Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin a nejasnosti v El Salvador: Kto bude mať povinnosť prijímať BTC?

Článok

Nayib Bukele
Twitter Nayib Bukele

Už 7. septembra vojde v El Salvador do platnosti “Zákon o Bitcoine”, vďaka ktorému sa BTC stane vôbec v prvej krajine na svete zákonným platidlom. Necelý mesiac pred týmto okamihom však zmieňovaný zákon vynára mnohé otázniky. Obzvlášť pre podnikateľské subjekty.

Z článku 7 bitcoinového zákona, ktorý expresne pretlačil prezident El Salvador Nayib Bukele, totiž vyplýva, že Bitcoin musí byť akceptovaný ako platidlo každým podnikateľským subjektom v krajine. Zjednodušene povedané predajcovia tovarov a služieb by mali byť schopní a pripravení prijímať Bitcoin, ak sa ním zákazník rozhodne u nich zaplatiť.

Táto povinnosť však vzbudzuje medzi mnohými Salvádorčanmi veľké obavy. Podnikateľskému sektoru by totiž takýto nátlakový spôsob adopcie Bitcoinu mohol uškodiť – buď by totiž museli riešiť vystavenie sa cenovej volatilite Bitcoinu (ak sa ho rozhodnú držať), alebo  by museli investovať do technologických riešení, ktoré im prijaté bitcoiny zamenia prakticky okamžite za americké doláre – druhú bežne používanú menu v tejto krajine. Na tieto problémy nedávno upozornila aj úverová agentúra Fitch Ratings. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Minister financií podnikateľov upokojuje

Tejto téme sa počas rozhovoru v televíznom programe Frente a Frente nevyhol minister financií El Salvador Alejandro Zelaya, ktorý uviedol, že firmy, ktoré sa rozhodnú Bitcoin neprijímať, za to nebudú nijakým spôsobom sankcionované. Inak povedané akceptovanie Bitcoinu ako platidla bude v krajine “úplne voliteľné a dobrovoľné”.

Vyjadrenia Zelayu však sú v rozpore so znením zákona. Viac jasnosti do tejto témy nepriniesla ani Salvádorská centrálna banka, ktorá v utorok skonštatovala, že nové štandardy z neho vyplývajúce by mali spĺňať banky, družstevné banky, sporiteľne a tiež úverové sporiteľne. Centrálna banka k Bitcoinu v inom dokumente taktiež uviedla, že tí, ktorí sa s ním dostanú do styku, budú musieť využívať peňaženku s KYC – teda uviesť osobné údaje. Pravdepodobne sa to však týkal len zmieňovaných subjektov.

Z uvedeného vyplýva, že niekoľko týždňov pred uvedením zákona do platnosti je okolo neho ešte mnoho nejasností. Ako uviedla aj agentúra Fitch Ratings, zákon bol písaný príliš rýchlo a nezohľadnil možné problémy s ním súvisiace. Sledovať prvé mesiace adopcie Bitcoinu v tejto 6-miliónovej krajine bude preto nepochybne zaujímavé.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.