Defillama.com, platforma pre decentralizované financie (DeFi), ktorá analyzuje dáta z rôznych DeFi protokolov, zverejnila dáta, v rámci ktorých porovnáva jednotlivé segmenty tohto priemyslu.
Medzi dátami od DeFiLlama nájdeme celkovo až približne 35 špecifických kategórií rôznych DeFi aplikácií, v rámci ktorých je uzamknutá hodnota takmer 40 miliárd dolárov.

Najvýraznejšie postavenie majú medzi nimi aplikácie pre liquid staking derivátov – je ich až 119 a spoločne kontrolujú sumu 23,05 miliardy USD, čo ich posiela na čelo celého „rebríčka“.
Luquid staking deriváty sú tokeny podložené aktívami na blockchainových sieťach. Tým umožňujú užívateľom zostať likvidnými, aj keď svoje aktíva stakujú. Zároveň môžu získavať odmeny za staking bez toho, aby museli svoje aktíva uzamykať, keďže ich môžu premieňať na obchodovateľné tokeny.

V oblasti DeFi je hneď za nimi kategória pôžičiek, v rámci ktorej môžu uživatelia poskytovať alebo získavať aktíva formou pôžičky. Pod tento sektor spadá približne 302 protokolov s celkovými aktívami v hodnote približne 15 miliard USD.
Tesne za pôžičkami je na treťom mieste kategória decentralizovaných búrz (DEXy) s hodnotou 11,82 miliardy USD rozdelenou medzi 1 026 protokolov.
Čo sú to DEX platformy?
Dex platformy, respektíve decentralizované burzy, umožňujú obchodovať kryptoaktíva priamo medzi sebou, bez potreby tretích strán a to tak, že sa k nim užívatelia pripoja skrz svoje vlastné peňaženky. Vďaka tomu sú transakcie transparentnejšie a zabezpečené v blockchaine bez nutnosti spoliehať sa na centralizovanú burzu.
Ďalšou dôležitou kategóriou v DeFi sú aj takzvané mosty (bridges). Ide o protokoly, ktoré prenášajú tokeny medzi rôznymi sieťami, napríklad medzi Ethereum a Solanou. Aktuálne spravujú aktíva v hodnote 9,17 miliardy USD prostredníctvom 46 jedinečných platforiem.
Piatu pozíciu zastávajú CDP protokoly, ktoré predstavujú zabezpečené dlhové pozície. Vďaka CDP môžu užívatelia vkladať aktíva ako záruku a získavať iné aktíva či tokeny. Tieto protokoly ponúkajú úvery na základe hodnoty zálohy, čo užívateľom umožňuje prístup k prostriedkom a zároveň majú ich hlavné aktíva chránené. Aktuálne existuje podľa DefiLlama 105 takýchto protokolov so spravovanou hodnotou 8,23 miliardy USD.
Po týchto kategóriách nasledujú protokoly zamerané na výnos, aktíva skutočného sveta a deriváty. Medzi najvýznamnejšími hráčmi v oblasti liquid stakingu je Lido Finance, v pôžičkách dominuje Aave, u decentralizovaných búrz (DEX) je to Uniswap, WBTC (wrapovaný Bitcoin) vedie medzi mostami (bridges) a v oblasti CDP je na čele MakerDAO.
Zdroj: news.bitcoin.com