Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Bezpečnosť Ethereum v ohrození? Ťažiari kritizujú návrh znižujúci infláciu

Článok

Ethereum
Ethereum

Vývojári Ethereum a jeho ťažiari majú aktuálne diametrálne odlišné predstavy ako riešiť problém preťaženosti siete, vysokých transakčných poplatkov a taktiež inflačného modelu celého projektu. Nový návrh na zlepšenie protokolu (EIP), ktorý ráta s o 75% znížením odmien pre ťažiarov sa preto pochopiteľne stretol s ich obrovskou kritikou.

Ťažiari tvrdia, že zavedenie tejto úpravy by výrazne ohrozilo bezpečnosť celej siete a to by mohlo následne ovplyvniť aj záujmy investorov. Návrh EIP-2878 totiž navrhuje, aby s odmeny za vyťažené bloky znížili až o 75% z 2 ETH za jeden vyťažený blok len na 0.5 ETH. Dôvodom aplikácie tohto návrhu má byť priblíženie miery inflácie Ethereum ku Bitcoinu (kde znižovanie odmeny prebieha tzv. halvingom, ktorý je dopredu naplánovaný raz za štyri roky).

Tento návrh predstavili John Lilic z ConsenSys a Jerome de Tzchey z Ledgeru počas fóra Ethereum Magicians, ktorého sa zúčastnili vývojári aj ťažiari tejto kryptomeny.

Ťažiari, najmä tí, ktorý využívajú GPU, rýchlo upozornili, že takáto radikálna zmena by výrazne znížila bezpečnosť siete, čo by mohlo viesť k tzv. 51% útoku.

Produktový manažér Time Beiko z PagaSys následne skonštatoval, že ide až o príliš dramatickú zmenu poukazujúc, že miera inflácie Ethereum sa v minulosti znižovala menej prudkým tempom. Najprv išlo o prechod z 5 ETH na 3 ETH za vyťažený blok (-40%), potom z 3 ETH na 2 ETH (-33%), no teraz sa požaduje až skok z 2 ETH na 0,5 ETH, čo predstavuje zníženie o 75%. ,,Podľa mňa by sa mala najväčšia pozornosť venovať bezpečnosti siete. Musíme zistiť, ako zabezpečiť, že pravdepodobnosť 51% zostane nízka a to, aby zostala v Ethereum rozmanitá skupina ťažiarov,” skonštatoval.

Iný užívateľ počas diskusie uviedol, že táto zmena by absolútne odstránila z procesu ťažby GPU minerov a v hre by zostali len tí, čo používajú špecializované ASIC zariadenia. ,,ASIC je v porovnaní s GPU vysoko ziskové. Akékoľvek zníženie odmeny za blok odstráni zvyšok ťažiarov využívajúcich GPU, čo bude mať za následok, že ťažbu Ethereum kompletne ovládnu ASIC ťažiari,upozornil.

Jimmy Thommes vyjadril názor, že pokiaľ ide o infláciu, Ethereum sa nemusí nutne “opičiť“ po Bitcoine, pretože tieto kryptomeny sa snažia dosiahnuť rôzne veci. Preto podľa neho nie je nutné, aby sa inflácia ETH radikálne znižovala.

Pravdou je, že ani väčšina ťažiarov nemá nič proti tomu, aby sa odmena za vyťaženie bloku zmenšovala, pretože Ethereum nemá v sebe zabudovaný mechanizmus halvingu, ako má Bitcoin. Predmetom diskusie je teda len miera a tempo, akou sa to bude robiť. Azda najzhodnejším kompromisom bude, ak sa odmena zníži z 2ETH na 1,5 alebo 1 ETH, s čím by podľa všetkého súhlasila väčšina komunity.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne