Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Americká vláda zvažuje ďalšiu injekciu v hodnote 3 biliónov dolárov

Článok

Joe Biden Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Hoci len pár dni dozadu sa odštartoval proces, v rámci ktorého pumpuje americká vláda do obehu čerstvých 1,9 bilióna dolárov, aby podporili koronavírusom zdecimovanú ekonomiku, Biely dom na čele s prezidentom Joeom Bidenom už plánuje, ako oživiť najsilnejšiu ekonomiku sveta ďalším stimulačným balíčkom v ešte vyššej hodnote 3 biliónov USD.

O tomto pláne informovali viaceré popredné americké média vrátane New York Times či NBC News. NY Times zároveň uviedol, že táto suma by mohla byť naliata do ekonomiky v podobe dvoch samostatných návrhov.

Zmieňované 3 bilióny dolárov by mali byť určené na obnovu infraštruktúry krajiny, boj proti klimatickým zmenám a na podporu americkej ekonomiky. ,,Prezident Biden a jeho tím zvažujú celý rad potenciálnych možností, ako investovať do pracujúcich rodín a reformovať náš daňový zákon tak, aby odmeňoval prácu, nie bohatstvo,” uviedol k týmto špekuláciám hovorca Bieleho domu Jan Psaki.

,,Rozhovory stále prebiehajú, takže akékoľvek špekulácie o budúcich ekonomických návrhoch sú predčasné a nie sú odrazom myslenia Bieleho domu,” upozornil.

NY Times informoval, že prezidentovi Bidenovi jeho poradcovia odporučili, aby stimuly rozdelil do dvoch samostatných časti.

Prvá časť by sa mala týkať podpory výroby, zlepšenia dopravných systémov, rozšírenie širokopásmového prístupu a zníženie emisii uhlíka. Druhá časť sa má zamerať na znižovanie ekonomických nerovností prostredníctvom investícii do platenej dovolenky či do voľne dostupných komunitných škôl.

Kritici tvrdia, že balíčky Američanom škodia

Kritici stimulačných balíkov tvrdia, že majú nepriaznivý vplyv na hodnotu peňazí – teda spôsobujú rast inflácie, v čoho dôsledku Američania chudobnejú (a v konečnom dôsledku aj obyvatelia iných krajín pre veľký vplyv americkej ekonomiky na svetové hospodárstvo). Okrem toho mnohé peniaze zo stimulačných balíkov podľa predošlých štúdii skončili napokon na akciovom trhu, čo sa prejavuje aj rastom hodnoty akcii v COVID období. Zjednodušene povedané skončili v rukách bohatých a chudobným zostal hlavne slabnúci dolár.

Zo stimulačných balíkov podľa všetkého čerpá aj Bitcoin, ktorý si pri oslabujúcom dolári buduje povesť bezpečného prístavu vďaka jeho obmedzenému množstvu a vopred definovanej klesajúcej inflácii. Kým dolár sa stane vďaka tlačeniu nových peňazí čoraz menej vzácny, ponuka BTC neustále klesá.

Zdroj: cnbc.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne