Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Banka využívajúca Ethereum si zvolila pre banky netradičnú cestu

Avatar

Článok

zo dňa

ethereum

Poľská banka Alior Bank sídliaca vo Varšave začala používať technológiu Ethereum na overovanie dokumentov svojich klientov. Keď klient na pobočke Alior dostane dokument, môže si odteraz overiť jeho pravosť prezretím odkazu na webovej stránke vo verejnom blockchaine.

Znamená to, že zákazníci tejto banky si môžu overiť, či predmetný dokument bol aj v skutočnosti vydaný v takom znení, ako to tvrdí banka. ,,Vieme presne určiť, v ktorom bloku Ethereum je dokument publikovaný aj s daným hashom. Ak poznáme číslo bloku, vieme aj časovú značku. Vieme, že dokument bol publikovaným pod nejakým časom a nebol v tom čase zmenený (ak je hash uložený na blockchaine zhodný s hash vypočítaným z dokumentu), takže môžeme dokázať, že nebol na našich serveroch nahradený,” vysvetľuje Piotr Adamczyk, vedúci blockchain sekcie poľskej banky.

Banka Alior sa rozhodla pristúpiť k používaniu blockchainu z dôvodu neustále sa meniacich predpisov v Poľsku, kde Úrad pred hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľov v roku 2017 rozhodol, že webové stránky nepredstavujú trvalé médium potrebné na vydávanie zákazníckych dokumentov, pretože sa môžu ľahko meniť.

Spoločnosť preto prišla s blockchainom, ktorý poskytuje online dokumentáciu trvalého nemenného charakteru. Vedenie banky zároveň hrdo vyhlasuje, že je prvou bankou na svete, ktorá používa verejný blockcchain na rozdiel od súkromného. ,,Chceme, aby si ľudia overili, že sme spravili všetko správne a nič pred  nimi netajíme. Ak hovoríme, že dokumenty sú skutočne overené a autentické, každý si to môže overiť a potvrdiť. To by pomocou privátneho blockchainu nebolo možné,” tvrdí šéf strategického oddelenia banky Tomasz Sienicki.

Banky zatiaľ však podľa finančného analytika Sung-junga Kima zväčša uprednostňujú privátne súkromné blockchainy, alebo rôzne hybridné riešenia. Je teda otázne ako dlho bude poľská Alior Bank jediným priekopníkom.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Prudký prepad ceny Bitcoinu a Ethereum nemusia znamenať koniec rastového trendu

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Ekonóm Alex Kruger, ktorý je známy aj svojim pozitívnym názorom na kryptomeny, upozornil, že flash crash, ktorý sme videli u Bitcoinu a Ethereum keď BTC dosiahol cenu 12 tisíc dolárov a ETH 415 dolárov, nemusia znamenať, že ich rast sa definitívne zastavil.

Áno, pravdou je, že prudký prepad, ktorý sme videli na grafoch Bitcoinu a Ethereum môže byť vnímaný ako silný medvedí signál. Kruger však upozornil, že ak by Bitcoin a Ethereum v najbližších dňoch napodobnili zlato a striebro, mohlo by ísť len o dočasnú korekciu.

Zlato a striebro, teda komodity, ktoré zjavne ťažia zo súčasného tlačenia fiatových peňazí, totiž takýto výplach zažili len nedávno a obe následne potvrdili, že trend rastu pokračuje a išlo len o korekciu.

Lepšie než slová to ilustruje samotný graf, na ktorom môžete vidieť, ako sa zlato a striebro prepadli a následne pokračovali v ceste hore. Na grafoch sú zvýraznené všetky spomínané prepady (zlato, striebro, Bitcoin, Ethereum), ktoré sa na seba mimoriadne podobajú.

,,Očakávam že dlhodobý obraz zostal nezmenený. V roku 2020 nás čakajú vyššie high,” doplnil Alex Kruger.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Existuje viac Ethereum adries, ktoré sú v pluse, než celkový počet BTC adries

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum

Vďaka nedávnemu nárastu hodnoty kryptomeny Ethereum (ETH) nad 300 dolárov aktuálne existuje viac ETH adries, ktoré sú v zisku voči americkému doláru, než celkové množstvo adries, na ktorých sa nachádzajú nejaké bitcoiny.

Celkové množstvo adries ETH, ktoré sú v pluse, bolo v čase publikovania týchto údajov portálom Cointelegraph 31 860 000, kým celkové množstvo adries, na ktorých sa nachádzajú nejaké bitcoiny bolo “len” 30 860 000.

Z údajov, na ktoré ako prvý upozornil portál The Defiant, vyplýva, že k tomuto výraznému nárastu ziskovosti investorov prispela postupná akumulácia Etherov  v období, kedy sa cena nachádzala na úrovniach medzi 200 až 300 dolármi a predovšetkým v období, kedy klesla hlboko pod 200 USD na prelome marca a apríla.

Priebežné investovanie do Ethereum sa teda javí podobne ako v prípade Bitcoinu ako dobrá stratégia, nakoľko sa dá výborne priemerovať nákupná cena. Aj napriek tomu, že Ethereum je v súčasnosti stále veľmi vzdialené svojim rekordným hodnotám okolo 1400 dolárov, väčšina investorov do tejto kryptomeny by malo byť v pluse, ak svoje ETH nepredali “pod cenu”.

Pozitívnym javom je aj skutočnosť, že počet adries, na ktorých sa držia Ethery dlhšie než rok, narástol za posledných 12 mesiacov až o 10 miliónov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Buterin varuje: Neriskujte v DeFi svoje životné úspory!               

Avatar

Článok

zo dňa

od

Vitalik Buterin Defi

Decentralizované financovanie, v skratke DeFi, je novým hitom kryptomenového trhu a mnohí považujú práve tento prvok za spúšťača nového krypto-bullrunu. Líder a zakladateľ Ethereum, na ktorom sídli väčšine významných DeFi projektov, však investorov varuje, aby boli v súvislosti s DeFi obzvlášť opatrní.

Rusko-kanadský rešpektovaný programátor Vitalik Buterin počas podcastu s Laurou Shin s názvom “Unchained“ upozornil všetkých ľudí, aby skrz DeFi neriskovali svoje životné úspory. ,,Myslím si, že veľa ľudí podceňuje riziká, ktoré so sebou prinášajú smart kontrakty,” zdôraznil.

Buterin skonštatoval, že úrokové sadzby u DeFi sú exponenciálne vyššie ako u tradičných bankových účtov, čo znamená, že produkty DeFi sú oveľa rizikovejšie a majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť zlomenia. Zároveň skonštatoval, že nie je dostatočne presvedčený, že platformy a protokoly, ktoré majú na starosti audit systémov, dokážu stopercentne naplniť svoje poslanie.

Vitalik nechce ľudí vyslovene odrádzať od používania DeFi, však v minulosti možnosti decentralizovaného financovania, ktoré vznikajú na Ethereum, viackrát pochválil, no len zopakoval, že by sa v žiadnom prípade nemalo využívať ako formu investície životných úspor. Táto technológia je totiž nová a prináša mnoho úskalí a poteniálnych rizík. Príkladom sú napríklad straty investorov v hodnote takmer milióna dolárov pri problémoch decentralizovaného protokolu bZx vo februári tohto roku či júnový výpadok smart kontraktov Bancor, keď došlo k výpadku siete.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Rozhovor s Adamom Kracíkom: O Bitcoine, Ethereum 2.0 a budúcnosti stablecoinov

Avatar

Článok

zo dňa

od

Adam Kracík Rozhovor

Tento týždeň vám prinášame rozhovor s Adamom Kracíkom, s ktorým sme sa rozprávali o viacerých aktuálnych témach zo sveta kryptomien. Začali sme Bitcoinom, jeho fundamentmi, ktoré môžu vplývať na cenu až po problémy s jeho škálovaním, cez Ethereum a dlhoočakávaný prechod na fázu Ethereum 2.0, nuž a napokon sme rozhovor uzavreli témou stablecoinov a ich možnej budúcnosti v celom ekosystéme.

O Bitcoine

Ktoré fundamenty sú pre teba najdôležitejšie ak sa snažíš pochopiť sentiment na kryptomenovom trhu? Uvediem príklad pre ľahšie pochopenie mojej  otázky: Je pre teba silnejším pozitívnym signálom odliv bitcoinov z búrz alebo trend vyhľadávania slova Bitcoin na Google? Nárast hashrate alebo správy o akumulácii BTC zo strany inštitúcii? 

Je to různé. Různé mince se musí hodnotit podle různých fundamentálních ukazatelů. Tz. mince jako Bitcoin bude mít uplně jiné hodnocení než např. Band Protocol. 

Co se týká Bitcoinu, který udává tempo trhu, tak je to vždy o kombinaci těchto faktorů. Každý bude tvořit určitou procentuální část celkového trendu. A každý indikátor bude mít jiné dopady.  Například růst hashrate a růst počtu nenulových adres bude ukazovat dlouhodobý trend vývoje, zatímco nárůst počtu stablecoinů bude signalizovat vzestup v krátkodobém a střednědobém výhledu. 

Momentálně jsou pro mě klíčové indikátory následující. Obrovský nárůst množství stablecoinů, pokračující rozvoj infrastruktury a služeb (nové burzy, lepší služby, peněženky, dexy, zrychlování chainů a orientace na zákazníka), pokračující akumulace (vzestup počtu adres), vzestup hashratu a konečně i vstupy od institucionálních hráčů ze světa klasických financí (Paul Tudor jako nejnovější velký vstup). 

