Webový portál Beincrypto analyzoval situáciu okolo druhej najväčšej kryptomeny – Ethereum (ETH). Poukázal pritom na vtip Vitalika Buterina z roku 2018, kedy zakladateľ Ethereum žartoval, že ETH bude deflačnou menou. Následný vývoj na ETH však tento vtip urobil nečakane prezieravým.
Vďaka súhre technologických pokrokov dnes krivka ponuky ETH zažíva dramatický posun. Kľúčovými aktérmi tohto nečakaného zvratu udalostí sú spaľovací mechanizmus EIP-1559 a vplyv merge Ethereum (prechod na Proof of stake konsenzus) na ponukovú krivku ETH.
V návrhu na zlepšenie ETH (EIP 1559), ktorý je hlavnou súčasťou hard forku London, sa zaviedol mechanizmus na spálenie časti transakčných poplatkov. Táto jedinečná funkcia má zásadný vplyv na dynamiku ponuky ETH. Pravidelným spaľovaním ETH totiž aktualizácia EIP-1559 účinne znižuje celkovú ponuku tejto kryptomeny. Inak povedané počet ETH v obehu klesá a za určitých okolností rýchlejším tempom, než vznikajú nové ETH. To znamená, že ETH sa stáva deflačnou menou.
Súčasne prechod ETH z mechanizmu Proof-of-Work (PoW) na mechanizmus konsenzu Proof-of-Stake (PoS), výrazne zmenil rýchlosť tvorby nových tokenov. V modeli PoW, mineri vytvárali nové ETH pri pridávaní transakcií do blockchainu. Model PoS však túto mieru tvorby nových ETH drasticky znižuje.
Tieto technologické pokroky neúmyselne teda vedú Ethereum k naozaj reálne deflácii. Je to výrazný odklon od Buterinovej pôvodnej vízie, kedy bolo vnímane Ethereum ako inflačná mena. Napriek tomu je to zmena, ktorá by mohla mať výrazné dôsledky pre budúcnosť ETH.
For those still wondering whether or not https://t.co/z44anVrOuT was an April Fool's joke, the answer is: it was an April Fool's meta-joke. *The point* was seeing people argue about whether or not the proposal is "real".
— vitalik.eth (@VitalikButerin) April 2, 2018
Čo priniesla deflácia?
Keďže celková ponuka ETH sa znižuje, zvyšuje sa vzácnosť tohto tokenu respektíve kryptomeny. Ako naznačuje ekonomická teória, znížená ponuka môže zvýšiť hodnotu tohto aktíva.
V oblasti kryptomien, neplánovaný limit ponuky ETH nabáda k porovnaniu s bitcoinom (BTC), najväčšou kryptomenou podľa trhovej kapitalizácie.
BTC má pevne stanovený limit ponuky 21 miliónov mincí. Po vyťažení týchto mincí už nebudú existovať žiadne nové BTC. Bitcoin je však stále inflačný, len bitcoinov sa ťaží každé štyri roky menej. Neplánovaný limit ponuky ETH ho stavia do podobnej pozície, čo potenciálne zvyšuje jeho príťažlivosť ako uchovávateľa hodnoty. Dokonca teoreticky aj viac, keďže kým bitcoiny pribúdajú pomalším tempom, Ethery reálne ubúdajú.
Beincrypto u témy deflácie zohľadnila aj zlato, tradičné zabezpečenie proti inflácii. Ponuka zlata, podobne ako ponuka BTC, je prirodzene obmedzená. V určitom okamihu nám zlato môže dôjsť. Tento nedostatok bol po stáročia kľúčovým faktorom jeho hodnoty. Aj v prípade zlata teda platí, že jeho inflácia je pomalá a nízka. Nedá sa však hovoriť o deflácii v pravom slova zmysle.
Transakčné poplatky
Jednou z potenciálnych výziev pre Ethereum ako deflačnú menu sú podľa portálu Beincrypto transakčné náklady siete. Keďže ETH sa stáva vzácnejším, transakčné poplatky sa môžu zvýšiť. Vyššie transakčné poplatky by mohli používateľov odradiť od používania siete, čo by mohlo obmedziť rast ETH. Tieto obavy by sa však mali zvážiť v porovnaní s potenciálnymi benefitmi.
Obmedzená ponuka by však na druhú stranu mohla prilákať novú vlnu investorov a posilniť pozíciu ETH na trhu. Nedostatok často zvyšuje príťažlivosť aktíva. Po zavedení neúmyselného obmedzenia ponuky sa ETH stáva atraktívnejšou investíciou. To by mohlo povzbudiť viac účastníkov trhu, zvýšiť dopyt a potenciálne zvýšiť hodnotu tokenu.
Tu si však redakcia Beincrypto položila ďalšiu otázku: Mohol by limit ponuky zmeniť základnú povahu ETH?
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
ETH sa tradične oceňuje pre svoju užitočnosť, najmä pre svoje schopnosti so smart kontraktmi. S obmedzením ponuky sa môže vyvinúť na úložisko hodnoty, podobne ako BTC alebo zlato.
Do úvahy prichádza aj DeFi
Keď uvažujeme o budúcnosti ETH, stojí za to zvážiť širší ekosystém. ETH je základom rozvíjajúceho sa sektora decentralizovaných financií – DeFi. Obmedzenie ponuky má preto dôsledky, ktoré presahujú samotné ETH.
Projekty DeFi často používajú ETH ako zábezpeku. S obmedzenou ponukou by sa hodnota tejto zábezpeky mohla zvýšiť, čo by potenciálne zvýšilo hodnotu celého sektora DeFi. Na druhej strane, zvýšené transakčné náklady by mohli spôsobiť, že aplikácie DeFi budú menej dostupné, čo by mohlo potlačiť inovácie.
Ethereum's supply has decreased by more than 70,000 $ETH since The Merge. pic.twitter.com/RDkg5oCp9e
— Delphi Digital (@Delphi_Digital) March 28, 2023
Limit na ponuku ETH podľa redakcie Beincrypto teda predstavuje pre kryptomenu významný míľnik. To, čo sa začalo ako Buterinov nezáväzný vtip, sa teraz zmenilo na definičnú charakteristiku ekonomického modelu ETH. Príchod EIP-1559 a prechod na mechanizmus konsenzu PoS nechtiac vytvorili deflačnú dynamiku s potenciálnymi dôsledkami ďaleko presahujúcimi jeho pôvodný zámer.
Keďže Ethereum pokračuje vo svojej ceste, príbeh jeho neplánovaného obmedzenia slúži ako pripomienka nepredvídateľnej a dynamickej povahy sveta kryptomien. Ako pozorovatelia a účastníci tohto priestoru môžeme len predvídať, prispôsobovať sa a učiť.
Zdroj: beincrypto.com