Jedným z najznámejších spôsobov využitia technológie blockchain sú kryptomeny. Pri bitcoinoch sa nové bloky vydávajú každých 10 minút a pri Ethereum každých 14 sekúnd. Kto má právo na ich vytvorenie určujú špeciálne algoritmy ako napríklad Proof-of-Stake a Proof-of-Work.
Napríklad bitcoin je založený na algoritme Proof-of-Work (PoW). Obsahuje pravidlá na vydávanie nových mincí, potvrdzovanie transakcií atď. Ethereum bolo tiež založené na algoritme Proof-of-Work (PoW). Nedávno však bol zmenený na protokol Proof-of-Stake (PoS). Ide o alternatívny spôsob potvrdenia vykonaného procesu, ktorý využíva digitálne aktíva namiesto ťažobného zariadenia.
Čo je to Proof-of-Work
V PoW ťažiari fungujú ako správcovia – overujú a potvrdzujú transakcie. Proof-of-Work je algoritmus, pomocou ktorého sa do blockchainu pridá nový blok, potvrdia sa transakcie a overí sa jednotlivá verzia registra vo všetkých jeho kópiách, ktoré sú uložené v samostatných správcovských uzloch.
Čo je to Proof-of-Stake
V PoS sú za vydávanie blokov zodpovední overovatelia. Zúčastňujú sa stávkovania a zmrazujú časť mincí. Algoritmus kryptomeny vyberie z celkového počtu náhodne jedného overovateľa. Pravdepodobnosť vytvorenia nového bloku závisí od aktuálneho zostatku a celkového počtu aktív. Jednoducho povedané, Proof-of-Stake je príležitosť získať odmeny vlastnením určitej meny.
PROOF-OF-STAKE
Na ťažbu stačí mať určitú kryptomenu.
Účastníci majú záujem o hromadenie mincí. Ak sieti dôverujú, nemajú dôvod kryptomenu vyberať.
Pri ťažbe Proof-of-Stake sa odmena medzi overovateľov rozdeľuje náhodne, keďže algoritmus môže brať do úvahy nielen množstvo mincí, ale aj ďalšie údaje.
PoS spotrebuje menej energie ako PoW. Je to spôsobené tým, že počet overovateľov môže byť obmedzený a na servery sú kladené minimálne požiadavky.
PROOF-OF-WORK
Generovanie nových blokov prebieha prostredníctvom výpočtového výkonu.
Ťažiari musia bitcoiny alebo iné aktíva predávať, aby zaplatili náklady na energiu a nový hardvér.
V PoW medzi sebou ťažiari súťažia. Odmenu získa ten účastník, ktorý ako prvý nájde nový blok. Čím má ťažiar väčší výpočtový výkon, tým vyššia je šanca na vyplatenie.
Spotreba energie v PoW sa postupne zvyšuje kvôli konkurencii medzi účastníkmi siete. Ťažiari majú na častejšie hľadanie blokov záujem využívať výkonnejší hardvér.
Ťažba a zárobky v PoS
Tento proces sa nazýva staking – poprípade ťažba mincí. Užívateľ pri využívaní služby overovateľov tretích strán nemusí na otváranie blokov kupovať drahé vybavenie.
Staking je porovnateľný s bankovým vkladom. Na to aby blockchain fungoval si ukladáte mince do kryptopeňaženky. Takže vsádzate určité množstvo kryptomeny, ktoré sa nedá použiť na určité časové obdobie, ale namiesto toho dostávate odmenu od kryptoplatformy.
Platforma Fairspin k svojmu TFS tokenu ponúka stávkový program: Hold to Earn. Priemerná APR v programe je až 500 %, niekedy s nárastom rekordnej dennej APR o 21 %
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Nižšie si podrobnejšie prejdeme všetky programy a vysvetlíme si ako z ich používania vyťažiť čo najviac.
Čo je to program Hold To Earn?
Keď užívateľ v rámci Play To Earn získa TFS alebo si ich zakúpi, na webovej stránke Fairspin si bude môcť tokeny na určité obdobie podržať. Užívateľ za to dostane odmenu – ďalšie TFS tokeny. Veľkosť odmeny závisí od troch faktorov. Prvým je vybrané obdobie na držanie žetónov. Druhým je príjem Fairspin kasína za zvolené obdobie držania tokenu. S rastom tohto ukazovateľa sa bude zvyšovať aj odmena. Tretím je počet užívateľov, ktorí súčasne držia TFS tokeny. Čím menej takýchto užívateľov bude, tým viac tokenov nakoniec dostane.
Ako sa vyrátava odmena
Tokeny je možné držať 3 obdobia. Každé z nich má svoju vlastnú veľkosť fondu odmien: 8 hodín s 1 % príjmu kasína, 1 deň s 2 % alebo 3 dni s 0,5 %.
Hneď ako uplynie obdobie držby, počiatočné tokeny, tak ako aj tokeny získané v rámci programu Hold To Earn, budú pripísané k zostatku užívateľa
Fairspin príjem môže byť aj nulový, ak kasíno príde o peniaze kvôli veľkým výhram niektorých hráčov. Najdôležitejšie však je, že tokeny nikdy neprepadnú. Aj keď je zostatok v kasíne počas doby držby záporný, počiatočné tokeny budú plne vrátené užívateľovi. Alebo je možné pokračovať v držbe a získať zisk spolu s kasínom.
TFS a Fairspin sú ambasádormi poctivých vzťahov so svojimi hráčmi. História držania užívateľa je tak na jeho TFS stránke dostupná. Užívateľ tam môže nájsť aj informácie o príjmoch kasína, počte držiteľov v každom období a jeho podiele v banku. Všetky informácie sú aktualizované v živom režime a potvrdené údajmi z blockchainu. Fairspin je online kasíno, kde sa všetky transakcie, ako sú vklady, výbery, stávky atď., zverejňujú na blockchaine. Táto technológia pôvodne viedla k úplnej transparentnosti kasína a fungovania jeho programov.