Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Bankový výbor USA bude pojednávať o kryptomene Facebooku Libra

Článok

libra-sudca

Bankový výbor Senátu Spojených štátov by sa bude podrobne zaoberať kryptomenou Facebooku Libra, ktorej vznik bol oficiálne oznámený 16. júna.

Gigant sociálnych sieti Facebook spôsobil u svetových finančných regulátorov zjavný rozruch. Libra má fungovať ako kryptomena na natívnom rovnomennom blockchaine. Jej hodnota bude krytá košom rezervných aktív, ktoré majú byť navrhnuté tak, aby poskytovali tejto kryptomene vnútornú hodnotu a eliminovali kolísanie jej ceny (volatilitu).

Regulačné orgány sa však obávajú, že kryptomena, ktorá môže osloviť až 2,4 miliardy ľudí, ktorí používajú Facebook, Messenger, Instagram či Whatsapp, môže mať zásadný vplyv na celý finančný systém. Najväčšie znepokojenie vyjadrila Maxine Watersová, predsedníčka Výboru finančných služieb USA, ktorá dokonca požiadala Facebook, aby okamžite prestal s vývojom tohto projektu, kým ho regulačné orgány nepreskúmajú.

Bankový výbor Senátu USA sa preto rozhodol, že 16. júla, teda o necelý mesiac, zorganizuje vypočutie s názvom “Preskúmanie navrhovanej digitálnej meny a ochrany osobných údajov služby Facebook”. Na zasadnutí by mali byť prítomní aj zástupcovia Facebooku.

Jerome Powell, ktorý je šéfom Federálneho rezervného systému, férovo priznal, že Facebook pred zverejnením svojich plánov s kryptomenou Libra regulačné organy neobišiel. ,,Facebook pomerne rozsiahlo komunikoval s regulátormi po celom svete, supervízormi a množstvom ľudí, aby diskutoval o svojich plánoch a týka sa to aj nás.”

Napriek tomu, že Facebook s regulátormi komunikoval, jeho iniciatíva vzbudzuje obavy. Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire vyhlásil, že od Facebooku žiada záruky, že Libra nebude zneužitá na nelegálnu činnosť. Predseda ruskej dumy pre finančný trh Antolij Aksakov dokonca vyhlásil, že Rusko túto kryptomenu rozhodne nelegalizuje.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne