Kým veľké americké banky z Wall Street Morgan Stanley, JP Morgan Chase a BNY Mellon si nechcú nechať ujsť príležitosti vznikajúce okolo Bitcoinu, ďalší významný hráč v tomto sektore Bank of America sa stavia k Bitcoinu zatiaľ odlišne. Naznačujú to vyjadrenia jej popredného analytika.
Analytik Bank of America Francisco Blanch označil vo svojej novej správe Bitcoin za “mimoriadne volatilné a ekologický katastrofálne aktívum, ktoré v žiadnom prípade nefunguje ako uschovateľ hodnoty alebo poistenie voči inflácii.’’
Blanch taktiež upozornil, že Bitcoin zvládne len 1400 transakcii za hodinu, čo je absurdne málo v porovnaní s 236 miliónmi transakcii, ktoré dokáže za rovnaký čas spracovať platobná spoločnosť Visa.
,,Bitcoin koreluje s rizikovými aktívami, nie je viazaný na infláciu a zostáva výnimočne nestabilný, čo z neho robí nepraktický spôsob pre uchovanie bohatstva, alebo aby bol platobným mechanizmom,” vylučil tézu, že je alebo môže byť uschovateľom hodnoty.
Ako hlavný dôvod, že jeho cena rastie, označil špekulatívne hľadisko. ,,Hlavným portfóliovým argumentom pre držanie BTC nie je diverzifikácia, stabilné výnosy alebo ochrana voči inflácii. Ide skôr o rýchle zhodnotenie, čo je faktor, ktorý závisí na tom, či dopyt prevýši ponuku.’
Varuje, že Bitcoin škodí prírode
Analytik Bank of America sa tiež sústredil na negatívne dopady Bitcoin na prírodu, pričom poukázal, že vnímanie Bitcoinu a jeho negatívnych vplyvov na životné prostredie môže byť jedným z dôvodov, prečo podniky a inštitúcie ustúpia od myšlienok doňho investovať.
Francisco Blanch upozornil, že uhlíková stopa bito čiu neustále rastie a že za posledné dva roky stúpla spotreba elektrickej energie v súvislosti s ťažbou BTC o 200%. Aktuálne je porovnateľná so spotrebou Holandska, Grécka a Českej republiky.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Kým obhajcovia Bitcoinu upozorňujú, že v súčasnosti sa využíva pri ťažbe BTC medzi 39% až 76% obnoviteľná energia (a toto číslo by s malo rokmi výrazne zvyšovať), analytik Bank of America tvrdí, že je tomu trochu inak. V Číne, ktorá zohráva pri ťažbe BTC ako región najvýznamnejšiu úlohu (podľa jeho záverov tu prebieha 75% ťažby BTC), je viac ako 50% elektriny vyrábaných využitím uhlia. Taktiež uviedol, že v provincii Sin-ťiang, kde sa ťaží viac ako 50% „čínskych“ bitcoinov, sa na energiu využíva uhlie až z 80%.
Bank of America taktiež vypočítala, že investícia v hodnote 1 miliardy dolárov do BTC produkuje rovnaké emisie ako 1,2 milióna automobilov s benzínovým pohonom v priebehu celého roka – to znamená, že investícia firmy Tesla v hodnote 1,5 miliardy USD sa rovná pridaniu 1,8 milióna automobilov s benzínovým pohonom na cesty na celý rok, čo vraj podkopáva marketing Tesla, ktorá sa snaží prezentovať ako spoločnosť, ktorá chce svojimi elektromobilmi uľahčiť prírode.
Banka upozornila aj retailových investorov, keď skonštatovala, že kúpa jedného Bitcoinu – teda investícia okolo 50 tisíc dolárov – predstavuje uhlíkovú stopu 270 ton, čo odpovedá 60 benzínovým automobilom.
Blanch vo svojom reporte spomenul aj to, že Bitcoin je využívaný na pranie špinavých peňazí, korupciu a úplatky.
Na záver by však bolo azda dobre skonštatovať, že názory tohto analytika nemožno zrejme vnímať ako definitívny názor celej banky Bank of America. Kritika samotnej ťažby Bitcoinu a negatívnych dopadov na prírodu bude zrejme v nasledujúcich rokoch stúpať, no mnohé iné štúdie naznačujú, že táto téma nie je taká čiernobiela, ako sa môže podľa záverov Blancha na prvý pohľad zdať. Spotrebe elektrickej energie sa naša spoločnosť nevyhne, no je dôležité to, z akých zdrojov sa táto energia čerpá a na čo sa využíva.
Zdroj: cointelegraph.com