Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Adopcia Bitcoin Lightning Network sa zrýchľuje

Článok

Bitcoin Lightning Network
Pixabay.com

Riešenie postavené na druhej bitcoinovej vrstve s názvom Lightning Network (LN) má priniesť Bitcoinu rýchle, bezpečné, súkromné a takmer okamžité transakcie za mimoriadne nízke transakčné náklady. Doposiaľ však adopcia tejto technológie bitcoinovú komunitu veľmi netešila. Až doteraz.

Podľa informácii portálu Coindesk počet aktívnych Lightning Network uzlov prvýkrát prekonal počet 25 000, čo znamená, že sieť silnie vďaka väčšiemu počtu uzlov s viacerými aktívnymi kanálmi.

Trend rastúcej popularity Lightning Network podčiarkujú najmä dáta za posledných 30 dní. Počas nich sa totiž počet aktívnych uzlov v sieti zvýšil až o 8% na 25 010. “Uzol (node) je v zásade používateľ v sieti, ktorý nastavuje počítač tak, aby komunikoval s ostatnými uzlami. Vďaka tomu sa môžu odosielať,  overovať a prijímať informácie – v tomto prípade bitcoiny,” vysvetľuje základnú problematiku portál CoinDesk.

Prudším tempom rastie nielen počet uzlov, ale aj celková kapacita Bitcoinov v Lightning Network sieti, čo dokumentuje graf nižšie. V súčasnosti ide o vyše 2 300 BTC (dolárová hodnota cca 100 miliónov USD).

Lightning Network rieši známe problémy Bitcoinu

Lightning Network podobne ako samotný Bitcoin funguje na princípoch decentralizácie – čiže existuje bez centrálneho dátového servera, ktorý by ukladal všetky transakcie a interakcie medzi používateľmi.

Riešenie Lightning Network vzniklo z dôvodu nutnosti vyriešenia problému drahých a pomalých bitcoinových transakcií. Zaplatiť totiž napríklad za kávu Bitcoinom skrz transakciu na jeho prvej vrstve je zbytočne nákladne a pomalé. S najväčšou pravdepodobnosťou by len poplatok za transakciu stál viac, než samotná káva. Ak však kaviareň aj zákazník použijú Lightning Network, transakcia prebehne prakticky okamžite a za zanedbateľný poplatok.

Kúzlo Lighnting Network tkvie v tom, že umožňuje používateľom smerovať transakcie prostredníctvom off-chain kanálov (transakcia sa nezapisuje okamžite na blockchain Bitcoinu). Všetky transakcie, ktoré prechádzajú touto sýtou na druhej vrstve Bitcoinu, sú pripísane do jednej transakcie, ktorá je následne v čase zúčtovaná v bitcoinovej sieti. To znamená, že v praxi sa môžu cez Lightning Network zrealizovať aj milióny transakcií, ktoré sa následne na prvú bitcoinovú vrstvu zapíšu ako jedna.

Nie všetky uzly sú prepojené

Nie každý Lightning Network uzol (node) prevádzkuje aj platobný kanál, skrz ktorý mieria transakcie. Podľa aktuálnych dát existuje 14 419 uzlov s platobnými kanálmi (58% zo všetkých uzlov). Zostávajúcich 42% existuje, no platobnými kanálmi nie sú.

Aby prevádzkovateľ uzlu (node) otvoril kanál, musí ho financovať určitým menším množstvom bitcoinov (resp. satoshis). V súčasnosti je priemerná výška financovania kanála 0,035 BTC (okolo 1500 dolárov). Táto výška zároveň vyjadruje maximálnu hodnotu akejkoľvek transakcie, ktorú je možné cez daný kanál realizovať. Na oplátku za vytvorenie takéhoto kanála dostane jeho prevádzkovateľ malý poplatok, keď ním prejde nejaká transakcia.

Nie všetky kanály sú prepojené, pretože by to vyžadovalo príliš veľa úložiska. Aby si teda transakcia Lightning Netwrok našla cestu ku konečnému cieľu, musí zväčša preskočiť niekoľko kanálov. Používa sa na to Tor Network pre zabezpečenie súkromia transakcie, ktorý umožňuje, aby transakcia preskakovala z uzla na uzol, až kým dôjde do cieľa.

Každý takýto skok si vyžaduje vlastný poplatok, čo logicky znamená, že čím je týchto skokov menej, tým je transakcia lacnejšia (to však neznamená, ,že by v súčasnosti boli poplatky vysoké pozn.red.). V súčasnosti je priemerný počet takýchto skokov 8,8 na finalizáciu jednej Lightning Network transakcie.

Z toho je zrejmé, že čím viac uzlov vznikne, tým bude medzi kanálmi viac prepojení a tým budú transakčné poplatky nižšie a sieť efektívnejšia. Dôležité je to najmä smerom do budúcnosti za predpokladu, že stúpne frekvencia platieb Bitcoinom.

Dôležité je taktiež uviesť, že čím viac uzlov s kanálmi vznikne, tým viac samotných bitcoinov v nich môže cirkulovať (ako sme už písali na otvorenie kanála je nutné, aby k nemu boli viazané nejaké BTC). Inak povedané čím viac uzlov a kanálov bude existovať, tým bude v sieti viac bitcoinov. To znamená, že sieť zvládne aj väčšie (cenovo) transakcie.

Kde sledovať štatistiky

Reálne štatistiky o adopcii technológie Lightning Network môžete sledovať na webe 1ml.com/statistics.

Podľa tých aktuálnych existuje 25 102 nodov (uzlov), ktoré majú 65 907 otvorených kanálov. Kapacita celej siete je aktuálne 2 303.88 BTC, čo predstavuje hodnotu cca 102 miliónov dolárov pri súčasnej cene BTC. Za posledných 24 hodín sa pridalo 105 nových nodov a počet aktívnych nodov v sieti je 14 502.

Adopcia a propagátori

Technológii Lighting Network je napriek sľubným číslam zmieňovaným v úvode článku vyčítané pomalé tempo jej adopcie medzi bežnými bitcoinovými užívateľmi.

Napríklad keď sa porovná počet BTC v kanáloch Lightning Network (2303 BTC) s počtom bticoinov, ktoré sa wrappujú (tokenizujú) a mieria na Ethereum (napr. tokenov WBTC existuje už takmer 200 000), je zrejmé, že aj majitelia bitcoinov skôr inklinujú k využitiu bitcoinov na špekuláciu (na Ethereum v rámci DeFi) než na využívanie bitocinu na instantné rýchle platby za malé tovary a služby. Súvisieť to môže dozaista aj s tým, že ľudia neradi míňajú Bitcoin, pretože veria v dlhodobý rast jeho ceny voči fiatovým menám.

Adopcii technológie Lightning Network by mohla pomôcť napríklad integrácia LN platieb do Twitteru, čo naznačil ako možný scenár zakladateľ Twitteru Jack Dorsey, ktorý je veľkým fanúšikom Bitcoinu a technológiu Lightning Network sám propaguje, keď je na to príležitosť. V El Salvador, ktorý ako prvý štát na svete urobil z Bitcoinu zákonne platidlo, zas cez aplikáciu Strike podporuje adopciu Lightning Network transakcii Jack Mallers.

Zdroj: coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.