Je podľa teba reálne, že Bitcoin bude napokon v blízkej budúcnosti riešiť problémy so škálovateľnosťou zväčšením veľkosti blokov? V priebehu týždňa sa v takomto zmysle vyjadril Bill Barhydt z Abry.

Dovolil bych si přirovnání k dopravním prostředkům. Potřebujete přepravit z jednoho města do druhého tisíc lidí každý den. Ale máte jen kolo. Řešením není přidat sedadlo a vytvořit dvojkolo. Řešením nebude ani přejít na osobní auto. Prostě musí vzniknout autobus. 

Zvýšení kapacity bloků uleví síti teď, ale do budoucna je potřeba daleko lepší a funkčnější řešení. Bitcoin nepotřebuje scaling ze 7 na 20 transakcí. Potřebuje scaling na 5000 transakcí, aby jeho adopce byla možná a reálná. 

U lightning network (jeden z hlavních kandidátů na scaling u btc na druhé vrstvě) jsou jisté problémy, protože ta technologie jednak není decentralizovaná a druhak tam existují nebezpečné vektory pro útoky. BTC nakonec může např. využívat Ethereum jako v podstatě sidechain (Wrapped BTC). Takže řešení existují. Ale zvyšení kapacity bloků je jen taková hra zatím. Z dlouhodobého hlediska to nehraje větší roli, protože cíl musí být v tisícovkách transakcí (ať už na první vrstvě nebo na dalších). 

Ako vnímaš tohtotýždňove rozhodnutie OCC, ktoré udelilo americkým bankám súhlas na poskytovanie kryptoslužieb?  Dá sa predpokladať, že teraz začnú banky vo veľkom ponúkať Američanom možnosť investície do kryptomien?

Pozitivně. Nicméně se určitě nestane to, že banky hromadně začnou nabízet Bitcoin a další krypto svým zákazníkům. Instituce potřebují čas pro vybudování si důvěry v technologii a velká část z nich stále nebude rozumět potenciálu krypta. 

I přesto je to skvělá zpráva do budoucnosti. To, že USA takovou službu povolí, prakticky znamená, že chtějí tvořit přijatelné a smysluplné regulace (aspoň na nějaké úrovni , když SEC zatím brzdí všechny pokusy o tvorbu ETF například). Takže opět z dlouhodobého hlediska je to dobrá zpráva. 

Z krátkodobého hlediska stejně musí banky vytvořit infrastrukturu pro to, aby takovou službu mohly vůbec nabízet. To znamená, že v brzké době neuvidíme lavinu nových bankovních služeb. 

Můj odhad by bylo, že banky mohou pak rychle naskakovat v silnějším bull marketu, kdy bude o služby velký zájem ze strany retailu. To eventuálně povede k další, šílené bublině a bohužel na tom pravděpodobně velká skupina lidí přijde o peníze jako ti, co nakupovali na 20 000 USD za BTC. Ale to je trh. Trh přeje těm, kteří přišli v pravou chvíli. 

O Ethereum

Ako vnímaš trochu nešťastne sprostredkované informácie týkajúce sa dátumu spustenia Ethereum 2.0? Priznám sa, že posledné signály zo strany developerov sú dosť mätúce. Justin Drake tvrdí, že to stihnú najskôr začiatkom roka 2021, no Vitalik Buterin hneď nato reaguje a sľubuje, že to spustia tento rok.

To bude prostě jeden z těch méně lákavých aspektů decentralizace. Nebudou existovat uplně jednoznačné zprávy o tom, co a jak bude do budoucna. A myslím, že je to v pořádku. Ve výsledku bude uplně jedno, jestli spuštění ETH 2.0 bude v 2020 nebo 2021. Problém by byl, když by to bylo 2023-24.

Ale byl by to jen problém pro síť ETH. Za ETH totiž na příležitost čeká dostatek konkurence. Cardano, Tezos, Cosmos, Algorand, Polkadot a desítky dalších, relevantních projektů. Nakonec je důležité, aby vznikl dostatečně rychlý, decentralizovaných a chytrý blockchain (respektive smart-kontrakt platforma). 

Z vyjadrení Vitalika Buterina som pochopil, že spustenie Ethereum 2.0 je vlastne rozdelené do viacerých fáz a „fáza 0” neobsahuje žiadne obzvlášť kritické miesta a aj preto vlastne verí, že ju spustia už tento rok. Vedel by si teda povedať niečo viac o tých fázach, koľko ich bude a čo budú pre Ethereum znamenať?

Tak ona fáze 0 je sama o sobě dost kritické místo. Ve fázi 0 vznikne Beacon chain, ke kterému se v budoucnosti budou odkazovat všechny shardy v systému ETH 2.0. Fáze 1 tak bude vytvoření shardů. To budou v podstatě nové vlastní blockchainy, které budou snadno komunikovat s Beacon chainem, který bude v podstatě takovým garantem stability celého blockchainového ekosystému ETH 2.0. 

