Analytická platforma Glassnode vypočítala, že od roku 2010 zarobili ťažiari bitcoinu (BTC) na vyťažených bitcoinoch a poplatkoch súvisiacich s ťažbou tejto kryptomeny viac ako 50 miliárd dolárov.
Glassnode zároveň dospela k záveru, že ťažiari sú napriek vysokým nákladom, ktoré majú pri tejto činnosti, z dlhodobého hľadiska pevne v pluse.
Podľa analýzy bol od roku 2010 celkový príjem ťažiarov BTC o 40% vyšší ako ich odhadované náklady, ktoré spoločnosť špecializujúca sa na onchain dáta odhadla na 36,6 miliardy dolárov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Hashrate vytvára nové historické maximá
Ťažiari sú zdá sa motivovaní navyšovať svoje úsilie o ťažbu bitcoinu aj v súčasnosti, keďže hashrate (celková sila vynaložená na ťažbu bitcoinu) v tomto roku opakovane vytvára nové a nové maximá. To zároveň znamená, že ich náklady a investície do ťažby sa neustále navyšujú.
Napriek tomu, že hashrate je blízko historických maxím, podľa dát BTC.com dnes, čiže vo štvrtok 4. mája, dôjde k prvému zníženiu obťažnosti ťažby (mining difficulty) od 12. februára 2023 a to o zhruba 1%. Stane sa tak po predošlých piatich úpravách smerom nahor, ktoré vždy vytvorili nové historické maximum.
Mining difficulty sa mení každé zhruba 2 týždne na základe aktuálneho hashrate, aby sa zachovala vopred nastavená inflácia bitcoinu. Bez tejto úpravy by dochádzalo k halvingom (deleniam odmeny pre ťažiarov bitcoinu o polovicu) skor, alebo neskôr, ako po plánovaných štyroch rokoch.
Najbližší halving sa uskutoční v apríli 2024 a zníži odmenu pre ťažiarov za vyťaženie jedného bloku (cca 10 minút) na 3.125 BTC. Aktuálne táto odmena predstavuje 6.25 BTC, kým na v čase vzniku Bitcoinu, pred prvým halvingom v roku 2012, išlo o 50 BTC.
Halvingy sú historický spájané s obdobiami prudkého rastu ceny bitcoinu, čo platilo doposiaľ vo všetkých predošlých prípadoch, teda v rokoch 2012, 2016 aj 2020.
Zdroj: Glassnode, cointelegraph.com