Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Ako si spoločnosť osvojuje múdre digitálne riešenia – časť 4. – Volebné systémy

Článok

USA vlajka
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Keď sa povie blockchain, hneď nás napadne množstvo potenciálnych využití. Keď ale opomenieme platobné operácie alebo zefektívnenie vnútropodnikových procesov, jedným z najviac skloňovaných tém je volebný systém. Naozaj si ale dnešný zaužívaný spôsob volieb vyžaduje aktualizáciu?

Napríklad v Spojených štátoch sa elektronický spôsob volieb testuje čoraz intenzívnejšie. Vzniklo mnoho pilotných projektov no odborníci z oblasti bezpečnosti varujú, že mobilné hlasovacie technológie založená na blockchaine sú rizikové a ohrozujú demokraciu prostredníctvom potenciálneho rizika manipulácie.  Ako je však niečo také vôbec možné? Veď práve blockchain sa má postarať o to, aby bol celý systém efektívnejší a najmä transparentnejší.

Ako to v USA funguje dnes?

Tridsať dva štátov povoľuje rôzne druhy online hlasovania – napríklad prostredníctvom e-mailu, to ale len pre určitú podskupinu voličov. Počas volieb v roku 2016 boli podľa údajov zhromaždených americkou volebnou štatistickou komisiou odovzdaných viac ako 100 000 hlasovacích lístkov online. Skutočný počet je podľa niektorých odborníkov pravdepodobne oveľa vyšší. A áno, išlo vtedy o tie isté voľby, počas ktorých bol zvolený súčasný prezident Donald Trump. A údajný zásah z ruskej strany už dnes rozhodne nie je považovaný len za akúsi absurdnú konšpiračnú teóriu.

Jednou z metód, ktorá umožňuje online hlasovanie bolo tiež použitie aplikácií založených na blockchaine, technológii peer-to-peer, ktorá využíva šifrovanie a elektronickú účtovnú knihu pripojenú na jednorazové zápisy. Tá umožňuje prenos súkromných a bezpečných registračných informácií a hlasovacích lístkov priamo cez internet. Počas posledných dvoch rokov začali v Západnej Virgínii, Denveri a v Utahu používať tiež mobilné aplikácie založené na blockchaine, aby umožnili členom americkej armády a ich rodinám žijúcim v zahraničí odovzdať hlasovacie lístky trebars pomocou iPhonu.

Bezpečnosť zaručená?

Mike Queen, námestník generálneho štábu ministra obrany Západnej Virgínie vtedy uviedol, že zatiaľ čo štát v súčasnosti nemá v úmysle rozšíriť použitie mobilného hlasovania nad rámec voličov z radov americkej armády, jeho kancelária už vykonala rozsiahlu hĺbkovú kontrolu o tom, aké výhody systém prináša. A bezpečnosť je vraj úplne zaručená.

Ich blockchainové aplikácie totiž disponuje jedinečným biometrický ochranným systémom na rozpoznávanie tváre a odtlačkov palcov. Manipulácie by tak mala byť definitívne vylúčená.

Voľby v Česku

V susednom Česku je jedným z hlavných propagátorov zmeny volebného systému Karel Janeček – matematik a známy miliardár.

Ten v roku 2012 prišiel s vlastným návrhom volebného systému, ktorý dnes poznáme ako Janečková metódu (D21). Tento nástroj by mal v praxi priniesť viac logiky do akéhokoľvek hlasovania a to tak, že umožňuje využitie hneď niekoľkých hlasov na jednotlivca. Do úvahy prichádza aj hlas anti-preferenčný, teda mínusový. Takýto systém by mal zamedziť kontroverzným voľbám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Populárne