Sharding ve fázi 1 je pak klíčový pro škálování a díky shardingu (funkční implementaci má např. Zilliqa) by se teoreticky rychlost ETH 2.0 chainů měla zvýšit na 64 násobek, protože bude 64 shadrů. Pokud by jeden shard zvládal 100 transakcí za vteřinu, tak se teoreticky dostaneme na 6 400. Ale potenciál je daleko vyšší. 

Fáze 2 není definována tak jasně, ale v podstatě by se měla jednat, jak tomu rozumím, o implementaci virtuálních strojů do každého shardu. Tz. že by pak už shardy uměly pracovat se smart kontrakty a měly vyspělejší funkce. Virtuální stroje v srdci ETH 2.0 chainů by měly být vyspělejší a více modulární (EWasm).  To by nakonec mělo umožnit i schopnost adaptovat se na konkrétní úkoly v rámci určitého shardu. 

To by znamenalo, že určitý shard se může specializovat vyloženě jako transakční protokol a další zase bude lépe stavěný pro decentralizované aplikace atp. 

Čoraz viac sa upozorňuje, že Ethereum má čoraz väčšie problémy so škálovateľnosťou, nuž a popri tom musíme stále rátať aj s možnosťou, že Ethereum 2.0 sa napokon výrazne oddiali. Ako inak sa dá tento problém medzitým riešiť? Ja si pamätám, že pred niekoľkými mesiacmi Buterin hovoril aj o nejakej možnosti využitia blockchainu Bitcoin Cash, nuž a minulý týždeň sme zas písali, že Matic Network vraj dokáže škálovať 7200 transakcií za sekundu a Ethereum to môže okamžite využiť…

Podle mé znalosti se u ETH pracuje na mnoha řešeních. V první vrstvě je to samozřejmě přechod na PoS a sharding, což by mělo vytvořit opravdu rychlý chain. Druhá vrstva jsou pak právě další projekty, které umožňují scaling. 

Mezi ty nejnadějnější projekty patří právě Matic Network, což je scaling řešení postavené prakticky na novém PoS kanálu (plasma – něco jako lightning network). Matic má usecase primárně pro decentra aplikace, které fakticky mohou dělat transakce na síti Matic, která následně komunikuje s chainem ETH. Tz. kdyby cryptokitties využivali MATIC, tak v podstatě nezahltí celou síť ETH, ale přenesou tu nálož na jiný chain. 

Alex Gluchowski z Matter Labs udělal hezký přehled existujících scaling řešení pro Ethereum. A zde je vidět, že se pracuje na všech frontách. To je jen tak mimochodem jedna z věcí, proč úplně nevěřím Bitcoinu. V porovnání s tím, co se děje na ETH, mi přijde, že Bitcoin prostě zaspal. Konzervativnost nemusí být nejlepší vlastností v radikálně se rozvíjející technologické oblastí. 

scr-matter-labs

Ostatné

Aký je tvoj názor na to, že Bitcoin Cash a Bitcoin SV sú stále štvorkou respektíve päťkou na trhu? Budem o nich robiť najbližšie video pre YouTube kanál Zaujalo ma, tak ma zaujímaj aj tvoj názor (úsmev).

Fakt, že tyhle dvě mince figurují v top 10, je krásným indikátorem totální iracionality trhu. Pokud se člověk podívá na on-chain statistiky, tak rychle zjistí, že tyhle chainy prakticky nikdo nepoužívá. Myslím, že je to past na retail podobně jako XRP. 

Druhá strana mince je, že chainy jako cash a sv prostě testují určité limity té sítě a BTC má šanci se z toho poučit, ale kromě vlastností testnetu pro BTC jsou podle mě naprosto bez hodnoty, protože je prakticky nikdo nevyužívá, nikdo na nich moc nepracuje a postupem času jenom zmízí, ale hodně lidí na tom přijde zase o svoje finance. Těm, kdo je drží, bych doporučil včasný výstup na rozumné ceně. 

A čo budúcnosť stablecoinov? Budú tu riešenia ako USDT, USDC, GUSD a podobne aj o 10-20 rokov, alebo si budeme posielať digitálne meny centrálnych bánk? A čo budúcnosť decentralizovaných stablecoinov ako DAI? Nie je práve taký typ stablecoinu budúcnosťou internetových platieb?

Stablecoiny jsou naprosto klíčové pro budoucnost kryptoměnového ekosystému, protože umožňují zapojení entit z reálného světa a primárně podnikatelů. K tomu jsou samozřejmě potřeba ideálně rychlé a bezpečné dexy a scaling. 

Myslím, že stablecoiny jako tether tu zůstanou do té doby, dokud nedojde k monetární krizi většího rozsahu (při nynější dluhové bublině to může být dříve než si myslíme :)). 

V mých očích s nejlepší myšlenkou přišla Libra – a to si myslím, že může být i budoucnost stablecoinů. Vytvoření mince, jejíž hodnota bude podložena mnoha důvěryhodnými druhy majetku, aby si cena držela co nejstabilnější hodnotu a na tu by se následně prakticky vše přepočítávalo. 

Samozřejmě to nesmí bejt Libra, ale musí to být mince vytvořená skrze decentralizované řešení (např. jako Maker DAO – jen ještě vyspělejší). Žádná vláda ani firma by neměla být právě distributorem takové mince, ale musí to být decentralizovaná architektura, která nevyžaduje důvěru, protože jen to bude zabezpečení pro budoucí stabilitu systému takové mince. 

Digitální mince centrálních bank pak budou mít stejné neduhy jako fiat, ale získají výhodu kryptoměn. V dohledné době si myslím ,že to bude žádaná věc a Čína to pochopila. I tak bych řekl, že stejně prim budou hrát stablecoiny dolaru, což je vidět i teď. 

Špekuluje sa, ze na Cardano by mohol po spustení fázy Goguen vzniknúť stablecoin na spôsob ako si to predstavuje Facebook s Librou, no fungoval by decentralizovane ako DAI. Mne by sa to úprimne veľmi páčilo. Tvoje “peniaze”, pod tvojou kontrolou, žiadne držanie na účtoch v banke. A viazané na kôš aktív od zlata až po fiatové meny. Toto by mohol byť podľa mňa “Game Changer” a blockchain, ktorý to dokáže funkčne a bezpečne priniesť by mal “vybavené”. Myslím si, že by u toho mohla nastať relatívne rýchla adopcia. Vidíš to rovnako?

Ono je vlastně uplně jedno, na kterém smart chainu ten stablecoin vznikne. Jediné duležité je, aby byl decentralizovaný a funkční. Takže je jedno, jestli je to Ethereum nebo budoucí verze Cardana. 

Takovýhle stablecoin podle mě bude tvořit páteř budoucího finančního ekosystému. Hlavní je, aby byl krytý (decentralizovaným způsobem) širokou paletou různých druhů majetku. Tz. asi fiat, krypto, komodity, akcie, státní dluhopisy atd. 

Nakonec to bude fungovat tak, že vše by se skrze dexy právě přepočítavalo na tuhle nadstandardně stabilní měnu. S největší pravděpodobností by to byl prostě rámec, ke kterému se budou osatní druhy majetků odkazovat. 

Nicméně je vždy nebezpečné mít pouze jednu alternativu a dá se tak předpokládat, že takových stablecoinů nakonec může vzniknout více. Ale z hlediska užitnosti bych tohle viděl jako relevantní cestu kupředu. 

Adam ďakujem Ti krásne za rozhovor a dúfam, že si to čoskoro zopakujeme pri ďalších aktuálnych témach.

Nezabudnite si prečítať aj náš rozhovor o Cardano s Jaromírom Tesařom.

Rozhovor s Jaromírom Tesařom: O Cardano (ADA) pred spustením mainnetu Shelley

Čítať ďalej

Bitcoin

VIDEO: Najväčšie kryptomeny súčasnosti: Bitcoin, Ethereum a XRP

Avatar

Článok

zo dňa

od

Bitcoin Ethereum XRP

YouTube kanál Zaujalo ma špecializujúci sa na zaujímavosti zo sveta technológii a financií,  prináša prvé zo série videí, v ktorých predstavuje najväčšie kryptomeny súčasnosti. Na úvod 3 najväčšie z nich podľa trhovej kapitalizácie (ak nerátame stablecoin Tether), čiže Bitcoin, Ethereum a XRP. Dozviete sa o ich najsilnejších stránkach ale aj slabinách a očakávaniach do budúcnosti.

Čítať ďalej

Ethereum

Ethereum 2.0 v roku 2020 stále v hre! Je súčasná cena ETH “smiešna“?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum20

Nedávno sme písali o tom, ako developer Ethereum Justin Drake znepokojil komunitu okolo tejto kryptomeny vyhlásením, že spustenie novej éry s označením “Ethereum 2.0“ očakáva najskôr začiatkom roka 2021. Táto informácia totiž bola v rozpore s predošlými tvrdeniami developerov, ktorí uvádzali ako možný dátum spustenia novej generácie ETH niekedy okolo júla až augusta 2020.

Spustenie Ethereum 2.0 je v komunite okolo druhej najväčšej kryptomeny dlho očakávanou udalosťou. Pre celý ekosystém je mimoriadne dôležité aj z pohľadu funkčnosti, pretože sa vďaka nej má vyriešiť čoraz očividnejší problém so škálovateľnosťou blockchainu, ktorý aktuálne zjavne nestíha realizovať dostatočne rýchlo všetky transakcie a tie sa zároveň stávajú drahšie.

Kým Drake bol dokonca obvinený z toho, že šíri medzi investormi Ethereum zbytočne strach, on svoje tvrdenia o odklade Etheruem 2.0 vysvetlil podľa nášho názoru dostatočne logicky:

,,Pred spustením (Ethereum 2.0) chcem vidieť, že verejný testnet bude bežať s troma alebo viacerými klientmi bez problémov aspoň 2-3 mesiace, že bude bežať “útočná sieť” aspoň 2-3 mesiace a že program odmeňujúci hackerov snažiacich sa napadnúť systém bude bežať aspoň 2-3meisace. Toto všetko nestihneme urobiť skôr než v treťom kvartáli,” upozornil.

Hlavný predstaviteľ Ethereum Vitalik Buterin, ktorý bol prítomný počas tohto rozhovoru, kde Drake uviedol svoje obavy, však mal už vtedy iný názor. Zdôraznil, že spustenie Ethereum 2.0 je rozdelené do viacerých fáz a “fáza 0”, ktorá má ísť prvá, nemá vážne bezpečnostné riziká. ,,Ethereum 2.0 nepríde so žiadnymi kritickými aplikáciami až do spustenia fázy 1, takže praktické riziká zrútenia budú veľmi nízke,” zdôraznil.

Optimistickejší sú aj na rozdiel od Drakea aj ďalší developeri. Patrí medzi nich aj Afri Schoedon, ktorý pracuje na ETH2 multi-klient testnete. V rozhovore pe Paradigm uviedol, že stihnutie tohtoročného termínu je stále dostatočne reálne.

,,Nachádzam v tomto niekde medzi Vitalikom a Justonom Drakerom. Nemyslím si, že musíme nutne odkladať spustenie Ethereum 2.0 až na rok 2021 ak sa neobjavia nejaká vážne problémy. Sme na ceste k tomu, aby sme ho spustili záverom tohto roka.”

Shoedon zároveň doplnil, že už čoskoro môžeme očakávať oficiálne spustenie multi-klient testnetu s názvom Medalla.

Očakávania od Ethereum 2.0 výrazne narastajú popri tom ako stúpa záujem o DeFi projekty postavené na tomto blockchaine. Ryan Sean Adams na Twitteri skonštatoval, že kombinácia spustenie stakingu, čo bude ďalšia očakávaná súčasť Ethereum 2.0 spolu s gradujúcim rastom záujmu o DeFi budú pre Ethereum takými katalyzátormi, že hravo prekonajú aj ICO horúčku z roku 2017. Následne doplnil, že súčasná cena (v čase publikovania jeho príspevku bola 243 dolárov) je preto podľa neho smiešna.

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Ethereum

Finálny testnet Ethereum 2.0 je pripravený na spustenie

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum 2.0

Dlhoočakávaný príchod Ethereum 2.0 sa posúva opäť o malý krôčik bližšie. Vyzerá to tak, že spustenie finálneho testnetu by mohlo byť realizované už v horizonte dvoch týždňov.

Vývojár Danny Ryan, ktorý patrí medzi hlavných koordinátorov spustenia novej éry Ethereum 2.0, zdieľal  novinky ohľadom spustenia testnetu na Discorde, kde prezradil, že predpokladaným dátumom je 4. august. Zároveň doplnil, že ďalšie podrobnosti by mali byť zverejnené už v nasledujúcich dňoch.

Testovanie takzvanej “fázy 0“ očakávaného Ethereum 2.0 prebieha na rôznych testovacích sieťach už od apríla, kedy bol vytvorení genesis blok na Beacoin Chaine. Fáza 0 je prvou etapou dlho očakávaného prechodu na Proof-od-Stake koncept, ktorý dramaticky zvýši rýchlosť transakcii. Kompletne sa tým zmení spôsob, akým sa overujú transakcie a zabezpečuje sieť. Kým Ethereum v súčasnosti funguje podobne ako Bitcoin, keďže túto úlohu plnia ťažiari svojim ťažbou, pri prechode na Proof-of-Stake budú overovať a zabezpečovať sieť zjednodušene povedané samotní užívatelia, ktorí sa zapoja do stakingu. Podmienkou bude, aby vlastnili aspoň 32 ETH.

Ako bolo spomenuté už vyššie, testovanie začalo v apríli spustením Beacon Chainu, ktorý bol uvedený do prevádzky na počiatočnej testovacej sieti s názvom Sappire s použitím vkladov o hodnote 3.2 ETH. Vzhľadom na jeho úspech bolo v máji na testnete Topaz uvedených do prevádzky 32 uzlov ETH a začali sa vydávať odmeny za staking. Testovacia sieť Onyx následne v júni začala stabilne pracovať s 20 000 validátormi no a začiatkom júla bola spustená aj testovacia sieť pre viacerých klientov koordinovaná spoločnosťou Altona, aby sa zabezpečila stabilita pred spustením verejného testnetu.

Väčšinu predchádzajúcich testov realizovala spoločnosť Prysmatic Labs. Klient s názvom Prysm ETH 2.0 bol minulý týždeň úspešne auditovaný firmou Quantstamp, ktorý sa orientuje na oblasť bezpečnostných auditov blockchainov. Minulý víkend následne publikovala blog, v ktorom uviedla, že vývojári sú veľmi blízko k spusteniu verejnej testovacej siete pre viacerých klientov.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Bitcoin

Ethereum predbieha Bitcoin sa stáva sa najpoužívanejším blockchainom

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-ethereum

Kým cena Bitconu sa za posledný mesiac obchodovala v obmedzenom rozsahu, niekoľko tokenov na sieti Ethereum, obzvlášť stablecoiny a tie, ktoré sa sústredia na decentralizované financovanie (DeFi), bolo viac než viditeľných.

Nové údaje z analytickej platformy Messari dokonca ukazujú, že sieť Ethereum aj vďaka tomu už dokázala v dennom dolárovom vyjadrení hodnoty prevedených transakcií predbehnúť jednotku na trhu Bitcoin.

Na grafe pod týmto textom môžete vidieť, že sieť Ethereum (čierna farba), kde sa zarátava nielen hodnota transakcií ETH, ale aj tokenov postavených na tejto sieti, už predbehla Bitcoin (oranžová farba):

Hoci sa môže zdať, že tento nárast hodnoty transakcií na Ethereum blockchaine mohol spôsobiť ošiaľ okolo DeFi projektov, v skutočnosti sa o najviac transakcií postarali najmä stablecoiny, obzvlášť Tether (USDT). V roku 2020 presiahlo volume stablecoinov už 508 miliárd dolárov, kým v roku 2019 to bolo za celý rok len 253 miliárd.

Na ďalšom grafe môžete vidieť, že len samotná hodnota denných transakcií USDT (zelená farba) výrazne dobieha hodnotu transakcií BTC (čierna):

Mnohí to pritom možno ani netušia, no stablecoin USDT bol vydaný prvýkrát na blockchaine Bitcoinu vďaka protokolu Omni. V súčasnosti však len niečo vyše 13% všetkých USDT “sídli” na Bitcoine, pričom na Ethereum sa nachádza takmer 60%. Ethereum je jednoducho pre tento prípad použitia omnoho efektívnejšie a zaujímavejšie, pričom tento trend vďaka novým funkciám, ktoré prináša DeFi sektor, bude podľa všetkého ešte stúpať.

Portál Cointelegraph upozornil, že v prvom štvrťroku stúpla kapitalizácia všetkych stablecoinov v obehu z 2,4 miliárd na približne 8 miliárd. V druhom štvrťroku pribudlo ďalších 3,8 miliárd dolárov. V súčasnosti je kapitalizácia najväčšieho stablecoinu Tetheru už vyššia než 9 miliárd a celková kapitalizácia všetkych stablecoinov presiahla úroveň 12 miliárd USD. Dopyt do stablecoinoch zvyšuje aj rozmach spomínaného DeFi, kde su stablecoiny veľmi populárne medzi úverovými protokolmi.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Pomôže Matic vyriešiť problémy škálovania Ethereum?

Avatar

Článok

zo dňa

od

ethereum

Vývojári Matic Network tvrdia, že sú blízko k riešeniu, ktoré môže pomôcť vyriešiť aj problémy škálovania kryptomeny Ethereum. Tesntet ukázal, že zvládnu 7200 transakcií za sekundu.

Ako informoval Cointelegraph, blockchainove riešenie škálovania od Matic by mohlo pomôcť Ethereum, ktoré zápasí s problémami so škálovaním popri tom, ako sa podľa vsetko opäť odkladá spustenie éry Ethereum 2.0. Výsledky dvojmesačného testnetu s označením Stake CS-2008  totiž ukázali, že systém zvládne až 7200 transakcií za sekundu.

Odkladá sa spustenie Ethereum 2.0? Buterin hovorí inak ako Drake

Blogový príspevok od Matic uvádza, že tento výkon by sa mohol už čoskoro exportovať na mainnet Matic, ktorý používa rovnakú architektúru. Sieť je vraj dostatočne decentralizovaná, keďže má 122 aktívnych validátorov. ,,Súčasné výkonnostne možnosti siete v jej súčasnej podobe znamenajú, že Matic môže byť nápomocný pri pomáhaní ekosystému Ethereum prekonať obmedzenia výkonu a dosiahnuť jeho plný potenciál,” píše sa v príspevku.

