Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ako bude vyzerať trh s kryptomenami o 5 rokov?

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Redaktor populárneho kryptomenového magazínu Cointelegraph Igor Varnavsky sa zamyslel nad tým, ako by mohol vyzerať trh s kryptomenami o 5 rokov. Vysvetlil, že ide o časový rámec, v rámci ktorého by už mohli nastať badateľné zmeny, no upozornil, že jeho predpoveď je len myšlienkovým experimentom, ktorý môže ľahko zlyhať.

1. Metaverse

Prvou témou, ktorej sa Varnavsky venoval vo svojom blogovom článku je téma Metaverse a jeho potenciálneho prepojenia so svetom digitálnych aktív. Redaktor Cointelegraph si myslí, že o 5 rokov nebude vízia Metaverse tak ďaleko, ako sa mnohí nádejajú, hoci myšlienka virtuálneho sveta, ktorý má vlastnú ekonomiku a jeho účastníci doňho môžu integrovať rôzne aplikácie a predchádzať v ňom rôznymi v súčasnosti uzavretými svetmi, pôsobí atraktívne.

Že Metaverse sa do 5 rokov neposunie zásadným spôsobom odôvodňuje tým, že po technologickej stránke tomu bude brániť absencia kľúčovej ingrediencie v podobe systémového vstupu, v rámci ktorého by sa ľudia cítili v danom priestore skutočne pohodlne. Poukazuje tým na inteligentné kontaktné šošovky alebo riešenie od Neuralink (čip v mozgu), ktoré zatiaľ nie sú vo vývoji dostatočne ďaleko. Dôveru vo výraznejšie zapojenie sa ľudí do Metaverse len prostredníctvom VR okuliarov alebo VR prilieb totiž nemá.

,,Hardvér pre VR sa každým rokom zlepšuje, ale nie je to to, čo sme očakávali. VR dokonca zostáva okrajovým fenoménom aj medzi hardoce hráčmi. Drvivá väčšina obyčajných ľudí si takéto okuliare nikdy nenasadí z dôvodu, aby pomocou nich zavolali svojej babičke alebo aby si kúpili krypto na burze,“ konštatuje.

Varnavsky tiež vysvetľuje, že Metaverse môže mať problémy aj s interoperabiltiou, čiže nebude bezhraničné, ako dúfajú fanúšikovia tejto vízie. Veľké firmy,  ako je napríklad Meta Platforms, jednoducho nemusia mať dôvod otvoriť ich virtuálny svet a naďalej si budú udržiavať výhradnú kontrolu nad ekosystémom, ktorý vytvoria.

Podobné to môže byť aj so samotnou adopciou kryptomien v metaverse, kde sa núka podobná otázka – musí Facebook alebo iný BigTech gigant sprístupniť kryptomeny vo svete, ktorý sám vytvoril? Načo by to potreboval?

2 Kryptopeňaženky budú super aplikáciami

Varnavsky je omnoho optimistickejší ohľadom budúcnosti kryptomenových peňaženiek ,ktoré sa podľa jeho názoru stanu tzv. „superaplikáciami“. V článku vysvetľuje, že v súčasnosti pri snahe pracovať vo svete DeFi musí byť užívateľ obozretný a pracovať s každým protokolom zvlášť, čo znamená, že ide o časovo aj technicky náročnejšiu prácu. Širšej adopcii kryptomien a ich používania to však bráni, pretože bežný užívateľ túži po jednoduchom prostredí, v ktorom sa mu ľahko orientuje bez potreby neustále vypĺňať nové formuláre, inštalovať nové aplikácie alebo sa báť, že urobí chybu, pri ktorej príde o financie. Adopciu kryptomien tak môžu zlepšiť peňaženky, ktoré budú spolupracovať so všetkými protokolmi, ktoré dnes majú svoje front-end riešenia tak, že budú fungovať už len v pozadí (na backende). Kryptomenový užívateľ budúcnosti bude riadiť všetky procesy od platieb, používania DeFi, stakingu či interakcii s NFT alebo blockchain hrami cez jeden konkrétny a užívateľsky príjemný softvér.

3. Bitcoin bude účtovnou jednotkou

V treťom bode autor naznačuje, že Bitcoin a s o čosi menšou pravdepodobnosťou aj Ethereum sa môžu stať bežnou účtovnou jednotkou podobne ako je tomu v prípade amerického doláru či meny eurozóny, čiže eura.

Aby sa tak stalo, musí však výrazne klesnúť dôvera voči americkému doláru resp. euru. Náznaky tohto procesu sa už dejú, nakoľko hrozivo stúpa inflácia a hoci média o tom bežne nehovoria, nie je to len dôsledok vojny či pandémie, ale do veľkej miery aj bezprecedentného tlačenia fiatových peňazí, čím sú znehodnocované.

Predvídať budúcnosť je náročné, no nedá sa zaručiť, že inflácia bude už len spomaľovať, že sa konflikt na Ukrajine upokojí, že pandémia už povedala posledné slovo a že recesia, ak príde, bude len krátkodobá. Všetky tieto faktory môžu mať zásadný vplyv na svet financií a prinútiť ľudí zamýšľať sa nad tým, ako najlepšie ochrániť ich peniaze, ktoré inflácia doslova požiera. Ak bude inflácia ešte vyššia, ak budú ľudia prichádzať o zamestnanie, ak budú musieť utekať zo svojich domov, je možné, že budú väčšmi hľadať alternatívy k štátom tvoreným peniazom a v tom prípade môže Bitcoin naraziť na bod, kedy dôjde k jeho skutočnej masovej adopcii ako tvrdých decentralizovaných a nemenných peňazí.

4. Poradie TOP kryptomien sa výrazne zmení

Podľa redaktora Cointelegraph bude pohľad na TOP50 kryptomien v roku 2027 výrazné odlišný – odhaduje, že minimálne polovica tých, ktoré sa v rebríčku nachádzajú dnes, v ňom určite nebudú. Za zombie kryptomenu napríklad označil Ethereum Classic a tvrdí, že aj kryptomeny, ktoré dnes pôsobia „neotrasiteľne“ môžu byť v nasledujúcich rokoch ľahko zbavené trónu. Ako príklad  uviedol Cardano (ADA), ktorého vývoj podľa jeho názoru ide extrémne pomalý a tak sa z ADA časom stane „živá mŕtvola”. Predpovedá aj krach viacerých stableocinov, ktoré nahradia iné. O ktoré má ísť však nezmienil.

5. Adopcia bude ovplyvnená štátnou politikou

Hoci kryptomeny majú byť decentralizované, Varnavsky si myslí, že do značnej miery ich adopciou v rámci rôznych jurisdikcií ovplyvní politika daných krajín. Ako príklad uviedol Rusko, ktoré je prísne sankciované a tak rôzne protokoly zo sveta kryptomien sú pre ruských obyvateľov nedostupné – môže ísť napríklad o burzy, ktoré trackujú ruské transakcie s cieľom obmedziť možnosť obchádzania sankcii, ale napríklad aj DeFi protokoly, ktoré vedia použiť analytické nástroje na sledovanie ruských adries (takýto nástroj napr buduje Chainalysis). Podobný scenár môže nastať napríklad v spojení s Čínou.

,,Nie je ťažké predstaviť si budúcnosť, v ktorej budú časti kryptotrhu fungovať v prospech niektorých krajín, zatiaľ čo pre iné budú uzavreté. V takejto budúcnosti už žijeme, teda aspoň do určitej miery,“ dodával.  

Upozornenie: Článok je voľnou reprodukciou názorov autora portálu Cointelegraph Igora Varnavského a nemusí sa vo všetkých bodoch zhodovať s názormi reakcie Kryptonovinky. Upozorňujeme, že obsah článku v žiadnom prípade nemožno vnímať ako investičnú radu.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.