Salvádorská vládou podporovaná bitcoinová peňaženka dosiahla významný úspech v jej prijatí – tvrdí to výkonný riaditeľ kryptomenovej burzy Bitso, ktorá poskytuje custordy služby pre peňaženku Chivo.
Bitcoinová peňaženka Chivo bola spustená ruka v ruke s legalizáciou Bitcoinu v El Salvador ako zákonného platidla k 7. septembru 2021. Používateľom umožňuje aj s podporou Lightning Network nakupovať a predávať bitcoiny za nulové poplatky a komunikovať s miestnymi BTC bankomatmi, no s tým, že jej používatelia nedržia vlastné privátne kľúče. O ich bezpečnosť sa stará burza Bitso, ktorá sídli v Mexiku.
Bitso v podstate poskytuje El Salvador pre peňaženku Chivo koncovú technológiu, aby mohla vláda nakupovať bitcoiny a zabezpečiť, aby bol konvertibilný na americký dolár.
,,Odkedy Bitso v septembri začal spolupracovať s vládou (El Salvador), pokračuje v poskytovaní likvidity do peňaženky Chivo,“ uviedol riaditeľ Bitso pre regulačné záležitosti Felipe Vallejo, ktorý dodal, že Bitso zatiaľ pôsobí v tejto stredoamerickej krajine len skrz peňaženku Chivo, hoci s kryptomenami podniká aj v Mexiku, Brazílii, Argentíne či v Kolumbii.
Valejjo tiež uviedol, že peňaženka Chivo dosiahla za sedem mesiacov svojej existencie v El Salvador veľký adopčný úspech, hoci priznal, že jej vznik sprevádzalo mnoho technických problémov a určitý čas bola dokonca off-line.
,,Pomocou našej práce s Chivo Wallet sme mohli vidieť, ako sa významná časť populácie obrátila na používanie aplikácie na bezpečné a jednoduché transakcie,“ skonštatoval popri tom, ako sa odvolal na štúdiu Národného úradu pre ekonomický výskum, ktorý zistil, že 40% ľudí, ktorí si stiahli aplikáciu Chivo ju používa aj po tom, ako využili vládne stimuly v podobe 30 dolárov v BTC.
,,Veríme, že ide o pomerne silný znak adopcie. Keďže vzdelávanie v oblasti kryptomien a každodenných prípadov používania v regióne narastá, viac používateľov zostane v aplikácii s hlbším pochopením technológie a príležitosti, ktoré vytvára.“
Valejjo následne odhadol, že s používaním aplikácie Chivo pokračuje zhruba 20% všetkých Salvádorčanov. V kontexte s tým, že v krajine má podľa tvrdení prezidenta Bukeleho bankový účet len zhruba 30% dospelých ľudí, je to podľa neho silný dôkaz jej reálnej adopcie.
Furthermore, 70% of El Salvador’s population doesn’t have a bank account and work in the informal economy.
Financial inclusion is not only a moral imperative, but also a way to grow the country’s economy, providing access to credit, savings, investment and secure transactions.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 6, 2021
Predstaviteľ platformy Bitso uviedol ešte jeden príklad – poznamenal, že celkovo si aplikáciu stiahlo (hlavne kvôli motivácii dostať 30 dolárov v bTC) až 2,6 miliónov Salvádorčanov – následne doplnil, že najväčšia kryptoburza na svete Coinbase mala v 4. kvartáli 2021, teda v podobnom období, ako El Salvsdor rozdeľoval tieto odmeny, aktívnych 11,4 miliónov používateľov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zástupcovia Bitso a Chivo veria, že aplikácia sa stane čoraz populárnejšou popri tom, ako budú pokračovať vo vzdelávaní miestneho obyvateľstva. ,,Hlavnou prekážkou prijatia kryptomien v Latinskej Amerike ale aj na celom svete je vzdelávanie. Keďže naďalej poskytujeme Salvádorčanom informácie a nástroje na čo najlepšie pochopenie a využitie inovatívnej technológie, očakávame ich zvýšenú mieru prijatia,“ dodal s tým, že firma Bitso organizuje vzdelávacie kurzy aj v Argentíne, Čile, Kolumbii, Mexiku, Peru či Uruguaji.
Údaj, ktorý nevyzerá až tak pozitívne
Kým zástupcovia Bitso a Chivo označujú uvedené dáta ako optimistické, nakoľko El Salvador legalizoval bitcoin pred necelým rokom, iní ich vyhodnocujú za nedostatočné a de facto tvrdia, že Salvádorčania o používanie BTC nemajú záujem. Číslom, ktoré hrá v prospech kritikov, je údaj vypovedajúci o používaní kryptopeňaženky Chivo pre remitencie – teda medzinárodné prevody.
Nízke transakčné poplatky a rýchly spôsob výmeny fiatu (dolárov) do BTC a naspäť môžu miestnym obyvateľom prijímajúcim peniaze zo zahraničia ušetriť nemalé peniaze. Ak totiž zvolia tradičného sprostredkovateľa typu Western Union, celá medzinárodná transakcia trvá omnoho dlhšie (minimálne v dňoch) a je spojená s nemalými poplatkami (často od 10 až do 50% z prevedenej sumy). Z dát Salvadorskej centrálnej banky je však zrejmé, že využitie peňaženky Chivo pre remitencie po prvotnom ošiali výrazne kleslo, hoci celková hodnota remitencii sa viac menej nezmenila.
Otázkou zostáva, či Salvadorčania začali na remitencie využívať iné kryptomenové peňaženky (s privátnymi kľúčmi) s podporou Lightning Network alebo celkovo vyhodnotili využitie bitcoinu a Lightning Network na tieto účely ako nevhodný nástroj.
https://twitter.com/Data_Always/status/1520142032538378242
Zdroj: cointelegraph.com