Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

5 dezinformácii v súvislosti s prechodom Ethereum na Proof of Stake

Článok

Ethereum
Zdroj: Unsplash.com

Kryptomena Ethereum (ETH) by mala v septembri prejsť z konsenzu Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS), pričom s touto zásadnou zmenou sa spája aj niekoľko dezinformácii. Portál Cointelegraph ich vymenoval a popísal v piatich stručných bodoch.

K prechodu Ethereum na Proof of Stake prejde tzv. mergeom (zlúčením) súčasného Ethereum na PoW s Beacon chainom, čiže časťou siete, ktorá už na Proof of Stake funguje a v súčasnosti je cez ňu za obmedzených podmienok možné stakovať mince ETH. S merge, ktorý sa podľa predbežných odhadov udeje okolo 15. septembra, sú spájané aj nasledujúce mylné tvrdenia.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

1. Poplatky za gas sa po merge neznížia

Azda najčastejším mylným očakávaním od prechodu ETH na PoS je, že automaticky klesnú poplatky za gas, čiže zjednodušene povedané poplatky za transakcie na Ethereum, ktoré boli v minulosti mnohokrát absurdne vysoké a výrazne limitovali adopciu tejto kryptomeny.

V skutočnosti prechod na PoS tento problém nerieši a na vyriešení nákladnosti transakcií ETH sa bude musieť naďalej pracovať. Medzi riešenia patria layer2 vrstvy, s nimi spojené rollupy či plánované práce na tzv. shardingu, ktorý by mohol byť prioritou vývojárov Ethereum pre rok 2023.

Pozornosť sa aktuálne sústredí najmä na rollupy, na ktorých sa intenzívne pracuje. Mihailo Bjelic, spoluzakladateľ layer2 riešenia Polygon, ktoré sa teší výrazne rastúcej adopcii tvrdí, že zkEVM rollupy umožnia Ethereum predbehnúť v škálovaní Visu, pričom jeho kolega Sandeep Nailwal dodal, že toto riešenie môže znížiť poplatky na Ethereum až o 90% a priepustnosť transakcií urýchli na 40 – 50 transakcií za sekundu.

2. Transakcie nebudú rýchlejšie

V nadväznosti na prvý bod treba uviesť, že výrazne rýchlejšie nebudú po prechode na PoS ani onchain transakcie. Pôjde skôr o kozmetickú zmenu, pretože kým Beacon Chain umožňuje validátorom produkovať blok v priemere každých 12 sekúnd, na mainnete je to okolo 13.3 sekundy. Znamená to, že po prechode na PoS by mohla byť produkcia blokov ETH rýchlejšia o zhruba 10%, čo si však bežný užívateľ nebude mať šancu všimnúť.

3. Zlúčenie nespôsobí výpadok blockchainu Ethereum

Medzi známe fámy o prechode ETH na PoS patrí aj tvrdenie, že pri merge dôjde k výpadku Ethereum. V skutočnosti sa však žiadny výpadok neočkúva a vývojári počítajú s plynulým prechodom z Pow na PoS.

4. Investori si stakované ETH ešte nevyberú

Ďalšia dezinformácia je spojená s Beacon Chainom, na ktorom je aktuálne možné stakovať mince ETH pod podmienkou, že ich máte aspoň 32 a ste ochotní ich uzamknúť až do prechodu Ethereum na Proof of Stake. V skutočnosti však ani po prechode na PoS nebudú tieto mince odomknuté a tí, ktorí ich takto uzamkli, si budú musieť počkať až na ďalší upgrade siete s názvom Shanghai. Portál Cointelegraph uvádza, že k nemu pravdepodobne nedôjde skôr než o 6 až 12 mesiacov.

5. Odmeny zo stakingu si budú môcť vybrať validátori skôr

Kým uzamknuté mince v rámci stakingu nebude možné vybrať až do upgrade s názvom Shanghai (popísané v bode 4), “zarobené” odmeny za staking budú k dispozícii okamžite a nie až po ňom.

Dopĺňame, že ak vás zaujíma, kedy presne by malo dôjsť k merge, aktuálny odpočet môžete sledovať na webe bordel.wtf.

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.