Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Ak sa stane Bitcoin rezervným aktívom, jeho cena môže byť takmer 5 miliónov dolárov, tvrdí VanEck

Článok

bitcoin
Zdroj: pixabay.com

Spoločnosť VanEck, ktorá sa už viackrát neúspešne snažila o schválenie Bitcoin ETF, sa domnieva, že Bitcoin môže v horizonte rokov dosiahnuť cenu až 4,8 miliónov dolárov za predpokladu, že by sa stal globálnym rezervným aktívom. VanEck k svojej predpovedi však dopĺňa, že väčšiu šancu získať pozíciu rezervného aktíva má čínsky jüan.

Toto konštatovanie vyplýva z novej štúdie, ktorú publikovali Eric Fine a hlavná ekonómka spoločnosti Natalia Gurashina. Tí sa spoločne pokúšali porovnať cenové implikácie pre zlato a bitcoiny, ak by jedno z týchto aktív bolo prijaté ako globálne podkladové aktívum pre menové režimy.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

VanEck zistila, že implikovaná cena za 1 BTC by sa v takomto prípade pohybovala na úrovni od 1,3 milióna do 4,8 milióna dolárov. Nižšia predpoveď bola založená na BTC ako menovej báze (M0), o ktorej Investopedia hovorí, že zahŕňa všetku obežnú ponuku meny a bankové vklady, ale nie je bežným ukazovateľom, na ktorý sa majú ekonómovia pozerať. Vyššia predikcia vyplynula z bežnejšieho hodnotenia – teda M2, ktorá zahŕňa aj všetky bankové vklady v mene a jej schopnosti premeny na menu.

Pri podobnej metrike ale v súvislosti so zlatom predpokladajú, že pri predpovedi ceny M0 by stala unca zlata 31 tisíc dolárov a pri M2 až 105 tisíc dolárov.

Ohrozená pozícia dolára ako rezervnej meny?

Americký dolár je v súčasnosti v pozícii najrešpektovanejšej rezervnej meny, no po západných sankciách na Rusko začína byť jeho význam v tejto veci spochybňovaný. Dokonca už aj medzinárodný menový fond (MMF) upozornil, že dolár môže o svoju dominantnú pozíciu pre sankcie do určitej miery prísť. Analytici sa domnievajú, že ak dolár túto svoju pozíciu stratí, najhorúcejším kandidátom na jeho nahradenie je čínsky jüan.

,,Centrálne banky pravdepodobne zmenia svoj rezervný mix v neprospech dolárov (a eur). Výsledkom bude, že niektoré centrálne banky a súkromní aktéri budú diverzifikovať svoje rezervy,” tvrdí VanEck.

Spoločnosť vo svojej analýze taktiež upozorňuje, že šanca, aby sa zlato alebo Bitcoin stali hlavnými rezervnými menami je v súčasnosti malá. Cieľom ich práce bolo len naznačenie možných alternatív a vytvorenie akýchsi východiskových bodov pre investorov, ak by k takejto situácii náhodou došlo.

 Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.