Centralizácia uzlov je jedným z najväčších problémov siete Ethereum (ETH). Podľa spoluzakladateľa tejto kryptomeny Vitalika Buterina by sa mala riešiť zlacnením a zjednodušením prevádzky uzlov, respektíve nodov.
Centralizované zlyhanie?
V súčasnosti je väčšina z 5 901 aktívnych uzlov ETH prevádzkovaná prostredníctvom centralizovaných webových poskytovateľov, ako je napríklad Amazon Web Services (59% podiel !!!). Mnohí odborníci tvrdia, že kvôli tomu je blockchain Ethereum vystavený riziku centralizovaného zlyhania.

6 kľúčových problémov
Počas prejavu na Kórejskom týždni blockchainu Vitalik Buterin načrtol šesť kľúčových problémov, ktoré je potrebné zodpovedať, aby sa vyriešila centralizácia druhej najväčšej kryptomeny, ktorá má ambíciu predbehnúť aj Bitcoin. Zdôraznil však, že otázka uzlov je veľkou časťou skladačky, ktorá má zabezpečiť, aby sieť ETH zostala dlhodobo decentralizovaná.
„Jednou z týchto šiestich vecí je technicky uľahčiť ľuďom spúšťanie uzlov a bezstavovosť je jednou z naozaj dôležitých technológií, ako to urobiť správne. Dnes sú na prevádzku uzla potrebné stovky gigabajtov dát. S bezstavovými klientmi môžete uzol spustiť v podstate na nule,“ povedal.
Koncept bezstavovosti sa týka odstránenia závislosti od centralizovaných poskytovateľov služieb pri overovaní aktivity v sieti. Podľa Ethereum Foundation skutočná decentralizácia nie je možná, pokiaľ prevádzkovatelia uzlov nebudú môcť spustiť ETH na skromnom a lacnom hardvéri.
Ako Buterin poznamenal, bezstavovosť je kľúčovou súčasťou plánu ETH. Hlavné kroky smerujúce k bezstavovosti boli pritom urobené vo fázach Verge a Purge.
„V dlhodobejšom horizonte existuje plán na udržiavanie plne overených uzlov ETH, kde by ste ho mohli mať doslova na svojom telefóne.“
Riešenie sa odkladá?
Napriek tomu, že bezstavovosť je hlavnou súčasťou dlhodobých plánov vývojárov, Buterin pripustil, že tieto vysoko technické problémy sa v blízkej budúcnosti pravdepodobne nebudú dať riešiť.
„Tieto technické problémy sa budú musieť nakoniec vyriešiť – v horizonte 10, možno 20 rokov,“ povedal.
Okrem bezstavovosti vymenoval aj ďalšie významné kroky smerujúce k zníženiu centralizácie Ethereum. Patria medzi ne zjednodušenie dokumentácie, zníženie prekážok pri distribuovanom stakovaní, zabezpečenie bezpečnejšieho stakovania a v širšom zmysle aj pohodlnejšie stakovanie ETH vo všeobecnosti.
Nakoniec však Buterin dospel k záveru, že časovo najcitlivejším a najnaliehavejším problémom pre ETH ako celok je dosiahnutie vyššej úrovne škálovateľnosti.
V súčasnosti, v ETH škálovacích protokoloch dominuje používanie zero-knowledge (ZK) rollupov. Mnohí členovia komunity chvália ZK-rollupy ako kľúčový nástroj na dosiahnutie škálovateľnosti. Je to hlavne preto, lebo ZK-rollupy pracujú na zlepšení priepustnosti hlavného reťazca ETH presunutím výpočtov a ukladania stavu mimo hlavný reťazec.
Zdroj: cointelegraph.com