Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Argentína a Bitcoin? Prezident krajiny, ktorú trápi vyoská inflácia, BTC pozorne sleduje

Článok

Argentína
Pixabay.com

Argentínsky prezident Aleberto Fernandez, ktorý bol v minulosti voči kryptomenám skeptický, naznačil, že je pripravený podporiť kroky vedúce k výraznejšej adopcii digitálnych aktív v jeho krajine.

Aleberto Fernandez odpovedal na otázku týkajúcu sa kryptomien v rozhovore pre televíziu Filo.news, kde sa ho spýtali, či by zvážil prijatie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), alebo by bol dokonca ochotný prijať Bitcoin ako zákonne platidlo po vzore neďalekého El Salvador.

Prezident na to odpovedal slovami, ktoré prekvapujúco naznačili jeho náklonnosť Bitcoinu: ,,Nechcem, aby som zašiel príliš ďaleko… ale nie je dôvod hovoriť nie. Možno je to dobrá cesta, ktorou sa vydať. Hovorí sa, že výhodou je, že inflačný efekt je do značnej miery anulovaný.“

Z odpovede Fernandeza možno vydedukovať, že hovoril o Bitcoine, hoci ho priamo nezmienil. CBDC – teda kryptomeny centrálnej banky, totiž takého vlastnosti jasne definovanej a nemennej obmedzenej ponuky nikdy mať nebudú.

Argentína má problém s vysokou infláciou

Portál DeCrypt upozornil, že inflácia je jedným z najpálčivejších problémov Fernandezovej vlády. Podľa Bloomberg World Misery Index zdedil súčasný prezident po príchode do úradu druhé najchudobnejšie hospodárstvo na svete. Podľa údajov miestnej vlády by 100 dolárov na začiatku funkčnej vlády jeho prechodu Mauricia Macriho dnes predstavovalo až 661 dolárov. V Argentíne sa medzitým rozmáha čierny trh s cudzími menami, v čom sa dosť odlišuje od El Salvador, kde majú americký dolár ako zákonné platidlo.

Môže teda Bitcoin pomôcť riešiť inflačné starosti krajiny so 40 miliónmi obyvateľov? Prezident Fernandez na to odpovedal opatrne:

,,Sledujeme globálnu diskusiu na túto tému a musíme priznať, že k nej pristupujeme veľmi opatrne. V mojom prípade existuje veľká opatrnosť voči niečomu, čo je zatiaľ neznáme. Je ťažké pochopiť, ako sa tento majetok zhmotňuje. Mnoho ľudí má z toho obavy a preto sa tento projekt, respektíve ekosystém (Bitcoin), ešte výraznejšie nerozšírili. Je to však na zváženie.”

Popularita kryptomien v Argentíne rastie

V Argentíne sa zaujíma o kryptomeny čoraz viac ľudí. “Pomáha“ tomu aj rastúca inflácia, ktorá ich motivuje hľadať si investičné nástroje, skrz ktoré môžu ochrániť svoj majetok. Argentínčania sa preto okrem Bitcoinu veľakrát uchyľujú aj k zaobstaraniu si stablecoinov viazaných napríklad na hodnotu amerického dolára, medzi ktoré patrí aj decentralizovaný stablecoin DAI.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne