Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoiny sa strácajú, nepodceňujte bezpečnú úschovu seedu. Zápis rieši RecoverySeed

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Odhaduje sa, že minimálne 3 milióny bitcoinov sú navždy stratené, pretože ich majitelia k nim stratili prístup. Ďalšie stovky tisíc BTC boli ukradnuté z búrz hackermi. Tieto dve informácie podčiarkujú, aké extrémne dôležité je nezanedbať bezpečnú úschovu kryptomien, do ktorých ste investovali.

Kryptomeny sa neodporúča držať na burzách, pretože ak ich hacknú, čo sa stalo v minulosti už mnohokrát, môžete prísť o všetko, čo ste na nich držali. Rizikom v súvislosti s burzami je aj to, že môže byť hacknutý aj váš samotný prístup na ne – stačí, ak podceníte bezpečnosť vy sami, pričom sofistikovanosť hackerov je na čoraz vyššej úrovni.

Držte kryptomeny na vlastnej peňaženke

Odporúčaným riešením je z tohto dôvodu držanie kryptomien na vlastnej peňaženke, ku ktorej máte privátny kľúč, takzvaný seed, ktorý z vás robí skutočného výhradného vlastníka obsahu danej peňaženky. Obzvlášť ak používate hardvérovú peňaženku, teda zariadenie, ktoré drží privátny kľúč mimo dostupnosť internetu, čím sa vytráca akékoľvek riziko hacku na diaľku.

Seed je kombinácia 12 alebo 24 slov, ktoré sú vygenerované pri zakladaní novej peňaženky. Je potrebné zapísať si ich v správnom poradí a nesmú sa ukladať digitálnou formou (nefotiť, neuploadovať na cloudové riešenia a podob.)

Chráňte seed ako oko v hlave

Seed je pri vytváraní peňaženky nutné zapísať si a dbať na to, aby ste on neprišli – či už vlastným alebo cudzím zapríčinením. Strata alebo kompromitácia seedu sa totiž rovná nenávratnej strate kryptomien.

Riziko 1 – krádež či zabudnutie seedu

Pokiaľ ide o riziko krádeže či zabudnutia toho, kde ste seed odložili, odporúčame vám ako prevenciu použiť funkciu Shamir Backup ideálne aj v spojení s funkciou Passhphrase. Túto kombináciu prináša len hardvérová peňaženka Trezor Model T od českej firmy Satoshi Labs a výrazne znižuje pravdepodobnosť straty kryptomien v dôsledku krádeže či fyzického hacku tohto zariadenia (ak sa použije aj Passphrase). Viac informácii sa dozviete v našej recenzii Trezor Model T.

Recenzia & návod Trezor Model T: Najlepšia peňaženka pre kryptomeny (+Shamir Backup a Passphrase)

Riziko 2 – znehodnotenie seedu

Nemenej dôležité je seed zapísať tak, aby sa neznehodnotil. Ak ho totiž zapíšete na papier a ten sa rozmočí, tak máte obrovský problém. Rovnako tak môže písmo na papieri časom vyblednúť, alebo pri použití nevhodného pera sa môže rozpiť a bude nečitateľné. Nehovoriac o tom, že papier zničí aj menší oheň. Za týmto účelom vzniklo niekoľko zaujímavých riešení vrátane toho, ktoré prináša firma RecoverySeed.cz.

Jej produkt v podobe nerezovej oceľovej doštičky pre zápis seedu je totiž vode odolný, ohňovzdorný až do teploty 1510 stupňov Celzia a keďže je z kvalitnej ocele, je aj takmer nezničiteľný. Doštička umožňuje zápis seedu až s 24 slovami pomocou gravírovacej tužky fungujúcej pomocou batérii, s ktorou sa ľahko pracuje.

Dostička a pero RecoverySeed

Najmä tí, ktorí nepoužívajú Shamir Backup na HW peňaženke Trezor Model T (a teda nemajú seed rozdelený do viacerých častí skrz túto špeciálnu funkciu) by mali zvážiť, či majú svoje seedy naozaj uschované jednak na bezpečnom mieste, ale aj tak, aby sa písmo neznehodnotilo vplyvom prírodných živlov (voda, oheň a podob.) či samotným časom (vyblednutie písma). RecoverySeed toto  riziko minimalizuje.

Obsah balenia RecoverySeed

Recovery Seed

Ak obsah, ktorý vám prináša portál Kryptonovinky, považujete za užitočný, budeme radi, ak pri prechode na stránky RecoverySeed.cz v prípade záujmu o objednávku tohto produktu použijete náš affiliate link.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.