Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

5 základných chýb začiatočníkov na burze. Skúste sa im vyvarovať

Článok

5 chýb začiatočníkov na burze

Prečo je až 95% mojich obchodov stratových?
Ako je možné, že napriek signálom som stále v mínuse
?
Ako dosiahnuť konzistenciu mojich ziskov?

Tieto otázky si kladie mnoho trejderov, väčšina z tých, ktorí vstúpili na burzu a dostatočne sa na tento odvážny krok nepripravili.  Poďme si zhrnúť  5 základných chýb, ktoré robí drvivá väčšina začínajúcich obchodníkov. Neberte to na ľahkú váhu, prestaňte gamblovať a začnite tradovať. Poučte sa z chýb iných.

1. Podliehame emóciám

Aj vy ste začínali na DEMO účte a obchodovanie vám prišlo jednoduché? Alebo ste počuli ako váš sused/kamarát zarobil na burze jednoduché a rýchle peniaze? Toto sú hlavné dôvody, prečo sa väčšina laikov rozhodne ísť na burzu. Po pozretí pár videí a možno pár ziskových obchodoch sa rozhodnete vstúpiť do kolotoča ,,na ostro.“ Zrazu je však situácia úplne iná a do hry prichádza najdôležitejší hráč = vaša hlava. Najlepší obchodníci sveta sa už dlhodobo zhodujú v tom, že 80% úspechu na burze spočíva v psychológii a len 20% v samotnej analýze trhu. Obchodovanie na burze nie je súbojom Vy verzus Trh, ale Vy verzus Vaša hlava a emócie. Väčšina začiatočníkov sa vynuluje práve kvôli tomu, že obchodovanie nezvládne psychicky. Psychológia obchodovania je základný kameň úspechu, ktorý ak budete ignorovať, skôr či neskôr vás dobehne. V mojom kurze Trader 2.0 sa preto venujem tejto téme veľmi podrobne.

2. Nemáme plán

Mohol by som vám vyrozprávať desiatky príbehov o ľuďoch, ktorí mali obchody dobre rozbehnuté a nakoniec skončili v strate. Aj vám sa už stalo, že sa ocitli v 10%, 20% respektíve 30% pluse, no nakoniec ste zatvorili obchod so stratou? Máloktorý začiatočník je schopný vytvoriť si plán a ešte menej ľudí je schopných ho aj reálne dodržať. Jedna vec je mať plán a druhá dodržiavať ho. Vytvoriť si profesionálny obchodný plán však nie je až také zložité, ako by sa mohlo zdať.

3. Nepoužívame technickú analýzu

Technická analýza je len jeden z troch druhov analýz, podľa ktorých sa dá obchodovať. Uvedomte si však, že trh tvoria ľudia. Proti vám stoja najlepší analytici sveta a najlepšie AOS (automatické obchodné systémy). Ak si myslíte, že potrebujete vyštudovať inžiniersky titul na Oxforde, aby ste vedeli urobiť kvalitnú technickú analýzu, ste na omyle. V kurze Trader 2.0 nájdete 13 hodín videí, ktoré sa podrobne venujú tejto problematike a tiež powerpointové prezentácie. Stále však platí, že 80% je vo vašej hlave a len 20% tvorí analýza. Dobrou správou je, že technickú analýzu sa dokáže naučiť každý. Pochopiť grafy je však len začiatok. Potom prichádza na rad prax a neúnavné hľadanie daných patternov na grafoch. Preto je dôležité, aby ste sa učili od človeka, ktorý na burze reálne obchoduje.

4. Nepoužívame Money management

Money management, čiže riadenie peňazí je absolútny základ, ktorý musíte ovládať a dodržiavať, ak chcete byť ziskový. Často krát sa dokážete dostať aj z najhorších pozícií len vďaka tomu, že viete riadiť svoje peniaze. V drvivej väčšine prípadov sa typický začiatočník “vynuluje” už po troch či štyroch neúspešných obchodoch. Okrem zlosti, bolesti a hnevu tak príde aj o svoje konto. Riadenie peňazí je disciplína, ktorú veľa obchodníkov trestuhodne podceňuje a preto nedosahujú konzistenciu. V rámci môjho produktu som túto tému zhrnul do 3 hodín videí.

5. Nepripúšťame si stratu – Risk management

Asi každý si uvedomuje, že obchodovanie nesie riziká, no len málokto vie toto riziko naozaj prijať. Počuli ste už niekedy, že investovať by ste mali len toľko, koľko si môžete dovoliť stratiť? Častou chybou začiatočníkov je, že aj keď sa obchod vyvíja proti nim, nedokážu ho uzavrieť v strate. Inými slovami risk manažment je veľmi dôležitou úlohou v tradingu. Celé obchodovanie je postavené na pravdepodobnosti a štatistike. Ak chcete byť úspešný, musíte mať tieto dve entity naklonené na svoju stranu.

Obchodovanie či už na trhoch s kryptomenami, forexom, alebo s komoditami, je oveľa obšírnejšie, ako si väčšina ľudí myslí. Mojím cieľom je naučiť ich, aby prestali hazardovať a začali konzistentne zarábať.

Emočné nastavenie + znalosť analýzy + money managementrisk management sú skvelým základom.

Jakub Kraľovanský

Trader 2.0

Moje meno je Ing. Jakub Kraľovanský a som hlavným traderom spoločnosti NEXALTIC Capital s.r.o. Vo voľnom čase som sa rozhodol spraviť unikátny kurz, ktorý na českej a slovenskej scéne nemá obdobu. Cieľom projektu Trader 2.0 je vychovať úspešných obchodníkov a následne vytvoriť komunitu ľudí, ktorý budú spoločne zdieľať svoje pohľady na trh.

Populárne