zároveň by sa mali minimalizovať škody spôsobené životnému prostrediu. Byť zodpovedným účastníkom trhu znamená vynakladať úsilie na to, aby to bolo možné.
Ťažba BTC už v súčasnosti výrazne prispieva k transformácii energetického sektora, vďaka svojej flexibilnej spotrebe elektrickej energie. A keďže sa udržateľnosť tohto odvetvia v nasledujúcich rokoch zlepší, priláka mnoho veľkých investorov, ktorí majú záujem investovať do ekologických podnikov.
Zdroj: cointelegraph.com