Americká centrálna banka pred pár dňami, 14. septembra, zverejnila odhadované kumulované straty pre rok 2023 vo výške 100 miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters sa navyše očakáva, že táto situácia sa bude pre Fed zhoršovať. Pre rizikové aktíva, ako je Bitcoin (BTC), to však v skutočnosti môže byť veľmi vítaná správa.
Hlavným dôvodom tohto finančného neúspechu je skutočnosť, že splátky úrokov z dlhu Fed prevýšili zisky z jeho držby a služieb, ktoré poskytuje finančnému sektoru. V dôsledku tohto vývoja sa teraz investori snažia pochopiť, ako to ovplyvní úrokové sadzby a dopyt po rizikovejších aktívach, ako je Bitcoin.

Situácia sa môže zhoršiť
Niektorí analytici sa domnievajú, že straty Fedu, ktoré sa začali pred rokom, by sa do roku 2024 mohli potenciálne zdvojnásobiť. Centrálna banka tieto negatívne výsledky kategorizuje ako aktíva budúcich období. Zároveň tvrdí, že nie je potrebné ich bezprostredne kryť.
Fed bol v minulosti ziskovou inštitúciou. Absencia zisku však nebráni schopnosti centrálnej banky vykonávať menovú politiku a dosahovať svoje ciele.
Skutočnosť, že bilancia Fedu zaznamenala straty, nie je prekvapujúca. Predovšetkým vzhľadom na výrazné zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré sa z takmer nulovej úrovne v marci 2022 dostalo na súčasnú úroveň 5,25%.
Aj v prípade, že sa úrokové sadzby nezmenia, straty Fedu budú podľa agentúry Reuters pravdepodobne ešte nejaký čas pretrvávať. Možno to pripísať expanzívnym opatreniam realizovaným v rokoch 2020 a 2021. Centrálna banka vtedy agresívne nakupovala dlhopisy, aby odvrátila recesiu.
Článok v časopise Barron’s účinne ilustruje následky straty 100 miliárd dolárov. Uvádza:
„Straty bánk Fedu nezvyšujú deficity federálneho rozpočtu. Teraz už stratené, veľké zisky, ktoré posielali do štátnej pokladnice, však pomáhali udržať deficit, ktorý v tomto fiškálnom roku zatiaľ predstavuje 1,6 bilióna USD.“

Táto situácia je zjavne neudržateľná. Najmä ak vezmeme do úvahy, že dlh USA dosiahol 33 biliónov USD. Mohli by sme Fed obviňovať za počiatočné zvyšovanie úrokových sadzieb. Je však nevyhnutné uznať, že bez takýchto opatrení by sa inflácia nevrátila na úroveň 3,2% a životné náklady by naďalej vyvíjali tlak na ekonomiku.
Okrem toho sú investori konfrontovaní s rizikom oslabenia vždy keď FED dodá na trh likviditu. Buď predajom aktív zo svojej súvahy, alebo keď ministerstvo financií zvýši limit dlhu.
V konečnom dôsledku je nepravdepodobné, že profit z dlhopisov s pevným výnosom bude ďalších 12 mesiacov prevyšovať infláciu. Vláda totiž v určitom okamihu vyčerpá svoje prostriedky a bude nútená emitovať ďalšie štátne dlhopisy.
Ako to ovplyvní cenu Bitcoinu?
Nezodpovedanou otázkou stále zostáva, ktorý sektor alebo trieda aktív bude mať najväčší prínos, keď inflácia doženie krátkodobé výnosy štátnych pokladníc. Táto neistota vzniká v čase, keď sa index S&P 500 nachádza len 7% pod svojím historickým maximom. Trh s nehnuteľnosťami zatiaľ vykazuje známky napätia v dôsledku toho, že sadzby hypoték dosiahli najvyššie úrovne za viac ako dve desaťročia.
Na jednej strane sa zdá, že index S&P 500 nie je príliš ocenený. Obchoduje sa na úrovni 20-násobku odhadovaného zisku. Najmä ak ho porovnáme s predchádzajúcimi vrcholmi, ktoré dosahovali 30-násobok alebo dokonca viac. Investori sa však obávajú, že Fed môže byť nútený ďalej zvyšovať úrokové sadzby, aby bojoval proti prevládajúcim inflačným tlakom.
Keďže náklady na kapitál naďalej rastú, zisky podnikov sa dostanú pod tlak. Investori potom nebudú mať bezpečné miesto pre svoje hotovostné rezervy.
BTC a iné kryptomeny sa v súčasnosti nemusia javiť ako životaschopná možnosť zabezpečenia. Tento pohľad by sa však mohol zmeniť, keď si investori uvedomia, že dlhový strop americkej vlády je v podstate bezhraničný. Preto by mohlo mať zmysel postupne akumulovať tieto aktíva bez ohľadu na krátkodobý vývoj cien.
Zdroj: cointelegraph.com