Niekoľko dní po tom ako čínska vláda povolila využívanie nevyužitej vodnej energie v rámci blockchain projektov, v čínskom regióne Sichuan miestna direktíva stanovila novú smernicu, ktorá ide absolútne opačným smerom a môže zásadne ovplyvniť fungovanie mining firiem v tejto oblasti.
Regulačné orgány v Sichuane totiž vydali oznámenie, v ktorom všetkým spoločnostiam špecializujúcim sa na ťažbu kryptomien v tejto oblasti nariadili rýchle ukončenie ich ťažobnej činnosti a podobné informácie boli sprostredkované aj ich subdodávateľom.
Informovala o tom na Twitteri spravodajská agentúra PAnews, ktorá v rámci tweetu uviedla aj to, že v danej provincii sa generuje takmer 10 percent celkového hashrate Bitcoinu, čiže výpočtovej sily vynaloženej na jeho ťažbu.
The Financial Administrative of the #Sichuan providence of #China has issued a notice to its subordinate offices ordering them to “guide mining entities to end their mining activities in an orderly manner”. The province accounts for about 9.66% of the global #mining power. pic.twitter.com/mVtihdf9px
— PANONY (@PANONYGroup) May 22, 2020
Sichaun je hornatý región, ktorý je známy vďaka svojej lacnej energií. Má dosť kvalifikovaných pracovníkov a prirodzene chladné podnebie. Vďaka tomu je ideálnym priestorom pre ťažbu kryptomien. V regióne sa nachádzajú okrem iných aj pobočky mining gigantov ako Bitmain a AntPool.
Na druhú stranu treba skonštatovať, že získavanie relevantných dát z Číny je naozaj ťažké. Správy o zákaze ťažby kryptomien z tohto regiónu prichádzajú už roky a ukázalo sa, že mnohokrát boli v minulosti nepresné, alebo absolútne nepravdivé.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ak sa však správy o obmedzených možnostiach ťažby v regióne Sichuan potvrdia, na čelo rebríčka dominantných provincii sa dostane severozápadný región Xinjiang. Ide o provinciu s rozľahlou púštnou oblasťou a hornatou zemou s optimálnou klímou. Zdá sa, že práve z tohto regiónu aktuálne pochádza 35% podiel bitcoinového hashrate.
Na zozname významných oblastí sú aj veľkomestá ako Peking a Zheijiang. Elektrina a pracovná sila sú však v týchto regiónoch nákladnejšie, čo sa odráža na nižšom podiely hashrate týchto dvoch miest.
Podľa portálu Cryptoslate nemusí ani výpadok Sichuanu znamenať, že ostatné kontinenty na čele s USA či Európou získajú väčší podiel na ťažbe Bitcoinu. Xijiang, Mongolsko a Yuannan sú oblasti, ktoré majú podobné podmienky ako Sichaun a ľahko ho môžu nahradiť.
Čína má okrem toho technické know-how, nízke náklady na pracovnú silu a naďalej dominantné postavenie v ťažobnom priestore. Nahradiť ju nemusí byť v budúcnosti vôbec jednoduché.
Krajina sa popri tom snaží o reguláciu blockchain priemyslu a investuje miliardy do blockchain infraštruktúry. Popri tom všetkom robí výrazné pokroky pokiaľ ide o jej vlastnú kryptomenu kontrolovanú centrálnou bankou.
Zdroj: cryptoslate.com