Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

BIS upozorňuje na Facebook, Google či Amazon. Môžu ohroziť bankový sektor

Článok

facebook-upozornenie
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) upozornila, že finančné služby, ktoré môžu v budúcnosti priniesť na trh technologickí giganti ako Facebook, Google či Amazon, môžu ohroziť bankový sektor. Ide o priamo reakciu na minulotýždňové oznámenie Facebooku vydať v prvej polovica roka 2020 kryptomenu Libra.

BIS, ktorý funguje pod záštitou 60 svetových centrálnych bank, sa vyjadril ku kryptomene Libra prostredníctvom oficiálnej správy publikovanej 23. júna. Konštatovalo sa v nej, že banky sa musia na Libru dôkladne pripraviť a už teraz musia zintenzívniť kroky smerujúce k efektnému začleneniu týchto produktov do finančného sektora a to predovšetkým z regulačného hľadiska.

BIS upozorňuje, že rozsiahla užívateľská základňa veľkých firiem a ich prístup k užívateľským údajom majú veľký potenciál rýchlo meniť odvetvie finančných služieb. Len samotný Facebook má dosah na 2,4 miliardy ľudí. Nízko nákladová štruktúra týchto online gigantov je zároveň vysoko škálovateľná. V kombinácií s tým, že ide o platformy so stovkami miliónov užívateľov, môže byť pre tieto firmy ľahké motivovať ich, aby začať ich finančné produkty používať.

Organizácia zastupujúca centrálne banky si však myslí, že s tým súvisia aj mnohé riziká, ktoré môžu ohroziť finančnú stabilitu spotrebiteľov. Banky preto čelia veľkej výzve. Podľa BIS by mali zabezpečiť svojim klientom rovnako podmienky, než títo technologickí giganti a tak si ich udržať.

Šéf spoločnosti Ripple, ktorá prevádzkuje kryptomenu XRP, Brad Garlinghouse, naznačil, že práve produkty Ripple by mohli pomôcť tradičným bankám konkurovať kryptomene Facebooku. Ak by totiž banky využili XRP, mohli by dosiahnuť omnoho rýchlejšie a lacnejšie transakcie vrátane tých, ktoré prebiehajú medzi rôznymi štátmi.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne