Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Solana je decentralizovanejšia, než tvrdia kritici, bráni kryptomenu firma Unstoppable Finance

Článok

Solana
Zdroj: Unsplash.com

Spoločnosť Unstoppable Finance tvrdí, že kryptomena Solana (SOL) je decentralizovanejšia, než tvrdia jej kritici.

V blogovom príspevku Unstoppable Finance je uvedených niekoľko argumentov, podľa ktorých je Solana decentralizovanejšia než jej konkurenčné projekty.

Prvým argumentom je počet aktívnych validátorov blockchainovej siete, druhým tzv. Nakamoto koeficient a tretím podpora pre zaobstaranie si hardvéru pre validátorov, o ktorom sa tvrdí, že je príliš drahý a teda nie každému dostupný.

Pokiaľ ide o počet aktívnych validátorov, firma Unstoppable Finance tvrdí, že je ich viac než u väčšiny ostatných blockchainov s výnimkou Ethereum. Ak ide o Nakamoto koeficient, metriku, ktorá meria distribúciu stakovaných tokenov a ich decentralizáciu, je oveľa vyšší ako napríklad u Cosmos a Near Protocol.

Graf: počet aktívnych validátorov podľa dát Ultimate

Avšak hardvér potrebný na to, aby sa mohol niekto stať validátorom Solana je drahý, čo obmedzuje zapojenie sa menej solventných entít a tým aj decentralizáciu celej siete. Firma Unstoppable však argumentuje, že Solana už vytvorila program na prenájom serverov, ktorý sa na tento problém špecializuje.

Čo sa nepáči kritikom?

Kritikov nedostatočnej decentralizácie Solana však tieto argumenty nepresvedčili. V prospech im hrá niekoľko skúsenosti z minulosti. Napríklad pri predošlých výpadkoch tejto siete bolo zjavné, že jej reštart je koordinovaný v úzkom kruhu validátorov. Šokovali taktiež správy o tom, že v rámci DeFi projektu Solend vznikla iniciatíva, ktorá sa snažila násilne prezvať kontrolu nad peňaženkou najväčšej veľryby, aby nedošlo k likvidácii jej pozície a tým pádom krachu celého protokolu.

Solana je taktiež vyčítané to, že pri vzniku tejto kryptomeny značnú časť mincí získali jej tvorcovia a VC firmy, čo znamená, že majú nad celou sieťou významnú kontrolu.

Známa je najmä infografika o distribúcii tokenov pri vzniku jednotlivých altcoinov od firmy Messari, kde u Solana vidieť, že až 48% tokenov získali insiders (pôvodní zakladatelia a ním blízke entity), kým u Ethereum, Cardano, Cosmos či Tezos bol podiel tokenov smerujúcich k insiders významne nižší.

Kritici nedostatočne decentralizovaných kryptomien tvrdia, že v takých prípadoch ide o siete, ktoré sú úplne rovnaké ako akýkoľvek tradičný finančný systém. Ak je nejaká skupina schopná urobiť zmeny v účtovnej knihe alebo koordinovať útok na nejakú konkrétnu peňaženku, význam kryptomeny sa totiž úplne vytráca.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.