Ethereum aktuálne zvládne len niekoľko transakcií za sekundu. To by mal riešiť prechod na Etehreum 2.0, avšak spustenie fázy 0, ktoré sa očakávalo už niekedy na jeseň, sa podľa všetkého odloží až na úvod roka 2021 a ako uviedol Cointelegraph, môže trvať roky, kým sa naplno rozbehne.

Ethereum medzitým rieši preťaženie siete, ktoré súvisí aj s tým, že rastie záujem o DeFi projekty postavené na tomto blockchaine a taktiež počet transakcií stablecoinu USDT, ktorý taktiež operuje na Ethereum a jeho kapitalizácia neustále rastie.

Matic Network pracuje na Plasma projekte, ktorý poskytuje akúsi alternatívu pre proof-of-stake blockchainy postavené na adaptovanej verzii tejto technológie. Tá používa decentralizovanú sieť stakerov a umožňuje lacnejšie, rýchlejšie a početnejšie transakcie na druhej sieti, ktoré môžu byť využité priamo Ethereum.

Zdroj: cointelegraph.com

Čítať ďalej

Ethereum

Odkladá sa spustenie Ethereum 2.0? Buterin hovorí inak ako Drake

Avatar

Článok

zo dňa

od

Ethereum 2.0

Kým fanúšikovia Ethereum netrpezlivo čakajú na spustenie novej generácie Ethereum 2.0, ktorá so sebou prinesie staking a prechod na proof-of-stake koncept, čiže jednak možnosť množenia mincí ETH a popri tom vyriešenie problému so škálovateľnosťou, vyzerá to tak, že samotní developeri zatiaľ nemajú medzi sebou úplne jasno v tom, kedy sa táto fáza môže reálne spustiť.

Naznačili to sobotňajšie odpovede vývojárov z Ethereum Foundation v rubrike Ask me Anything na Reddite. Zúčastnili sa jej aj popredný vývojár Justin Drake a líder celého projektu Vitalik Buterin. A práve medzi nimi je zjavne rozkol v tom, kedy reálne vidia spustenie Ethereum 2.0.

Keď sa totiž jeden z diskutujúcich spýtal Drakea očakávanú otázku týkajúcu sa dátumu spustenia Ethereum 2.0, ten mu najprv vymenoval niekoľko krokov, ktoré treba absolvovať, kým sa tak stane. Patrí medzi ne:

  1. Spustneie verejnej testovacej siete s viac ako 3 klientmi fungujúca bez problémov minimálne dva až tri mesiace
  2. Stimulovaná “útočná sieť”, ktorá bude v prevádzke 2-3 mesiace (podrobnosti má prezradiť čoskoro)
  3. Bounty program odmeňujúci užívateľov za hľadanie chyb, ktorý bude v prevádzke aspoň 2-3 mesiace

Nenásledne Drake skonštatoval, že najbližší praktický dátum, dokedy by sa to mohlo stihnúť, je 3. január 2021, čiže niekedy okolo osláv 12. výročia vzniku Bitroinu. Následne doplnil, že si vývoj Ethereum 2.0 veľmi skomplikovali a ak by riešili niektoré veci inak, mohli ho mať hotové o dva roky skôr. ,,Bolo to bolestivé, ale bolo to správne. Naša investícia nás vyplatí v dekádach,” doplnil povzbudivo.

Medzitým vstúpil do diskusie Vitalik Buterin, ktorý uviedol svoj odlišný pohľad na vec: ,, Ethereum 1 trvalo 4 mesiace od prvého multiklient testnetu až po samotné spustenie a ja tvrdím, že štvormesačné stopky pre nás začali tikať začiatkom júla po tom ako bola spustená Altona.

Následne skonštatoval, že fáza 0 týkajúca sa Ethereum 2.0 je jednoduchšia a protokol nepoužíva žiadne kritické aplikácie až do fázy 1. Takže možné riziká budú nižšie. ,,Nevidím teda žiadny dôvod aby sme odkladali spustenie fázy 0 u Ethereum 2.0 dlhšie, ako sme to urobili u ETH 1.”

Z diskusie bolo jasné, že medzi developermi neexistuje úplná zhoda v tom, ako a kedy by sa malo Ethereum 2.0 spustiť. Azda najlepšie to okomentoval na Twitteri Anthony Sassano, ktorý je spoluzakladateľom výskumnej platformy EthHub, ktorá sa špecializuje na Ethereum:

,,Naozaj mi nevadí, že Ethereum 2.0 mešká, ale komunikácia medzi dvoma developermi musí byť omnoho lepšia, než je toto. Jednoducho nedávajte nám žiadne dátumy, ak si nie ste úplne presvedčení, že ich dodržíte.”

Zdroj: cryptoslate.com

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

Tvorba web stránok - TOSTAD.sk

-