Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Adam Kracík: On-chain dáta Bitcoinu sú fascinujúca vec, odlivy z búrz sú bullish

Článok

Adam Kracík
Zdroj: YouTube Zaujalo ma

Hosťom v rozhovore pre YouTube kanál Zaujalo ma bol tento týždeň trhový analytik Adam Kracík. Predmetom interview bol jeho pohľad na súčasne onchain dáta Bitcoinu.

Pri prvej otázke najprv Kracík odpovedal na to, do akej miery vníma dôležitosť onchain dát pri predikcii budúcej ceny Bitcoinu, ktorý následne ovplyvňuje aj zvyšok kryptotrhu.

,,Onchain dáta sú úplne fascinujúca vec. Keď sa človek pozrie na on-chain dáta, tak má okamžite pomerne presný obraz týkajúci sa toho, čo sa na tej sieti deje, aká aktivita tam prebieha a to, čo kto konkrétne na tej sieti aktuálne robí. Onchain dáta samozrejme vypovedajú o dlhodobejších trendoch a ťažko sa dajú použiť na predvídanie jedno-dvojdňových pohybov, ale z dlhodobého hľadiska sú onchain dáta absolútne kľúčové na úspech v kryptomenách.”

VIDEO: Celý rozhovor s Adamom Kracíkom

Odlivy z búrz sú býčím signálom

Dôležitým onchain ukazovateľom sú pohyby bitcoinov na burzy a z nich. V súčasnosti prevláda trend veľkých odlivov, čo je vo všeobecnosti vnímané ako pozitívny faktor. ,,To je najviac bullish znamenie,” poznamenal. ,,Ľudia si vyberajú bitcoiny ku sebe do peňaženiek, čím sa fakticky stávajú z krátkodobých hodlerov dlhodobými hodlermi. Nie doslova, ale je to prvý krok, ktorý je k tomu potrebný…”

Následne dodal: ,,Fakt, že bitcoiny miznú z búrz v podstate naráža na úplne najzákladnejšiu vec, ktorá funguje v každom obchode a to je pomer medzi ponukou a dopytom. Miznutie bitcoinov z búrz ukazuje obrovský dopyt a zároveň to, že popri tom ako BTC miznú z búrz, v podstate klesá okamžitá ponuka bitcoinov. To znamená, že sa blíži niečo, čomu sa hovorí supply squeeze… Je to dôležitý ukazovateľ toho, čo ľudia teraz robia a vidia. Teda, že Bitcoin porastie. Inak keby mali myšlienku, že ho chcú predať, pošlú ho na burzu. Svedčí to o tom, že ľudia akumulujú bitcoiny.”

Kracík však upozornil, že pohyby na burzách hovoria o aktuálnom stave, ktorý sa môže v priebehu času meniť. ,,Tá štatistika má aj svoje slabiny. Nedá sa na ňu pozerať ako na vec, ktorá sa nedá prekrútiť. Keby napríklad Bitcoin vyrástol na 100 tisíc dolárov tak sa môže ukázať, že množstvo bitcoinov sa začne hrnúť naspäť na burzy. A to je signál, že je čas vybrať časť zisku, pretože trh sa stáva menej stabilný.”

Sám tým upozornil na situáciu z mája 2021, kedy poplašné správy z Číny o zákaze ťažby Bitcoinu následne spôsobili veľký prepad ceny o vyše 50%. Ešte predtým však najprv došlo k veľkým prílivom bitcoinov na burzy, čo nás mohlo upozorniť, že dôjde k prepadu ceny.

Dead cat bounce alebo nie?

Skeptici si myslia, že následne posilnenie Bitcoinu v priebehu tretieho kvartálu 2021 bolo len takzvaným “dead cat bounce” – teda posledným odrazom ceny smerom nahor pred začiatkom medvedieho trhu. Niečo také sa stalo aj v úvode roka 2018 predtým, ako Bitcoin oslabil o vyše 80% oproti svojmu ATH, ktoré dosiahol 17. decembra 2017. Kracík si však myslí, že o “odraz mŕtvej mačky“ tentokrát nejde.

,,Tu sa oplatí spojiť dve veci dohromady – technickú analýzu a on-chain dáta. Medzi týmto prepadom (v máji 2021) a rokom 2018, kedy trh prechádzal do bearmarketu, sú dva rozdiely. Jednak hodleri nepredávajú, kým u minulého dead cat bounce tí  hodleri, ktorí nestihli vybrať zisky u úplného topu, vyberali zisky u sekundárneho topu (toto vieme na základe onchain dát, pozn.red.). To sa ukázalo aj v technickej analýze, kde cena vtedy narazila na 20MA, od ktorej sa následne dva roky odrážala. V tomto prípade však máme odrazy od 20MA z hornej strany, čiže tento ukazovateľ zatiaľ funguje ako support. A hodleri namiesto toho, aby predávali a vyberali zisky, teraz využívajú tieto zóny k buy the dip – teda akumulácii. To je dané tým, že trh má teraz inú štruktúru, pretože v trhu sú iní hráči – inštitúcie. V roku 2017 bola finálna časť bullrunu hnaná nováčikmi, kým teraz sme niečo také zatiaľ nevideli. Hodleri sú preto presvedčení, že je ešte vhodná doba pre akumuláciu. Nemusí sa im oplatiť tak ako v bearmarkete, ale stále sa môže vyplatiť. Podľa dát stále prebieha akumulácia,“ doplnil.

Zdroj: YouTube, voľný prepis rozhovoru

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne