Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF: SEC schváli všetky žiadosti, alebo žiadnu, tipuje Scaramucci

Článok

Bitcoin ETF
Canva.com, koláž Kryptonovinky

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) prijala v slede krátkeho času už piatu žiadosť o schválenie Bitcoin ETF. K predchádzajúcim záujemcom priniesť tento produkt na americký trh sa pridáva aj First Trust v spolupráci so SkyBridge, firmou Anthonyho Scaramucciho.

SEC doposiaľ žiadnu žiadosť o Bitcoin ETF neschválil. V minulosti mal pritom na stole žiadosti od bratov Winklevossovcov, VanEck, Bitwise či Wilshire Phoenix. Americká komisia však všetky zamietla s tvrdením, že cena Bitcoinu je pre nedostatočne regulované prostredie ľahko manipulovateľná.

V roku 2021, kedy do trhu prúdi zjavný inštitucionálny kapitál a Bitcoin sa nachádza aj v súvahách niekoľkých známych firiem vrátane Tesla, Square či Microstrategy, však nádej na schválenie Bitcoin ETF rastie. Obzvlášť keď v Kanade ETF už povolili.

SEC má na stole aktuálne žiadosti od VanEck, NYDIG, Wisdom Digital Commodity Services, Valkyrie Digital Assets, no a najnovšie aj od zmieňovaného First Trust a SkyBridge. V prípade VanEck sa už vo štvrtok odštartoval proces, v rámci ktorého sa musí SEC k vyjadriť k žiadosti najneskôr do 45 dní.

Anthony Scaramucci, ktorý je šéfom SkyBridge si myslí, že nádej na schválenie Bitcoin ETF v USA je väčšia než v minulosti, čo potvrdil aj v rozhovore pre portál DeCrypt, v ktorom skonštatoval, že americkí regulátori môžu mať vďaka veľkému úspechu kanadských Bitcoin ETF väčšiu odvahu povoliť tento produkt aj na americkom trhu.

Čo je Bitcoin ETF?

ETF je investičný nástroj, s ktorým je možné obchodovať ako s akciami. Sleduje pritom podkladovú cenu daného aktíva, alebo skupiny aktív. V tomto prípade by teda Bitcoin ETF logicky sledovalo cenu samotného Bitcoinu. Išlo by v podstate o vysoko regulovaný nástroj pre inštitúcie a solventných investorov, skrz ktorý by mohli investovať do BTC bez toho, aby museli riešiť jeho bezpečnú úschovu, čiže stráženie privátnych kľúčov.

Alternatívou k Bitcoin ETF sú v súčasnosti rôzne BTC fondy od Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) až po fond, ktorý prevádzkuje SkyBridge Capital s názvom Capital Bitcoin Fund. Ten bol spustený len v januári  a aktuálne spravuje hodnotu už vyše 370 miliónov dolárov. Takéto fondy však majú svoje obmedzenia. Sú totiž podmienené minimálnou investíciou a majú časové zámky – napríklad v prípade GBTC je možné predať dané akcie až po 6 mesiacoch a v prípade fondu SkyBridge po troch mesiacoch. U Bitcoin ETF by takéto obmedzenia neexistovali.

Anthony Scaramucci si uvedomuje, že vznik Bitcoin ETF by v podstate spravil ich fond nepotrebným. ,,Náš fond by pokračoval, avšak neboli by sme schopní získať ďalší kapitál. Načo by sme potrebovali privátne fondy? (po schválení Bitcoin ETF). Chystáme sa zabiť náš model privátnych partnerstiev tým, že získame povolenie SEC.” Scaramucci zároveň naznačil, že v prípade schválenia Bitcoin ETF dôjde k presunu kapitálu zo súčasného privátneho fondu do nového ETF od Skybridge a First Trust.

Schvália všetky, alebo žiadny?

Šéf fondu, ktorý spravuje aktíva v hodnote vyše 9 miliárd dolárov si taktiež myslí, že SEC buď schváli všetky žiadosti o Bitcoin ETF, alebo žiadnu. ,,Myslím si, že rozhodnutie bude dosť binárne. Buď príjmu všetkých 5 alebo 10 žiadosti, alebo koľko ich bude, alebo neprijmú žiadne. Nemyslím si, že si budú vyberať. V zásade všetci používame rovnaké sady a podávame žiadosti v súlade s pokynmi, ktoré platia pre iné ETF.”

Slová Scaramucciho naznačujú, že problém po prípadnom schválení Bitcoin ETF môže mať aj firma Grayscale, ktorá drží viac než 650 000 BTC. Bitcoin ETF bude totiž výrazne atraktívnejšie, čo naznačuje už aj súčasný trend, kedy po vzniku Bitcoin ETF v Kanade zjavne klesol záujem o akcie GBTC od tejto firmy. Dá sa preto očakávať, že aj Grayscale v dohľadnej dobe podá žiadosť o vlastné ETF na Bitcoin.

Zdroje: decrypt.co, blockworks.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu



© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.