V najnovšom vydaní The Week On-Chain predpovedá analytická spoločnosť Glassnode nové problémy pre ťažiarov BTC, za predpokladu, že Bitcoin po halvingu, ktorý zníži odmenu pre ťažiarov BTC o polovicu, cena tejto kryptomeny výraznejšie nestúpne a zostane na súčasných úrovniach.
Konkurencia ťažiarov BTC sa naďalej rozrastá, pričom hashrate, čiže celková výpočtová sila vynaložená na ťažbu BTC, dosahuje rekordné hodnoty. Pre spoločnosť Glassnode to znamená bezprecedentné podmienky pre ťažiarov, ktorí sa snažia vyžiť zo súčasných cien BTC.

Záchrana v podobe Ordinals?
Ťažiarom pomáhajú aj Bitcoin Ordinals. Tieto aktíva spojené s rôznymi obrázkami, NFT či meme coinami, zaberajú prázdny blokový priestor, čo sa stáva určitým dodatočným zdrojom príjmov pre ťažiarov v spojitosti s transakčnými poplatkami.
„Prirodzene, so zvyšujúcim sa dopytom po blokovom priestore budú pozitívne ovplyvnené aj príjmy ťažiarov,“ napísal Glassnode.
Pozitívom je, že podiel príjmov ťažiarov z poplatkov za transakcie sa zvýšil o 1% až 4% v porovnaní s minimami zaznamenanými počas predošlých medvedích trhov. Podľa historických štandardov však zostáva tento podiel veľmi malý, nakoľko transakčné poplatky stále tvoria len malú časť celkových príjmov v dolárovom vyjadrení.
„Medzitým sa hashrate od februára zvýšil o 50%, keďže prišlo viac ťažiarov a novšie ASIC platformy,“ upozorňuje správa The Week On-Chain od Glassnode.
Halving zvýši náklady na ťažbu Bitcoinu
V apríli 2024 vďaka tzv. halvingu klesnú odmeny ťažiarov za blok (ccas 10 minút) o presnú polovicu na 3.125 BTC zo súčasných 6.25 BTC, čím sa ťažiarom zdvojnásobia „výrobné náklady“ na jeden BTC. Tieto náklady sa v súčasnosti u najefektívnejších ťažiarov pohybujú podľa odhadov okolo 15 000 USD. V blízkej budúcnosti tak prekročia 30 000 USD, pretože odmeny budú o polovicu menšie. Táto nákladová položka je však vyššia, než samotná cena BTC v tomto momente.
Spoločnosť Glassnode pri analýze tejto problematiky predstavila dva modely na odhad nákladovej ceny. Ťažiari sa v súhrne dostanú do červených čísel, pričom vyššie uvedený model porovnával emisiu s náročnosťou ťažby.
„Podľa tohto modelu odhadujeme, že najefektívnejší ťažiari v sieti majú akvizičnú cenu približne 15,1 tisíc USD. Fialová krivka však ukazuje „zdvojnásobenie“ tejto úrovne po halvingu na 30,2 tis. USD. Väčšinu ťažobného trhu by to pravdepodobne dostalo do vážneho príjmového stresu,“ vysvetlili výskumníci.

Predchádzajúci model stanovil priemernú ťažobnú akvizičnú cenu dokonca až na 24 300 USD za vyťaženie jedného BTC, čo znamená, že pri ňom by sa oplatilo po apríli 2024 ťažiť BTC až v momente, kedy by jeho cena bola 48 600 USD.

Ťažiari sa vedia zebezpečiť
Analytik Filbfilb, spoluzakladateľ obchodného balíka DecenTrader, však upozornil, že nie všetko je také negatívne. Ťažiari totiž počítajú aj s takýmto scenárom a vedia sa naň pripraviť.
„Ťažiari sú motivovaní zabezpečiť, aby boli ceny pred halvingom výrazne nad hraničnými nákladmi. Bez ohľadu na to, či sa vedome dohadujú, alebo nie, sú kolektívne motivovaní posielať ceny vyššie, kým sa ich hraničný príjem v skutočnosti zníži na polovicu,“ uviedol.
Napriek tomu, že ťažiari BTC sú v ohrození, nie je to prvý prípad takejto skutočnosti a podobné udalosti sa diali aj v minulosti. V najhoršom prípade niektorí ťažiari vypadnú z hry, čo bude viesť k poklesu hashrate. Ak sa to však aj stane, tak klesne zároveň obťažnosť ťažby, čo bude znamenať, že bitcoin sa bude dať ťažiť výhodnejšie. Tento scenár teda neznamená významné bezpečnostné riziko pre Bitcoin ako taký. Môže však viesť k tomu, že najmenej efektívni ťažiari zbankrotujú, alebo sa dostanú do vážnych finančných problémov.
Zdroj: cointelegraph.com