Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Doplácajú altcoiny na regulácie viac než bitcoin?

Článok

altcoiny
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Miera dominancie bitcoinu na trhu s kryptomenami výrazne rastie a dnes prekročila už 67 percent. Medzi dôvody týkajúce sa oslabovania altcoinov môže patriť aj regulačná otázka.

Steve Mnuchin, americký minister financií, sa v predchádzajúcich týždňoch vyjadroval kriticky najmä smerom k bitcoinu a kryptomene Facebooku Libra, no je možné, že jeho slova zasiahli najvýraznejšie práve altcoiny.

Bitcoin sa totiž čoraz častejšie prirovnáva k digitálnemu zlatu, ktorého cena môže počas neistého obdobia na finančných trhoch, ktorému neprispieva ani obchodná vojna medzi USA a Čínou, ďalej rásť. Kryptomena Facebooku Libra je naopak stále len predmetom špekulácií a správy, či už pozitívne alebo negatívne, môžu v súčasnosti maximálne do určitej miery ovplyvniť akcie Facebooku.

Altcoiny sú však v horšej pozícií. Regulátori majú na ne omnoho zásadnejší vplyv, než na gigantický bitcoin, ktorý chceli v minulosti neúspešne zakázať už viaceré vlády.

Na skutočnosť, že altcoiny doplácajú na makroekonomické a geopolitické tlaky výraznejšie než bitcoin upozornila vo svojej nedávnej správe spoločnosť Coin Metrics, ktorá ukázala pomer medzi pohybmi ceny bitcoinu a vybraných altcoinov.

Môže za to obmedzený prístup Američanov k altcoinom?

Možnými dôvodom tohto oslabovania môžu byť vo veľkej miere obmedzenia pre obchodovanie altcoinov v Spojených štátoch amerických. Burza Binance už pred letom oznámila, že bude musieť pristúpiť k blokovaniu amerických IP adries na svoju burzu (medzitým plánuje spustenie americkej pobočky, no to na upokojenie obáv amerických investorov nestačí). BitMEX zas čelí vyšetrovaniu zo strany CFTC, pretože hoci oficiálne Američanom svoje služby neponúka, existujú dôkazy, že je pomerne ľahké pre Američanov túto skutočnosť obísť.

Je teda možné, že FUD zo strany amerických regulátorov má najväčší dosah práve na altcoiny? Správanie na trhu tejto teórii minimálne nahráva.

Bitcoin sa jednoducho stáva pre investorom bezpečným prístavom, pokiaľ ide o sektor s kryptomenami. Altcoiny sú naopak považované za veľmi rizikové. Mnohé projekty sú zatiaľ len v skorej fáze vývoja a okrem toho medzi nimi existuje veľká konkurencia. Ak je teda investor naklonený myšlienke investovať do kryptomien, pretože sa obáva o budúcnosť amerického dolára, pôjde samozrejme skôr do dolára, než do altcoinov.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne