Za necelú dekádu histórie Bitcoin -u a kryptomien vzniklo v tejto oblasti vyše 2 000 patentov. V začiatkoch vznikalo len niečo okolo 50 patentov na rok, no od roku 2015 tento trend výrazne narastal.
Od niektorých spoločností ako napríklad IBM či Bitflyer sa očakávalo, že budú v tejto oblastí aktívne, nakoľko ich záujem o Blockchain technológiu je dobre známy. Počítačový gigant IBM má 34 patentov súvisiacich s kryptomenami, no napríklad juhokórejský Coinplug ich má až 39.
Niektoré spoločnosti na zozname majiteľov patentov v oblasti Blockchainu sú však neočakávané a to buď z dôvodu, že verejne vyjadrili veľmi malý záujem o túto technológiu, alebo s ňou vôbec nie sú spriaznené. Dáva napríklad zmysel, že Mastercard má záujem o tému kryptomien, ale je prekvapujúce, že vlastí až 21 patentov, čo ho radí na celkové ôsme miesto. Najväčším prekvapením je však výhradné prvé miesto pre Bank of America, ktorá má až 45 patentov.
Patent nie je zárukou hodnoty
V minulom roku bolo podaných celkovo 1250 patentov súvisiacich s kryptomenami, ktoré demonštrujú, že veľké spoločnosti jednoznačne pochopili obrovský potenciál digitálnych mien a blockchain technológie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
,,Ktorákoľvek osoba alebo organizácia môže podať patent a len preto, že je registrovaná a schválená, neznamená to, že má táto technológia akúkoľvek hodnotu. Inými slovami počet patentov, ktorú sú súčasťou evidencie, nie sú dôkazom ich odbornosti v tejto oblasti,” píše sa k tejto téme v článku na portáli bitcoin.com.
Skorí vývojári blockchainu sa viac zaujímali o vytvorenie revolučnej technológie, než o to, aby bránili svoj kód prostredníctvom centralizovaných databáz. Avšak taký Craig Wright, ktorý sa začal zaujímať o túto technológiu až neskôr, vlastní prostredníctvom Holdingu EITC Holdings až 42 patentov, čo ho radí na celkove druhé miesto.
Najviac patentov je z Číny
Správa Bitcoin Patent Report uvádza, že až 50% všetkých patentov súvisiacich s kryptomenami pochádza z Číny (910), za nimi nasleduje USA (676), Veľká Británia (112) a Južná Kórea (98). Bez ohľadu na výhody každého patentu a morálne dôvody ich samostatnej existencie, tento stav naznačuje, že o blockchain je obrovský záujem aj u najväčších svetových korporácií, ktoré si uvedomujú jeho dôležitosť a význam. ,,Každý má teraz stávku v hre,” píše sa na konci článku redaktor Bitcoin.com Kai Sedgwick.

Ak sa Vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku a Instagrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.