Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Záujem o bitcoiny je u ťažiarov naďalej obrovský – difficulty aj hashrate sú na novom ATH!

Článok

bitcoin
Zdroj: Unsplash.com

Napriek tomu, že bitcoin je od svojich historických cenových maxím vzdialený približne 30 tisíc dolárov, úsilie o ťažbu nových bitcoinov a samotná obťažnosť ťažby bitcoinu je na historických maximách.

Hashrate bitcoinu, čo je celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC, je opäť na historických maximách. Podľa dát blockchain.com sa nachádza pri sedemdňovom kĺzavom priemere na úrovni približne 222 EH/s, čím bolo prekonané aj doterajšie maximum dosiahnuté vo februári tohto roka.

28. apríla zároveň padlo nové rekordné denné maximum v podobe až 258 EH/s. ,,Dopyt po ťažbe Bitcoinu je neúprosný a sieť je bezpečnejšia, než kedykoľvek predtým,“ komentoval aktuálne dáta populárny onchain analytik William Clemente.

V prípade hashrate platí, že čím je vyšší, tým je bezpečnejší aj samotný Bitcoin. Na potenciálny 51% útok na sieť by sa totiž muselo vynaložiť ešte viac energie. Takáto forma útoku na BTC je pri súčasnom hashrate už naozaj len teoretickou hrozbou (BTC by bol dostatočne bezpečný aj pri nižších číslach).

Sentiment ťažiarov BTC je býčí

Neustále rastúci hashrate však veľa vypovedá aj o sentimente ťažiarov BTC, ktorí sú špecifickými účastníkmi bitcoinového ekosystému. Na rozdiel od bežných investorov im totiž nestačí BTC len kúpiť a „čakať”. Ťažiari majú aj ďalšie nákladové položky – investície do infraštruktúry, platby za energiu, mzdy zamestnancov, prenájom priestorov, dane a tak ďalej. De facto to znamená, že musia veľmi dôkladne vyhodnocovať, či sa im za daných trhových podmienok bitcoin ťažiť oplatí, alebo je pre nich výhodnejšie ťažbu obmedziť alebo dočasne vypnúť. V tomto kontexte dáta o neustále rastúcom hashrate, ktorý vytvára nové a nové maximá (napriek tomu, že od mája 2020 sa ťaží o polovicu menej BTC než predtým) hovoria jasnou rečou – ťažiari BTC sú v prípade budúceho vývoja ceny BTC veľmi optimistickí a neodrádza ich ani súčasná nižšia cena BTC v porovnaní s historickými maximami blízkymi cene 70 tisíc dolárov za 1 BTC.

Na ATH je aj mining difficulty

Ruka v ruke s hashrate sa upravuje aj metrika mining difficulty, čiže obťažnosť ťažby, ktorá v sobotu opäť dosiahla nové historické maximum (ATH) – tentokrát v podobe 29,794 biliónov. Nové ATH pritom dosiahla už druhýkrát v tomto mesiaci.

Mining Difficulty sa upravuje automaticky raz za 2016 vyťažených blokov, čo býva približne raz za 2 týždne. Metrika sa upravuje smerom hore, ak hashrate za predošle dva týždne rástol, resp. nadol, ak klesal. Cieľom úpravy mining difficulty je zachovať infláciu bitcoinu tak, aby sa bloky ťažili rovnakým tempom. Ak by sa tak nedialo, vyšší hashrate by znamenal, že by sa bitcoiny ťažili rýchlejšie a de facto celkový počet 21 miliónov bitcoinov by bol vyťažený skôr, než je naplánované (posledné časti bitcoinov sa vyťažia až niekedy okolo roku 2140).

Efekt halvingu, teda automatickej úpravy počtu vyťažených bitcoinov v jednom bloku, ktorý sa deje raz za štyri roky, má však na svedomí, že už 19 miliónov BTC bolo vyťažených. Pre zvyšných približne 118 rokov teda zostáva vyťažiť už len 2 milióny BTC. Do halvingu v roku 2024 sa bude ťažiť 6.25 BTC v jednom bloku (cca raz za 10 minút). Následne do roku 2028 to bude už len 3.125 BTC a tak ďalej. Skutočnosť, že halving v roku 2024 sa pomaly blíži môže byť motivujúcim faktorom pre mnohých existujúcich ťažiarov – chcú do oného okamihu vyťažiť čo najviac ešte neexistujúcich BTC – po ďalšom halvingu bude totiž odmena opäť o polovicu menšia.

Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.