Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin ETF: Grayscale nevylúčila žiadosť, Scaramucci očakáva prvé ETF už tento rok

Článok

Bitcoin ETF
Bitcoin ETF

Zjavný záujem o prvé produkty Bitcoin ETF, ktoré v Kanade spustili spoločnosti Evolve, Purpose a naposledy aj dcéra firmy Galaxy Digital, opäť vo veľkom otvorili špekulácie týkajúce sa možnosti schválenia prvého Bitcoin ETF v Spojených štátoch amerických.

V USA zatiaľ povolenie na Bitcoin ETF nedostala žiadna spoločnosť, hoci pokusov bolo hneď niekoľko. Už v roku 2016 ako prvý skúšali šťastie u Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) bratia Winklevossovci (burza Gemini). Ich žiadosť však bola zamietnutá rovnako ako ďalšie z dielni VanEck, SolidX, Bitwise Assets Management či niekoľkých ďalších.

Grayscale ETF nevylučuje

Už včera sme vás informovali, že ďalšou firmou, ktorá sa môže pokúsiť o schválenie Bitcoin ETF je Grayscale Investments Management. Teda spoločnosť, ktorá spravuje viac než 650 000 BTC, ktorými kryje svoje akcie Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), ktoré boli dlhé roky najpopulárnejším regulovaným nástrojom inštitúcii pre expozíciu voči BTC. Že Grayscale poškuľuje po možnosti spustiť vlastné Bitcoin ETF naznačila jej aktivita na pracovnom portáli LinkedIn, kde uverejnili tento týždeň 9 pracovných ponúk na pozície súvisiace so správou ETF fondov.

,,Nevieme vám teraz poskytnúť ďalšie podrobnosti okrem toho, že neustále hľadáme nové príležitosti na trhu, vrátane ETF. Boli sme prví, ktorí priniesli na trh expozíciu voči digitálnym aktívam prostredníctvom nášho regulovaného produktu, a našim cieľom je zaistiť, aby sme boli vedúcou postavou na trhu s akýmkoľvek budúcim produktom, ktorý prinesieme,” odpovedal nepriamo na možnosť podania žiadosti o povolenie Bitcoin ETF výkonný riaditeľ Grayscale Michael Sonnenshein.

Rodd Rosenbluth, ktorý je riaditeľom oddelenia pre ETF fondy vo firma CFRA Research poznamenal: ,,Závod o to, kto prinesie v USA prvé Bitcoin ETF sa rozbieha. Ide skôr o otázku toho, kedy SEC schváli prvé Bitcoin ETF, nie či.”

Rosenbluth upozornil, že firma, ktorá získa povolenie ako prvá, bude mať obrovskú výhodu a v Grayscsle dobre tušia, že je dobrý čas pokúsiť sa o to. Z toho dôvodu nepochybuje, že vytvorenie pracovného tímu pre ETF je predzvesťou ich ďalšieho kroku. ,,Znamená to, že plánujú podať žiadosť o ETF a dúfajú, že schvaľovací proces bude potenciálne rýchly, pretože si nechcú nechať ujsť súčasnú príležitosť”.

Žiadosti o BTC ETF je hneď niekoľko

Kým podanie žiadosti zo strany Grayscale sa zatiaľ len očakáva, iné firmy tak už učinili a aktuálne sa vyčkáva na ďalšie kroky. Najďalej je VanEck, ktorý okrem podania S-1 vyplnil aj formulár s označením 19-b4, čo znamená, že SEC sa musí k žiadosti v priebehu vymedzeného času vyjadriť a buď ju odmietnuť alebo schváliť.

Okrem toho má na stole aj podania od NYDIG z februára 2021 a od firmy Valkyire z januára 2021. Najnovšou lastovičkou však je vyplnenie formuláru S-1 od spoločnosti WisdomTree, ktorá je v oblasti ETF veľkým hráčom. Udialo sa tak len včera. Ak by žiadosť Wisdom Tree uspela, jej ETF na Bitcoin by bolo zalistovane na burze BZX od CBOE.

Prispeje ku schváleniu ETF Gary Gensler?

Dôležité slovo ku akejkoľvek žiadosti o Bitcoin ETF bude mať budúci šéf SEC Gary Gensler, ktorý o Bitcoine a blockchain technológii viedol prednášky na prestížnej technologickej univerzite MIT počas obdobia vlády Donalda Trumpa. Gensler predtým viedol za Obamovej vlády iného regulátora CFTC.

Anthony Scaramucci, šéf spoločnosti SkyBridge Capital, ktorá nedávno spustila vlastný BTC fond, vyhlásil, že podľa jeho názoru Gensler veľmi pravdepodobne prispeje ku schváleniu prvého Bitcoin ETF ešte v roku 2021.

Že Gary Gensler na čele SEC môže byť pre kryptomeny dobrou správou, súhlasí aj súčasná komisárka SEC Hester Peirceová, ktorá si vďaka pozitívnemu názoru na kryptomeny a decentralizáciu získala v kryptokomunite prezývku Kryptomama. ,,Pravdepodobne sa blížime k tomu, že budeme mať nového predsedu v podobe Garyho Genslera, ktorý mal vypočutie pred senátom. Je to jeden krok celého procesu. Potom musí byť zvolený. A ak sa to potvrdí a príde do SEC, prinesie so sebou naozaj veľké znalosti tohto typu aktív (kryptomien),’’ uviedla.

Zdroje: zerohedge.com , coindesk.com, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.