Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Banky vo výške pokút hravo prekonávajú celý trh s kryptomenami

Článok

Súd, zákon
Zdroj: Pixabay.com

Hoci sa v poslednej dobe častokrát objavujú správy o vyšetrovaní kryptomenových projektov rôznymi štátnymi regulátormi, doposiaľ vystavené pokuty spojené s digitálnymi menami sa zďaleka nedajú porovnať s tými, ktoré za posledných 20 rokov dostali tradičné bankové inštitúcie.

Portál Cointelegraph vo svojom víkendovom článku upozornil na dáta od Good Jobs First, podľa ktorých 50 najväčších regulátorov udelilo za posledných 20 rokov bankám pokuty v hodnote 333 miliárd dolárov.

Vôbec najviac ich dostala Bank of America – v spojitosti s 251 rôznymi prípadmi porušenia pravidiel celkovo zaplatila na pokutách neuveriteľných 82 miliárd dolárov. Na druhom mieste tohto neslávneho rebríčka je JP Morgan Chase s pokutami v hodnote 35,9 miliardy dolárov. Nasleduje tretia Citi Group s pokutami za 25,5 miliardy dolárov.

Najviac pokút, zhruba 29%, súviselo s takzvanými “toxickými” cennými papiermi – išlo o pokuty v celkovej čiastke 97 miliárd USD. Druhou najčastejšou príčinou pokút v bankovom sektore boli porušenia pravidiel týkajúcich sa ochrany spotrebiteľov (68 miliárd dolárov). Najväčšiu jednorazovú pokutu dostala Bank of America v sume 16,6 miliardy dolárov za predaj toxických hypoték spojených s finančnou krízou v roku 2008.

Pokuty kryptotrhu predstavujú menej než percento

Doterajšie pokuty spojené s kryptomenami podľa dostupných dát predstavujú sumu 2,5 miliardy dolárov, čo je menej než jedno percento v porovnaní s pokutami pre bankový sektor za uplynulých 20 rokov.

Najväčšiu pokutu v čiastke 1,2 miliardy dolárov udelia v roku 2020 Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) kryptoprojektu Telegram za jeho nelegálne ICO z roku 2018.

100 miliónov dolárov musela zas zaplatiť kryptoburza BitMEX, ktorá bola vyšetrovaná CFTC a FinCEN z dôvodu, že úmyselne obchádzala pravidlá tykajúce sa boja proti praniu špianvých peňazí (AML). Pokiaľ ide o BitMEX, na svoj osud ešte čakajú jeho zakladatelia na čele s Arthurom Hayesom. Toho čaká súd, ktorý rozhodne o jeho vine alebo nevine v prvej polovici budúceho roka.

Pokutu SEC musela zaplatiť aj spoločnosť Block.One stojaca za kryptomenou EOS – čiastka 24 miliónov dolárov bola v roku 2019 dohodnutá mimosúdnu dohodou s komisiou. Menej než 20 miliónov dolárov zaplatila v rámci mimosúdnej dohody s prokuratúrou štátu New York aj spoločnosť iFinex stojaca za stablecoinom Tether a burzou Bitfinex. Nuž a stále nejasný je osud súdneho sporu medzi spoločnosťou RippleSEC – americká komisia si totiž myslí, že firma Ripple vedome predávala tokeny XRP ako neregistrované cenné papiere, čo jej zakladatelia stále popierajú

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne