Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Akciám sa môže dariť ešte viac, tvrdí Summers. Ovplyvní to aj Bitcoin?

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Na našom webe sme už mnohokrát písali o tom, že Bitcoin prejavuje jasné náznaky korelácie s akciovými indexmi. Inak povedané, keď sa darí americkým akciám, rastie aj Bitcoin a naopak, keď sa akciový trh dostáva do problémov, prejavuje sa to aj na slabosti Bitcoinu.

Tento trend síce nie je historický daný, no viackrát sa potvrdil v priebehu roku 2020. Najvýraznejšie v marci, kedy sa po prepade akcii v dôsledku celosvetového vypuknutia pandémie koronavírusu drasticky prepadol aj Bitcoin. Krátky čas ho bolo dokonca možné kúpiť za cenu menej než 4000 dolárov.

Stav akcii azda najlepšie reflektuje index S&P500, ktorý ukazuje výkonnosť 500 najhodnotnejších amerických firiem na akciovom trhu (ktoré splnili podmienky zaradenia do tohto indexu). Ako určite viete, S&P500 indexu sa začalo po marcovom prepade výrazne dariť, podobne ako Bitcoinu. Pravdepodobne najväčšiu zásluhu na tom mali kroky americkej centrálnej banky FED, ktorá začala “tlačiť” nové doláre, aby predišla katastrofe na amerických trhoch.

Následne sa začali množiť tvrdenia o tom, že akciový trh je nafúknutý a nereflektuje skutočný stav americkej ekonomiky. Graham Summers zo spoločnosti Phoenix Capital Research však tvrdí, že akciový trh ešte najvýraznejší rast môže len čakať. Pripisuje to tomu, že do trhu prúdi zo strany FEDu množstvo nových peňazí, čo sa jednoducho nemôže odzrkadliť na akciách inak, než ich ďalším výrazným posilnením.

,,Index S&P 500 podľa mňa môže v priebehu roka atakovať aj hladinu 6000 bodov. Že to znie šialene? Tak si uvedomme, že vláda a FED rôznymi kanálmi už teraz naliali a plánujú naliať do systému nové peniaze v objeme zhruba tretiny veľkosti celej americkej ekonomiky,” upozornil.

Graham Summers svojim vyjadrením nechcel spochybňovať tvrdenia o tom, že na trhu vzniká akciová bublina a že reálna ekonomika USA je v problémoch. Naznačil však, že obchodovať treba v smere trhu a kroky, ktorým sa FED nevyhne, aby udržal trh nažive, budú mať na akcie zásadný vplyv. ,,Investori by nemali toľko riešiť to, čo by mal trh robiť. Mali by zarábať práve v tom prostredí, ktoré na trhu panuje,” uzavrel.

Pokiaľ ide o tieto tvrdenia, pochopiteľne nikto nepozná budúcnosť a Graham Summers sa môže mýliť. Ak by mal však pravdu, dá sa očakávať, že pozitívna nálada na akciovom trhu posilní aj ďalšiu dôveru v Bitcoin, ktorý je už aj tak aktuálne vo výbornej nálade.

Aktuálne je jednou z mála vecí, ktoré by mohli s Bitcoinom výrazne zatriasť, práve stav amerických akcii. Ak by došlo ku kolapsu ako v marci 2020, mohlo by to negatívne ovplyvniť aj náladu u Bitcoinu a to je v súčasnosti azda jeho najväčší strašiak.

Zdroj: investingplanner.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne