Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) sú už dlho predmetom sporných diskusií. Zároveň sa často stretávajú s prevažne negatívnou odozvou v krypto komunite. Napriek skepticizmu však CBDC nepopierateľne slúžia ako jedno z využití technológie blockchain.
CBDC distribuované prostredníctvom technológie blockchain môžu poskytovať lacnejšie, rýchlejšie a dostupnejšie transakcie než tradičné bankové systémy. Majú tiež potenciál účinnejšie bojovať proti nelegálnej finančnej činnosti vrátane prania špinavých peňazí. Stoja však tieto výhody za zvýšenú kontrolu vlád nad financiami občanov a rizika zlyhania systému?
Cointelegraph Research spravuje vlastnú databázu CBDC s cieľom poskytnúť aktuálny prehľad o celosvetovom stave projektov CBDC. Do tejto databázy zhromažďuje všetky dostupné údaje o existujúcich iniciatívach v tejto oblasti.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
CBDC sa venuje viac než 100 krajín
Počet existujúcich projektov CBDC sa za posledných niekoľko rokov výrazne zvýšil. V súčasnosti sa téme CBDC venuje viac ako 100 krajín. Z toho približne polovica je stále v štádiu výskumu a vývoja. 39 krajín má buď pilotné, overené alebo spustené iniciatívy CBDC.
Obzvlášť zaujímavý je proces diskusie o CBDC prebieha aj v USA. Mnohí konzervatívni politici zavedenie CBDC ostro kritizujú alebo dokonca zakazujú.
Florida už zakázala používanie potenciálneho amerického CBDC v štáte. Zároveň štáty vrátane Alabamy, Louisiany, Severnej Karolíny a Texasu vyjadrili nesúhlas so zavedením CBDC v USA.
Mnohé krajiny vidia v CBDC výhody
Na rozdiel od toho sa zdá, že krajiny ako Spojené arabské emiráty, Čína a India si uvedomujú výhody CBDC v oblasti medzinárodných transakcií a spustili svoje pilotné projekty, ktoré už prinášajú výsledky.
Napríklad indický pilotný projekt digitálnych rupií, ktorý spustila Reserve Bank of India, prilákal 50 000 jednotlivcov a 5 000 obchodníkov. Ak sa tieto projekty úspešne implementujú na úrovni medzinárodného obchodu, môžu sa rýchlo preniesť na veľkoobchodné a maloobchodné použitie.
Rozvoju technológie CBDC napomáha aj aktívna účasť súkromného sektora. Najmä R3, Bitt Inc., IBM a Ripple hrajú hlavnú úlohu pri formovaní technologického prostredia CBDC, keďže sú uvedení ako kľúčoví partneri vo viac ako 30 rôznych projektoch v tejto oblasti.
Spoločnosť Ripple nedávno oznámila svoju účasť na vývoji digitálnej meny pre Čiernu Horu, ako aj potenciálnu emisiu akcií tokenizovaných nehnuteľností na maloobchodné použitie hongkonského digitálneho dolára.
CBDC ako nástroj na obchádzanie sankcii?
Existujú krajiny pod silným tlakom sankcií, ktoré považujú CBDC za potenciálny nástroj na ich obchádzanie. Neschopnosť spolupracovať s väčšinou medzinárodných bánk a platobných systémov robí vyhliadky na používanie blockchainu na medzinárodné finančné zúčtovanie atraktívnejšími než kedykoľvek predtým. Rusko aj Irán aktívne rozvíjajú projekty CBDC a skúmajú perspektívu vytvorenia stablecoinu krytého zlatom.
Najpravdepodobnejšie asi zostáva, že ďalší vývoj v tejto oblasti bude závisieť od veľkých svetových ekonomík, keďže väčšina menších krajín so zavedením CBDC váha. Napriek tomu však existujú aj výnimky, pričom niektoré menšie štáty už aktívne podporujú implementáciu CBDC.
Zdroj: cointelegraph.com