Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF: Súdny spor medzi Grayscale a SEC môže trvať aj dva roky

Článok

bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Súdny spor medzi Grayscale a Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) ohľadom schválenia spotového Bitcoin ETF môže trvať aj roky.

Craig Salm, hlavný právny riaditeľ u správcu digitálnych aktív Grayscale Investments, sa ako prvý  zástupca tejto firmy detailnejšie vyjadril k žalobe, ktorú jeho spoločnosť podala na SEC z dôvodu, že Americká komisia pre cenné papiere a burzu zamietla žiadosť Grayscale o konverziu investičného produktu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktorý je uzavretým fondom, na verejne spotové Bitcoin ETF.

Salm vysvetlil, že Grayscale odôvodňuje žalobu predovšetkým tým, že SEC v rokoch 2021 a 2022 schválila niekoľko futures Bitcoin ETF, no spotové ETF stále odmieta povoliť (zamietla nielen ich žiadosť, ale aj všetky predošlé od iných firiem), čo podľa názoru právnického tímu Grayscale nemá právny základ, pretože aj Bitcoin futures ETF, podobne ako spotové, sú v konečnom dôsledku ovplyvňované spotovou cenou bitcoinu na burzách.

Tým sa podľa Grayscale vyvracia hlavný argument SEC, že cena bitcoinu na spotových trhoch môže byť manipulovaná a že žiadateľ o spotové ETF tomu nevie zabrániť, pretože ak by to bola pravda, SEC nemala povoľovať ani futures Bitcoin ETF.

Právny tím Graycale sa na základe tejto argumentácie domnieva, že zamietnutie spotového ETF je „nespravodlivou diskrimináciou“ a že SEC týmto rozhodnutím porušuje niekoľko amerických zákonov vrátane „Zákona o správnom riadení“ a „Zákona o burze cenných papierov z roku 1934“.

Kedy by mohlo byť ETF schválené?

Skutočnosť, že kauza sa dostáva na súd, znamená, že spotové ETF od Grayscale zrejme tak skoro neuvidíme. Podľa Salma, hoci upozornil, že presný čas sa nedá jednoznačne odhadnúť, môže pre rôzne faktory trvať celý súdny spor so SEC aj dva roky. Doplnil však, že firma je presvedčená o svojej pravde a verí, že na súde napokon uspeje.

Pokiaľ ide o SEC, jej šéf Gary Gensler tvrdí, že Bitcoin je v jeho očiach jediná kryptomena, ktorú možno považovať za komoditu. To však zatiaľ nestačí na to, aby povolil ETF na toto aktívum. V prospech tvrdení SEC, že cena BTC môže byť manipulovaná, môže hrať argument týkajúci sa vplyvu stablecoinov na spotové obchodovanie tejto kryptomeny. Tie totiž nie sú v súčasnosti dostatočne regulované, čo by sa mohlo zmeniť v nasledujúcich mesiacoch, nakoľko regulátori nielen v USA, ale aj v iných kútoch sveta, volajú po prísnej regulácii práve tejto oblasti kryptomenového trhu.

Hester Peirceová známa aj ako “kryptomama“, ktorá je kolegyňou Garyho Genslera, medzitým opakovane naznačila, že SEC mala podľa jej názoru Bitcoin ETF už dávno schváliť, no priznala, že názor jej kolegov z komisie sa zatiaľ nemení.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.