Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin “čaká” na vyjadrenia FED. Viac sa dozvieme už v stredu večer

Článok

FED
Zdroj: Pexels.com

Po pondelkových turbulenciách na trhu v súvislosti s vážnymi problémami čínskeho developera Evergrande, ktoré ovplyvnili aj cenu Bitcoinu (BTC), sa pozornosť sústredí na dvojdňové zasadnutie americkej centrálnej banky FED. Jeho závery veľa napovedia do nasledujúcich týždňov.

Závery z dvojdňového stretnutia by mal zhrnúť v stredu o 14:30 ET (20:30 SEČ) vo verejnom vystúpení predseda FED Jerome Powell. Očakáva sa, že jeho prejav bude v upokojujúcom tóne, avšak vzhľadom na to, že má oznámiť štvrťročné prognózy pre vývoj americkej ekonomiky a úrokových sadzieb, nemusí to byť preňho ľahká úloha. Z pohľadu trhu je však veľmi dôležitá, pretože S&P500  malo v pondelok najhorší deň od mája a kríza čínskeho Evergrande môže mať dopad aj na globálne trhy.

Od Powella sa obzvlášť očakáva, či oznámi plánované postupné uťahovanie kohútikov pokiaľ ide o nákupy štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami. Od vypuknutia pandémie koronavírusu na ne totiž FED každý mesiac vynakladá 120 miliárd dolárov. Ak by teraz FED oznámil, že s týmito míňaním postupne končí, bol by to signál, že sa otvorí aj diskusia o možnom zvyšovaní úrokovej sadzby, ktorá je od roku 2020 blízko nule. Takýto scenár sa očakáva niekedy okolo roku 2023, no zatiaľ žiadne konkrétne dátumy naznačené neboli.

,,Myslím si, že rozohrajú diskusiu o zužovaní. Nemyslím si však, že poskytnú akékoľvek podrobnosti. Myslím si, že predstavia len nejaký rámec, podľa ktorého budú môcť začať robiť konkrétne kroky v novembri alebo decembri,” naznačil svoje očakávania od Powellového prejavu investičný riaditeľ najväčšieho správcovského giganta na svete BlackRock Rick Rieder, ktorý mimochodom nedávno priznal, že je bitcoinovým investorom.

Rieder si zároveň nemyslí, že postupne spomalenie nákupu štátnych dlhopisov by automaticky znamenalo cestu k zvyšovaniu úrokových sadzieb. ,,Powell sa pravdepodobne bude všemožne snažiť odlíšiť a oddeliť asociáciu postupného tapperingu a zvyšovania sadzieb.”

Od Powella sa okrem týchto dvoch ostro sledovaných tém očakáva aj zverejnenie prognóz týkajúcich sa inflácie, ktorá je priamym dôsledkom súčasnej menovej politiky amerického FEDu. Kým Powell doposiaľ opakovane tvrdil, že rast inflácie je len dočasným vedľajším efektom, podlá analytikov sa čoraz viac členov FED domnieva, že rast inflácie bude dlhodobejším problémom.

ZDROJ: cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne