Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF: SEC posudzuje ďalšie žiadosti, Chervinsky je skeptický

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Na zoznam žiadosti o Bitcoin ETF, ktoré aktívne posudzuje Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) sa zaradili ďalšie dve – od firiem SkyBridge a Fidelity.

SEC tak aktuálne posudzuje už celkovo 6 žiadosti – proces schvaľovania sa najprv začal u žiadosti od firmy VanEck. Následne sa pridali Kryptoin, WisdomTree Valkyrie. Žiadosť Fidelity skrz jej dcérsku firmu Wise OriginSkyBridge Captial sú najnovšími.

Po zahájení procesu schvaľovania sa musí SEC vyjadriť k žiadosti prvýkrát do 45 dní. Má však možnosť verdikt odložiť, čo v drvivej väčšine prípadov aj využíva. Proces sa tak celkovo môže predĺžiť až o 240 dní. V prípade žiadosti od firmy VanEck už právo na odloženie verdiktu v prvom prípade využila a predpokladá sa, že tak urobí aj v júni.

OneRiver chce “ekologické” Bitcoin ETF

Ďalších niekoľko žiadosti ešte čaká na začiatok procesu schvaľovania. Patrí medzi ne aj tohto týždňová žiadosť od firmy OneRiver, ktorá chce spustiť „uhlíkovo neutrálne“ Bitcoin ETF. Na tejto žiadosti je zaujímavé aj to, že poradcom One River je Jay Clayton, bývalý šéf SEC, ktorý počas svojho pôsobenia na čele tohto regulátora zamietol hneď niekoľko žiadosti o Bitcoin ETF.

https://twitter.com/DocumentingBTC/status/1397169152343805953

Bitcoin ETF ešte nie je

Všetky žiadosti o Bitcoin ETF z minulých rokov Americká komisia pre cenné papiere  a burzu (SEC) zamietla s odôvodnením, že Bitcoin nie je dostatočne regulovaný a že je ľahké manipulovať s jeho cenou. Tento rok však nádej na schválenie prvého Bitcoin ETF rastie, nakoľko trh s kryptomenami sa výrazne inštitucionalizoval.

Mnohí veria, že po prípadnom schválení Bitcoin ETF výrazne stúpne cena samotného Bitcoinu. Odvolávajú sa pritom na podobný efekt, ktorý v minulosti nastal v prípade schválenia prvého ETF na zlato.

ETF je produkt, ktorý umožňuje ľahkú akvizíciu voči podkladovému aktívu bez toho, aby ho musel investor priamo držať. Pre ľahkú dostupnosť a vysokú mieru regulácie ide o jeden z najobľúbenejších investičných nástrojov pre solventných investorov, inštitúcie, penzijne fondy či rodinné podniky.

O šanciach na schválenie

Cathie Woodová, zakladateľka a CEO Ark Invets, firmy, ktorá kúpila bitcoiny za 20 miliónov dolárov, počas minulotýždňového prepadu BTC až k cene 30 000 USD skonštatovala, že korekcia Bitcoinu prispeje k pravdepodobnosti schválenia Bitcoin ETF.

Iného názoru bol však Jake Chervinsky, známy blockchainový právnik, ktorý na Twitteri uviedol: ,,Rýchlosť a závažnosť tohto prepadu dáva SEC ľahkú zámienku na neschválenie tohtoročných návrhov o Bitcoin ETF. Zdá sa, že cenové pohyby sú poháňané obchodovaním s derivátmi na neregulovaných zahraničných burzách, ktoré naďalej vzbudzujú u SEC veľkú pozornosť a obavy. Zatiaľ nevylučujem schválenie ETF, ale šance sú malé.”

Analytici veria, že schváleniu Bitcoin ETF by mohol prispieť Gary Gensler, ktorý sa stal novým šéfom SEC. Ide o profesora, ktorý ešte nedávno vyučoval o blockchaine a Bitcoine na prestížnej univerzite MIT.

Zdroje: Twitter, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne