Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Banky vo výške pokút hravo prekonávajú celý trh s kryptomenami

Článok

Súd, zákon
Zdroj: Pixabay.com

Hoci sa v poslednej dobe častokrát objavujú správy o vyšetrovaní kryptomenových projektov rôznymi štátnymi regulátormi, doposiaľ vystavené pokuty spojené s digitálnymi menami sa zďaleka nedajú porovnať s tými, ktoré za posledných 20 rokov dostali tradičné bankové inštitúcie.

Portál Cointelegraph vo svojom víkendovom článku upozornil na dáta od Good Jobs First, podľa ktorých 50 najväčších regulátorov udelilo za posledných 20 rokov bankám pokuty v hodnote 333 miliárd dolárov.

Vôbec najviac ich dostala Bank of America – v spojitosti s 251 rôznymi prípadmi porušenia pravidiel celkovo zaplatila na pokutách neuveriteľných 82 miliárd dolárov. Na druhom mieste tohto neslávneho rebríčka je JP Morgan Chase s pokutami v hodnote 35,9 miliardy dolárov. Nasleduje tretia Citi Group s pokutami za 25,5 miliardy dolárov.

Najviac pokút, zhruba 29%, súviselo s takzvanými “toxickými” cennými papiermi – išlo o pokuty v celkovej čiastke 97 miliárd USD. Druhou najčastejšou príčinou pokút v bankovom sektore boli porušenia pravidiel týkajúcich sa ochrany spotrebiteľov (68 miliárd dolárov). Najväčšiu jednorazovú pokutu dostala Bank of America v sume 16,6 miliardy dolárov za predaj toxických hypoték spojených s finančnou krízou v roku 2008.

Pokuty kryptotrhu predstavujú menej než percento

Doterajšie pokuty spojené s kryptomenami podľa dostupných dát predstavujú sumu 2,5 miliardy dolárov, čo je menej než jedno percento v porovnaní s pokutami pre bankový sektor za uplynulých 20 rokov.

Najväčšiu pokutu v čiastke 1,2 miliardy dolárov udelia v roku 2020 Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) kryptoprojektu Telegram za jeho nelegálne ICO z roku 2018.

100 miliónov dolárov musela zas zaplatiť kryptoburza BitMEX, ktorá bola vyšetrovaná CFTC a FinCEN z dôvodu, že úmyselne obchádzala pravidlá tykajúce sa boja proti praniu špianvých peňazí (AML). Pokiaľ ide o BitMEX, na svoj osud ešte čakajú jeho zakladatelia na čele s Arthurom Hayesom. Toho čaká súd, ktorý rozhodne o jeho vine alebo nevine v prvej polovici budúceho roka.

Pokutu SEC musela zaplatiť aj spoločnosť Block.One stojaca za kryptomenou EOS – čiastka 24 miliónov dolárov bola v roku 2019 dohodnutá mimosúdnu dohodou s komisiou. Menej než 20 miliónov dolárov zaplatila v rámci mimosúdnej dohody s prokuratúrou štátu New York aj spoločnosť iFinex stojaca za stablecoinom Tether a burzou Bitfinex. Nuž a stále nejasný je osud súdneho sporu medzi spoločnosťou RippleSEC – americká komisia si totiž myslí, že firma Ripple vedome predávala tokeny XRP ako neregistrované cenné papiere, čo jej zakladatelia stále popierajú

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.