Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin: Čo ak budú Teslu nasledovať ďalší giganti?

Článok

otaznik
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Investícia spoločnosti Tesla do Bitcoinu v hodnote 1,5 miliardy dolárov naďalej rezonuje naprieč mnohými investičnými médiami. V súvislosti s touto (ne)čakanou akvizíciou sa okrem iného špekuluje aj o tom, aký vplyv na Bitcoin by mal podobný krok ďalších gigantov z akciového trhu.

Na úvod jedna zaujímavosť – na hodnote akcii Tesla sa nákup Bitcoinu sprvoti prejavil negatívne. Hodnota akcii výrobcu populárnych elektromobilov klesla o 55 miliónov dolárov, respektíve o zhruba 7%. Pred oznámením o kúpe bitcoinov sa totiž TESLA obchodovala za 869,52 USD (kapitalizácia 834,6 miliardy USD), kým v súčasnosti je cena jej akcie 811,66 USD (kapitalizácia $779 miliárd).

Zaujímavé však je, že ak by sa počítal vďaka kúpe bitcoinov aktuálny majetok tejto firmy, tak vďaka kúpe BTC a jeho následnému rastu o 23-percent zarobila už 365 miliónov dolárov, čo je viac, než jej príjem z predaja elektromobilov za celý štvrtý kvartál 2020 (Tesla v onom období utržila len 270 miliónov). Samozrejme ide len o zaujímavé prirovnanie, ktoré nemusí dlho zostať v platnosti, ak by Bitcoin na cene výraznejšie klesol.

Negatívny vplyv na akcie alebo nie?

Či mala informácia o kúpe bitcoinov zásadný vplyv na hodnotu akcii Tesla je prinajmenšom otázne, hoci niektorí tradiční investori priznali, že aktuálne sú pre nich akcie tejto automobilky ešte rizikovejšie, než v minulosti. Vyjadril sa tak napríklad známy investor Gary Black, ktorý uviedol, že bude hľadať príležitosť pre kúpu akcii Tesla až na nižších hodnotách.

Na druhú stranu treba upozorniť, že keď firmy TwitterMastercard včera naznačili, že by mohli kúpiť Bitcoin, respektíve v prípade Mastercard poskytovať priamu podporu pre kryptotransakcie, hodnota ich akcii výrazne stúpla. Twitter za deň posilnil o takmer 15% a Mastercard o štyri percentá.

Čo ak investujú do Bitcoinu ďalší giganti?

Portál Cointelegraph vypočítal,  že ak by Teslu napodobnili aj ďalší giganti zo sektora fintech, teda Apple, Microsoft, Facebook, Twitter, Mastercard a Google, a každá jedna táto firma by investovala do Bitcoinu podobne ako Tesla 8% svojich hotovostných rezerv, tak by sa to premietlo do celkovej investície zhruba na úrovni 8 miliárd dolárov. To je menej než jedno percento súčasnej trhovej kapitalizácie Bitcoinu.

Inak povedané z pohľadu investovanej čiastky by to až taký zásadný vplyv na Bitcoin mať nemuselo, avšak bol by to nesmierne silný signál pre ostatne spoločnosti a retailových investorov. Zároveň treba upozorniť (čo už Cointrelegraph nekonštatuje), že takéto investície by ešte výraznejšie znížili už teraz nízku ponuku bitcoinov v obehu, ktoré sú k dispozícii na obchodovanie. Tým by sa zvýraznila kríza ponuky a likvidity a tento fakt by mohol tlačiť cenu BTC ešte vyššie.

Zdroj: cointelegraph.com,  cryptoslate.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne