Sme aj na sociálnych sieťach

EOS

3 popredné altcoiny čoskoro čakajú významné aktualizácie

Avatar

Článok

zo dňa

eos-tron-neo

Trojicu popredných kryptomien EOS, Tron a NEO čakájú v najbližších týždňoch dôležité míľniky, na ktoré upozornil portál Cointelegraph.  

EOS

EOS sa 23. septembra dočká svojho prvého hardforku. Siedma najväčšia kryptomena realizuje upgrade svojho konsenzu a aktivuje EOSIO, čo bude viesť k zlepšeniam v bezpečnosti a škálovateľnosti a zjednodušeniu realizácie budúcich hardforkov. S prvým hardforkom siete, ktorý bude viesť k tomu, že zdrojový kód blockchainu sa rozdelí do dvoch samostatných sieti, súhlasilo 29 z 30 najväčších producentov blokov EOS.

Tron

Tron (TRX) čoskoro vydá aktualizáciu Sun Network, ktorá bola oficiálne spustená 11. augusta. Sun Network je sidechainove riešenie pre neobmedzenú kapacitu škálovania siete Tron.  Decentralizovaným aplikáciám (Dapps) umožňuje spotrebovávať menej energie a pracovať v bezpečnejšom a efektívnejšom prostredí. Spotreba na vedľajšej sieti, teda Sun Network, by mala zabezpečiť stonásobne nižšiu spotrebu energie, čo podľa Tronu bude viesť k výraznému nárastu počtu decentralizovaných aplikácii na Tron blockchaine.

NEO

Podľa trhovej kapitalizácie v súčasnosti dvadsiatu najväčšiu kryptomenu na trhu NEO čaká významný upgrade na NEO 3.0. Konkrétny dátum, kedy by sa tak malo stať nebol uvedený, no oznámene bolo, že sa tak udeje v druhom štvrťroku 2020. Nová vylepšená verzia NEO by mala byť spustená ako úplne nová blockchainova sieť, v ktorej budú musieť užívatelia vymeniť svoje existujúce tokeny za nové. Táto aktualizácia je podľa vývojára NEO Erika Zhanga nevyhnutná, pretože množstvo vylepšení nebude kompatibilných so súčasným blockchainom. Medzi ne patria lacnejšie transakcie, implementácia smart kontraktov a rýchlejší blockchain pomocou jednotného transakčného modelu.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

EOS

Používanie decentralizovaných aplikácii kleslo, ukazuje štúdia

Avatar

Článok

zo dňa

od

dapps

Decentralizované aplikácie známe aj pod pojmom „DApps“ sa v treťom štvrťroku 2019 veľkej popularite netešili.

DApp.com – Analytická platforma pre decentralizované aplikácie uverejnila správu, ktorá uvádza, že celkový objem na blockchainoch Ethereum, EOS, Steem, Tron, Tomo Chain, IOSTBlockstack, ktoré sleduje, dosiahol v treťom štvrťroku celkovým objem transakcii 2,03 miliardy dolárov, čo je o 40% menej, než v druhom kvartáli.

Iba 36% používateľov DApps aktívnych v druhom kvartáli použilo decentralizované aplikácie aspoň raz aj v treťom kvartáli, čo naznačuje, že ich používanie jednoducho nie je pre väčšinu ľudí prospešné respektíve dostatočne atraktívne.

Keď to rozmeníme na drobné, tak v prípade EOS-u použili decentralizovanú aplikáciu aspoň raz štyria z 10 užívateľov, ktorí ju využili aj v druhom kvartáli. V prípade Ethereum to bolo len 5% a v prípade Tronu 15%. Zaujímavé však je, že EOS naopak v porovnaní s Tronom a Ethereum zaznamenal menší prílev nových používateľov.

DeFi sa darilo

Darilo sa takzvaným DeFi, čo sú aplikácie pre decentralizované financovanie. V treťom štvrťroku narástla hodnota ich transakcií o 525 miliónov dolárov, pričom aplikácie postavené na Ethereum prispeli k tejto čiastke z 88% (132 tisíc používateľov).

,,K decentralizovaným aplikáciám sa pridalo v treťom štvrťroku viac ako 500 tisíc nových používateľov. Viac ako 138 tisíc (27,6%) z nich ich začalo používať pre finančné služby a viac ako 170 000 (34%) ich použilo kvôli hazardným DApps,” uvádza štúdia.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza altcoinov (16.7.): Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) a EOS

Andrej Kalvoda

Článok

zo dňa

analyza-kalvoda-altcoiny

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k trhu s kryptomenami. Najnovším členom zostavy je autor trading portálu Blockspace Andrej Kalvoda, ktorý vám bude pravidelne prinášať pohľad na vysoko kapitalizované altcoiny.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

ETH/USDT

V minulé analýze jsme u ETH počítali s růstem až k 280 USD, odkud bude následovat pád. Přesně to se odehrálo, ale Ethereum bylo daleko slabší než jsem předpokládal, prorazilo support na 245 USD a dostalo se až na ceny kolem 200 USD.

Během včerejška potom následoval rychlý odraz a na denním grafu se vyformovala svíce, která běžně udává dno. Samotná svíce ale nic zásadního neznamená a budeme potřebovat potvrzení během dnešího a zítřejšího dne.

Aby si Ethereum udrželo své momentum, nemělo by propadnout pod cenu 215 USD, jinak hrozí propad na další minima, konkrétně bych sledoval ceny 192-185 USD.
Pokud se zvládneme udržet nad 215 dolary, očekávám v dalších dnech otestování důležitých úrovní na 251 a 260-263 USD.

LTC/USDT

U Litecoinu jsme v páteční analýze mluvili o pádu na cenu 84 USD, což se nyní ukázalo jako lokální dno, odkud se cena odrazila o 10% vzhůru. Stále na tomto grafu ale zůstává velké množství neotestovaných rezistencí.

To, co tedy nyní sleduju, je tedy možné vytvoření falling wedge (což by znamenalo ještě jednu vlnku dolů přibližně na 80 USD), odkud by přišel odraz a otestování minimálně 99-97 USD, v případě breaku této zóny bychom mohli vystřelit až na 111-113 USD. 

Pokud by Litecoin nezvládl vytvořit falling wedge, budu sledovat další supportní zónu 69-72 USD. 

EOS/USDT

EOS byl v posledních dnech jedním z nejkrvavějších coinů. Během včerejška ale dosáhl úrovní, které sleduju už delší dobu a odkud mi dává smysl odraz k vyšším cenovým hladinám.
Prvním důležitým bodem pro mě bude cena 4,8 USD, kam vychází rezistence struktury, a také 50% retracement trendového kanálu. 

Pokud se dokážeme dostat přes tuto úroveň, můžeme mířit až na další silnou zónu, která se nachází na 5,5 USD.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Andrej Kalvoda

blockspace-90-90Andrej Kalvoda
V prostředí tradingu jsem od roku 2015 a poslední dva roky se velmi intenzivně věnuji trhu kryptoměn. Na začátku 2018 jsem založil stránku Blockspace s vizí, že pomocí jednoduchých a přehledných analýz dokážu dopomoct k tomu, aby byla kryptoměnová komunita lépe informovaná. Věřím, že se záměr podařil, protože dnes mám to štěstí pomocí svých analýz pomáhat stovkám lidí každý den.

Čítať ďalej

Binance Coin

Weiss Ratings: Litecoin sa zaradil medzi špičku. Pozrite si TOP10

Avatar

Článok

zo dňa

od

weiss-ratings

Americká ratingová agentúra Weiss Ratings, ktorá začala ako prvá udeľovať ratingy kryptomenám, zvýšila hodnotenie Litecoinu a zaradila ho po bok “najlepších kryptomien“.

Weiss Ratings hodnotí kryptomeny známkami od A po F, pričom F je najhoršia známka. Rating A nemá dlhodobo žiadna kryptomena. Konečnú známku tvorí kombinácia dvoch hlavných faktorov, ktoré sa tvoria z čiastkových ratingov za:

  • Technológiu/adopciu
  • Mieru rizika/odmeny

Litecoin si polepšil v čiastkovom hodnotení “Risk/odmena”, keď dostal nový rating B- namiesto predchádzajúceho C+. Vďaka tomu sa jeho celkový rating zmenil na B, čím sa vyrovnal Ethereum, EOSCardano na spoločnú pomyselnú druhú priečku najlepších kryptomien.

Na prvom mieste je naďalej Bitcoin, ktorý má celkový rating B+. Za technológiu a adopciu má známku A a za riziko/odmena známku C+.

Weiss Ratings pred 3 týždňami zhoršil hodnotenie kryptomeny EOS, ktorú kritizoval za problémy s decentralizáciou, ktorú sa zdá sa ani neplánuje intenzívne riešiť. Naopak zvýšil rating Cardano vďaka blížiacemu sa prechodu na fázu Shelley, v rámci ktorého urobí výrazný krok vpred práve v oblasti decentralizácie.

Poradie 10 najlepších kryptomien podľa Weiss Ratings:

rating

Známku C+ majú aj Stellar, Monero, Dash, NEO, Ethereum Classic, Zcash, Decred, BitShares. S hodnotením C sú NEM, Ontology, Bitcoin Gold, VeChain, Dogecoin, OmiseGO, Holo, Lisk, Waves, Komodo, Icon, Steem, GXChain, Elastos, Vertcoin a Qtum.

Zdroj: weisscrypto.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

VIDEO: Kedy príde čas altcoinov (LTC, EOS, ADA, IOTA)?

Avatar

Článok

zo dňa

od

analyza-majzlik

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto videu sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Michal Majzlík, ktorého určite dobre poznáte ako trejdera Mike Crypto Group sa nedávno spojil s Crypto Kingdom, kde sa stal rýchlo neodmysliteľnou súčasťou. Včera večer pripravil analýzu pre štyri vysoko kapitalizované a zároveň kvalitné altcoiny Litecoin, EOS, ADA a IOTA, na ktoré sa pozrel v páre s americkým dolárom. ak chcete byť v obraze, pozrite si jeho video.

Ak obchodujete na kryptoburzách, odporúčame vám vyskúšať 3Commas. Viac sa dozviete tu:

5 funkcií, pre ktoré sa oplatí vyskúšať platformu 3commas

 

 

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitwise spúšťa ETP na 8 TOP kryptomien, pribudnú ešte dve

Avatar

Článok

zo dňa

od

kryptomeny

Spoločnost Bitwise, ktorá u Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) žiada o schválenie Bitcoin ETF, oznámila spoluprácu so švajčiarskym startupom Amun AG, v rámci ktorého spustí ETP viazaný na balík viacerých popredných kryptomien.

ETP je skratka Exchange Traded Products, pod čím si môžete predstaviť súbor troch finančných produktov – ETF, ETC a ETN.

Dohodu uzavrela dcérska spoločnosť Bitwise – Bitwise Index Services, ktorá získala licenciu na takzvaný “The Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index”, prostredníctvom ktorého privedie na trh diverzifikované kryptomenové ETP.

Nový ETP produkt sa bude obchodovať na  poprednej švajčiarskej burze SIX Swiss Exchange a bude dostupný pre investorov s výnimkou Spojených štátov amerických.

Bitwise 10 Select Large Cap Crypto Index umožní sledovať výkonnosť až 10 popredných globálnych kryptomien. Zatiaľ pôjde pravdepodobne len týchto osem – Bitcoin, EthereumXRPBitcoin Cash, Litecoin, EOS, Stellar a Cardano.  

,,Kryptomeny musia spĺňať rôzne kritéria, aby mohli byť súčasťou tohto indexu, vrátane pravidiel týkajúcich sa bezpečnosti, likvidity a inštitucionálnej podpory,” informovala spoločnosť v tlačovej správe.

,,Sme nadšení, že môžeme spolupracovať s Bitwise, aby sme priviedli investorom vo Švajčiarsku najdiverzifikovanejiše ETP,” komentoval túto novinku CEO spoločnosti Amun AG Hany Rashwan. ,,Bitwise je globálny líder v oblasti indexovania kryptomien a sme šťastní, že môžeme spustiť produkt, ktorý je postavený na ich odbornosti.”

Švajčiarska burza SIX exchange v spolupráci s Amun AG už zalistovala do svojej ponuky ETP produktov ETP na Bitcoin (ABTC), Ethereum (AETH) a XRP (AXRP). Najmä ETP na XRP sa teší veľkej obľube. Podľa dát burzy  má druhé najvyššie denné volume okolo 450 tisíc dolárov, pričom na prvom mieste je ETC na fyzicky držané zlato.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Binance Coin

Koľko % strácajú altcoiny na svoje all-time-high v páre s Bitcoinom?

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-vs-altcoiny

Keď porovnávame ceny altcoinov s ich historickými maximami, zväčša to robíme v dolárovom vyjadrení. Veľmi zaujímavý je však pohľad aj na to, koľko ostatné kryptomeny strácajú v páre s Bitcoinom.

Napriek súčasnému veľkému rastu ceny Bitcoinu sa altcoinom zatiaľ veľmi nedarí. Nemôžeme síce konštatovať, že by boli v dolárovom vyjadrení v mínuse, no keď ich hodnotu prepočítame na to, koľko sme mohli zarobiť, keby sme namiesto nich držali v posledných mesiacoch len Bitcoin, nie je to príliš pekný pohľad. Veď len za posledný týždeň stratilo Ethereum voči Bitcoinu 10% svojej hodnoty, XRP až 20%, Bitcoin Cash 15%, Litecoin 28%, EOS 24%, Binance Coin 23%, Bitcoin SV 22%, Tron 15%, Cardano 22%, Stellar 27%, Monero 23% či Dash 19%. V pluse je len NEO (+3%).

Pozrime sa teda na to, ako ďaleko sú známe altcoiny od toho, aby vyrovnali svoje historické maximum v bitcoinovej hodnote. V tabuľke nájdete aktuálnu cenu altcoinov v BTC, ich BTC all-time-high a stratu v percentách na all-time-high úroveň.

tabulka-altcoiny-vs-btc

Prečítajte si tiež:

Dominancia Bitcoinu je najvyššia za 2 roky. Čo ďalej?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

EOS

Influenceri môžu na Voice (EOS) údajne zarábať 50 až 100 miliónov dolárov

Avatar

Článok

zo dňa

od

voice-eos

Sociálnymi médiami sa šíri screenshot konverzácie, ktorú mal zaslať generálny riaditeľ spoločnosti Block.One (EOS) Brendan Blumer. Podľa jej obsahu by mohli influenceri sociálnej siete Voice, ktorá je postavená na blockchaine EOS, zarábať až milióny dolárov.

V správe, ktorej fotografia koluje internetom, Blumber naznačuje, že špičkoví influenceri, ktorí budú schopní priniesť na novú sociálnu sieť VOICE 50 miliónov followerov, budú vďaka tomu zarábať desiatky, ak nie stovky miliónov dolárov. Prilákanie takýchto influencerov na Voice bude preto hlavným marketingovým cieľom Block.one.

Portál CryptoSlate informoval, že sa snažil získať ku screenshotu oficiálne stanovisko Block.one alebo Brendana Blumera, no odpoveď nedostal. Či ide teda o podvrh, alebo o skutočný “leak“, ktorý naznačuje predstavy Block.One o budúcnosti sociálnej siete Voice je teda otázne.

Block.one oznámil spustenie platformy Voice 1. júla 2019. Už predtým dlhšiu dobu avizoval, že práve v tento deň oznámi revolučnú novinku týkajúcu sa blockchainu EOS. ,,Voice je najtransparentnejšia sociálna sieť na svete, na ktorej sa bude kvalitný obsah šíriť naspäť skrz celou komunitu,” tvrdí Block.one.

Voice postavený na blockchaine EOS by mal využívať tokeny Voice, ktoré bude fungovať ako odmena pre tvorcov obsahu. Využiť ho budú môcť zároveň na jeho propagáciu. Na minimalizáciu spamu budú všetci užívatelia podliehať kontroverznej kontrole identity na základe použitia občianskeho preukazu (ID) vydaného štátom. Token VOICE sa nebude dať ťažiť ani kúpiť. Namiesto toho ho budú užívatelia sociálnej siete dostávať každý deň, aby ho použili na propagáciu svojho obsahu.

,,Veríme, že každý si zaslúži VOICE. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre najspravodlivejšiu distribúciu (tokenov Voice) na svete,” uviedol CTO Block.one Dan Larimer.

Či už to bude pravda, alebo nie, je jasné, že Block.one chce osloviť influencerov tým, že im bude sľubovať významné príjmy, ak dokážu svojich fanúšikov presunúť na túto sociálnu sieť. Ešte však nie je známe, akým spôsobom má z celého projektu profitovať samotný Block.one.

Skeptici upozorňujú, že ani popové celebrity typu Miley Cyrus či Katy Perry nemajú na Instagrame viac ako 100 miliónov followerov, ktorých spomína Blumer v uniknutej správe. Je teda otázne, do akej miery sú jeho očakávania reálne.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Čítať ďalej

Bitcoin

Rating kryptomien podľa Weiss Ratings: Kritizovaný EOS, pochválené Cardano a prvý Bitcoin

Avatar

Článok

zo dňa

od

weiss-ratings

Po dlhšom čase vám prinášame aktuálny pohľad na rating kryptomien podľa agentúry Weiss Ratings. Tá v úvode roka 2018 začala ako vôbec prvá ratingová agentúra udeľovať hodnotenie kryptomenám.

Weiss Ratings koncom minulého týždňa informoval, že sa rozhodol znížiť hodnotenie kryptomeny EOS v rámci čiastkového ratingu, ktorý sa týka jej technológie a adopcie. Dôvodom je, že EOS má zjavne problémy s decentralizáciou projektu a zdá sa, že s tým zatiaľ neplánuje nič robiť. Agentúra popri tom pochválila Cardano, ktoré v tomto smere zjavne robí výraznejšie pokroky a prechod na fázu Shelley, ktorá by mala priniesť kompletnú decentralizovanosť očakáva podľa roadmapy už do konca roka. ,,Teraz je na Cardano, aby spustili skutočne decentralizovaný projekt na Proof of Stake koncepte,” uviedla agentúra vo svojom tweete.

TIP: O decentralizovanosti Bitcoinu, EOS, Cardano či IOTA sme sa rozprávali s Jaromírom Tesařom. Prečítajte si náš rozhovor.

Pohľad na TOP10

Weiss Ratings hodnotí kryptomeny známkami od A po F, pričom F je najhoršia (failed). Rating A, teda najlepší, nemá žiadna kryptomena. Konečnú známku tvorí kombinácia dvoch hlavných faktorov, ktoré dostávajú taktiež čiastkový rating:

  • Technológia/adopcia
  • Risk/odmena

Na prvom mieste sa na základe kombinácie týchto faktorov umiestnil Bitcoin s celkovým ratingom B za “áčkové“ hodnotenie technológie a adopcie a známku „C-„ pokiaľ ide o riziko a možnú odmenu.

Na druhom až štvrtom mieste sa umiestnili Ethereum, XRP a spomínaný EOS, ktoré taktiež dostali celkové ratingy B, no pri kombinácií horších čiastkových ratingov.

Piate a šieste miesto patria Litecoinu a Cardanu s ratingami “B-„ a do prvej desiatky sa s hodnotením „C+“ zmestili ešte Binance Coin, Stellar, TronMonero.

Rating Weiss

Top10 kryptomien podľa Weiss Ratings k 10.6.2019

Podobne ako tieto kryptomeny majú rating C+ aj IOTA, Ethereum Classic, NEO, ZCash, Holo a Bitshares.

Rating „C“ získali Bitcoin Cash, Dash, Tezos, NEM, DogeCoin, OmiseGo, Decred, Waves, Ravencoin, Komodo, Icoin, Steem.  Napríklad taká Zilliqa, ktorá je spájaná s Facebookom a chválená za svoj sharding má rating až „D+“ (podobne ako Wrightov údajne pravý Bitcoin – Bitcoin SV).

Zdroj: weisscrypto.com

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Čítať ďalej

Bitcoin

ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?

Avatar

Článok

zo dňa

od

Rozhovor Jaromír Tesař

Marius Kramer z Qoury nedávno publikoval článok, v ktorom rozdelil kryptomeny podľa miery ich decentralizácie do štyroch kategórii. Bitcoin zaradil až do tretieho koša medzi “zle decentralizované”.

Kramer argumentoval tým, že decentralizáciu Bitcoinu ohrozujú veľké mining pooly. V podstate 51% hashovacej sily je možné získať kombináciou Bitmainu a ešte jedného poolu. Táto téma nás zaujala natoľko, že sme sa pokúsili získať odbornejší pohľad od Jaromíra Tesařa z AOGaS. Ten opäť ochotne a odborne odpovedal na všetky naše otázky. Okrem Bitcoinu sme rozobrali aj EOS, Cardano či IOTU.

Jaromír, aký je tvoj názor na skutočnú decentralizovanosť Bitcoinu?

Pokud se budeme bavit o decentralizaci z pohledu utváření konsensu a možnosti cenzury transakcí, tak jsou pooly místem centralizace a může k tomu v omezené míře docházet. Prvně se zamysleme nad tím, jak by obecně vypadala ideálně decentralizovaná síť. Ta by vypadala tak, že blok může sestavit, vytěžit a navrhnout každý jednotlivý uživatel a podmínky by měl srovnatelné s ostatními bez ohledu na geografickou lokaci. Současně by každý jednotlivý uživatel mohl daný blok ověřit a vyjádřit svůj souhlas či nesouhlas. Tento stav je za současných technických možností nedosažitelný a je zapotřebí přijít se správným kompromisním řešením.

Bitcoinu je navržený dobře, neboť na začátku mohl těžit každý na světě na svém stolním počítači. Síť byla otevřena všem. Těžařů bylo relativně málo, takže se každý občas dočkal odměny. S rostoucím počtem uživatelů, vznikem těžebních hal, nástupem ASIC minerů a vznikem poolů se decentralizace zásadně zhoršila. PoW funguje tak, že nechává všechny těžaře mezi sebou soutěžit. V této soutěži má zásadní slovo hlavně síla hashratu a toto se vymklo z kontroly. Analogicky je to podobné jako by jste nechali dělníky soutěžit v kopání jámy o určité velikosti a někomu dali malou lopatku, druhému rýč a třetímu bagr. Kdo si myslíte že vyhraje? Nejčastěji ten s bagrem. Mimochodem jakmile se zpráva o vykopání jámy roznese po světě, začnou všichni kopat jámu novou. Protože bagr vyhrál, ví o tom jako první a začne kopat dřív než ostatní, což je další nefér výhoda pro bagry, která malé těžaře žene do poolů. Může za to síťová latence a centralizace hashratu.

Těžaři dnes nemají sami za sebe šanci těžit. Jsou v podstatě nuceni sdružovat se dohromady a snaží se postavit co největší bagr. Tohle se realizuje skrze pooly. Pooly jsou ti, co sestaví blok a přes šablonu ho posílají jednotlivým malým těžařům, kteří hledají vítězný hash v určitém rozsahu. Těžaři nemohou vybrané transakce měnit, nebo by těžili jiný blok a tím by kazili společnou práci. Pokud pool najde odměnu, vyplatí dle zásluh těžaře. Protokol tento proces nikterak nepodporuje a vše včetně podmínek řídí majitel poolů. Nyní Bitcoin funguje v podstatě tak, že těžaři delegují hashrate poolům (delegovaný PoW). Sami se podívejte na posledních třeba 25 bloků a pooly, které je vytěžily. Uvidíte pár poolů, které se stále opakují. Dominuje tomu BTC.com, neboť disponuje 21% hashrate. Pokud by byl pool pouze jeden, budete Bitcoin považovat za decentralizovaný? Asi ne. Takže si položte otázku, kolik poolů je v tomto ohledu pro vás dostatečných.

Cenzura nemusí nutně spočívat v tom, že se budou ignorovat transakce s konkrétní adresou. Představte si, že se majitel poolu rozhodne rozjet nějaký byznys postavný na bitcoinových transakcích. Pool může tyto transakce záměrně upřednostňovat a menší mineři si toho možná ani nevšimnou. Nedávná debata o možnosti reorganizace po hacku Binancí také naznačila, že to s decentralizací není úplně v pořádku. Kdyby se napříště pooly domluvili, že budou na vzniklou situaci reagovat dřív, asi by se jim podařilo reorg udělat. S odstupem času se možnost prodražuje. O tomto bychom se nemuseli vůbec bavit, kdyby tým včas reagoval na změny ve fyzickém světě a snažil se decentralizaci zvýšit. Každá technologie se v rané fázi adopce předělává a upravuje dle aktuálních potřeb uživatelů a často se mění podmínky, na které tým musí rozumně reagovat. Podmínky kolem decentralizace se významně změnili. Bohužel prosadit zásadnější změny do Bitcoinu je dost těžké, hlavně tehdy, když mají pooly v rozhodovacím procesu silné slovo.

Podotýkám, že jsme řešili pouze jeden pohled na decentralizaci. Osobně tento pojem vztahuji i na další věci, jako třeba distribuci hashratu. Zde vede Čína díky levné energii. To, že se decentralizace vybudovala na fyzickém zdroji nemá jen výhody z pohledu bezpečnosti, ale také nevýhody. Jednou z nich je geografická nerovnost těžby. Dále bychom se mohli bavit třeba o distribuci mincí na adresách, počtu klientů kde platí, že čím více tím lépe z pohledu výskytu bugu, který může celou síť náhle vyřadit.

Aká dôležitá je pre teba decentralizácia kryptomien? Tezos sa údajne na úkor decentralizácie úplne vykašľal na škálovanie. Aspoň tak sa to píše v spomínanom článku. Na opačnej strane tu máme silne centralizované kryptomeny, napríklad XRP, kde funguje klasický firemný model. XRP však dosahuje 1500 TPS za sekundu…

Kryptoměny jsou ve fázi, kdy je používají pouze nadšenci do nových technologií, fanoušci a spekulanti. Něco do 5 % populace. Tito lidé často adoptují technologie i služby bez ohledu na drobné nedostatky, nebo reálnou užitečnost. Tohle se o masové adopci říct nedá. Pro adopci mas musí být technologie téměř bez chyb, něčím reálným užitečná a mít vlastnosti, které chce masa využívat. Propast mezi nadšenci a pragmatickou masou se některým technologiím nepodaří překonat. Jaké vlastnosti vlastně masa chce? Je to decentralizace, škálovatelnost, soukromí, možnost rychle zbohatnout, rychlost transakcí či cena za používání? Decentralizaci a všechny její aspekty lidem těžko popíšete. Všechny ostatní vlastnosti pochopí velmi rychle. Troufám si tvrdit, že hodně spekulantů neví jak na tom dnešní projekty s decentralizací ve skutečnosti jsou a co je či není v tomto ohledu důležité.

Každopádně decentralizaci vnímám jako klíčovou vlastnost veřejných distribuovaných systémů. Na její míře je však potřeba hodně zapracovat a to včetně Bitcoinu. Decentralizace sama o sobě na úspěch nestačí. Je potřeba dodat mase vyvážený a očekávaný mix všech vlastností. K čemu je decentralizovaný projekt, pokud dobře neškáluje a defaultně odhaluje vaše soukromí? Pro fanoušky možná, ne pro masu.

Decentralizace ve smyslu vyřazení lidského prostředníka z rozhodovacího procesu je úžasná věc. Otázka je, na co konkrétně se to hodí, neboť nechat vše na kódu znamená, že není cesty zpět a fyzický svět, jak víme, je plný chybujících lidí. Zatím se nedá predikovat, jestli je 100% decentralizace to pravé, protože to také může znamenat, že se může stát něco, co většina lidí na světě nechce, ale stroj to nebude schopný správně posoudit. Podnět k této nechtěné události však vzejde z fyzického prostředí. Představte si, že někdo napíše smart kontrakt, který nechá explodovat bombu, pokud se na nějakou adresu nepošle 50 % všech mincí Bitcoinu. Většina lidí nebude ochotna o mince přijít, pokud nebudou v přímém ohrožení a kontraktu bude jedno co se stane. Síť nepůjde vypnout jedním tlačítkem a vykonání kontraktu nikdo nezastaví. Trošku sci-fi, že? 🙂 Zpět na zem.

Zatím se pokoušíme vytvořit přes nedokonalou decentralizaci digitální vzácnost a umíme podmínečně posílat hodnotu mezi adresami. Boomu decentralizace se dočkáme až propojíme decentralizované sítě s dalšími službami či funkcionalitami. Třeba s digitální identitou, či dosáhneme vyšší propojení s fyzickým světem. Pokud další Amazon vznikne díky financování přes tokeny, přestanou mít akcie v dnešní podobě smysl a stávající firmy na tokeny přejdou. K tomu však máme hodně daleko, možná desítky let.

EOS je v rôznych ratingoch neustále medzi najlepšími. V tom čínskom je prvý už niekoľko mesiacov v rade. Pritom je silne centralizovaný. Weiss Ratings tento týždeň zas informoval, že mu zníži hodnotenie práve pre jeho centralizovanosť. Má EOS vôbec v pláne riešiť tento problém?

Co se týče veškerých ratingů, je potřeba brát to s rezervou, neboť hodnotící agentura nikdy neprozradí, co přesně a jak hodnotili. Neznáme ani kritéria. Často je to pouze obecný popisek jako třeba technologická vyspělost a Bitcoinu se dá C a EOSu B+. Jaká je informační hodnota? Vzpomínám si, že v době kdy jsem se EOSem zabýval se mi technické řešení konsensu a možnost rychlého schvalování líbila. To však samo o sobě nestačí.

O míře decentralizace rozhoduje počet nezávislých proporčně stejně silných entit, které se podílejí na konsensu. Pokud je tento počet nějak zastropován, nebude to s decentralizací slavné, neboť síť není otevřená novým účastníkům. EOS zastropoval počet ověřovacích nodů na čísle 21. Potíž je, že existují spekulace o tom, že se ověřovatelé volí navzájem a jsou v podstatě nesedaditelní kvůli velkému množství vlastněných mincí. Vznikly kartely. V čem se to však liší od Bitcoinu a malému počtů poolů? Pooly často vlastní Číňané a někteří z nich se pravděpodobně znají? Nezarazím se, pokud někdo tvrdí, že EOS a Bitcoin jsou přibližně podobně decentralizované, neboť je potřeba posoudit další vlastnosti. Třeba Bitcoin je silnější v bezpečnosti, EOS lépe škáluje. Bitcoin má šanci stát se digitálně vzácný. EOS se hodí na vybudování sociální sítě. Otázka je, co z těchto dvou věcí chce lidstvo používat víc. Pokud by si náhodou sociální síť Voice ukousla významnou část z uživatelského koláče Facebooku, bude i EOS token digitálně vzácný a to skrze svoji užitečnost či investorské spekulaci. Myslím si, že digitální vzácnost bude odrazem zejména užitečnosti daného decentralizovaného protokolu či služby, tedy potažmo mírou reálné adopce.

EOS postavil své řešení na rychlém schvalování transakcí a zvýšení počtů nodů by byl na úkor rychlosti. Navíc větší počet ověřovacích nodů nemusí nutně znamenat, že je decentralizace vyšší. Problém je opět fyzický svět, respektive lidé a neznalost toho, kdo nody ve skutečnosti ovládá. DPoS není z mého pohledu ve veřejných otevřených sítích smysluplný koncept, ale v některých případech fungovat může. Nezachytil jsem informaci o tom, že by  EOS něco kolem zlepšení decentralizace chystal. Asi by mě to překvapilo.

Rád by som spomenul IOTU, ktorá spúšťa program Coordicide, čím odstráni centralizovaný koordinátor siete. Ako ju vnímaš ty? Tá správa znie na prvý pohľad dosť bombasticky, no rád by som poznal odbornejší názor.  

Zas tak bombasticky to nevnímám. Zkusme si prvně malé cvičení s těmito transakcemi:

Transakce T1 posílá z adresy A  minci M na adresu B.

Transakce T2 posílá z adresy A minci M na adresu C.

Transakce T3 posílá z adresy B minci M na adresu D.

Majitel adresy A se pokouší transakcemi T1 a T2 o double spend útok. T3 může proběhnout jen tehdy, bude-li validní T1. V Bitcoinu je vše přímočaré, neboť díky konceptu bloků je snadné pohlídat a ověřit validitu transakcí v jednom balíku dat. Jakmile vítěz těžby rozešle navržený blok, každý může ověřit, že současně neprojde T1 a T2. Může však projít T1 a T3 v tomto pořadí, nebo pouze T2. V Bitcoinu se může stát, že v jednu chvíli projde v jednom bloku T1 a T3 a bude existovat druhý blok s T2. Až další série bloků rozhodne, jaké transakce zůstanou validní. Zvítězí delší chain. Všechny PoS projekty pracující s bloky to mohou dělat podobně a navíc mohou pro škálování zapracovat na shardingu. U shardingu je potřeba přes matematiku dokázat, že lze správně pohlídat korektnost globálního stavu v daném čase napříč shardy. Toto hlídání korektnosti nesmí jít na úkor škálování či finality transakcí, jinak by sharding ztratil smysl. Takže pokud jeden shard potvrdí T1 a T3, v jiném nesmí projít T2. Jestli bude daný shard spravovat adresy pro konkrétní rozsah, nebo se budou shardy v daném kroku synchronizovat dle adres odesílatele už je věcí dané implementace.

Nyní zpět k IOTě. Představte si, že s bloky nepracujete a díky konceptu Tangle na mnoha místech současně vznikají nové transakce. Na korektnost doposud dohlíží centralizovaný koordinátor, který zkrátka vezme část tanglu a prohlásí ji za validní (vytvoří něco jako checkpoint). Koordinátor má vyšší přehled než jednotlivé transakční uzly, proto může toto rozhodnutí udělat. Pokud tedy z adresy A odejde T1 a T2, problém vyřeší až koordinátor, který bude mít povědomí o globálním stavu.

Coordice se chce zbavit koordinátora tím, že v systému budou figurovat nody, které se budou snažit aktivně dohlížet na nové transakce a řešit případné konflikty. Dělat přesně tu práci, kterou dělal koordinátor, ale jinak. Dohled bude probíhat přes hlasování a na základě míry reputace každého nodu. Node si bude reputaci v čase těžko získávat, ale může ji rychle ztratit při odhalení podvodu. Zároveň se budou nody určitým způsobem navzájem hlídat, jestli nepodvádí. Klíčové bude, jakým způsobem se budou tyto hlídací nody navzájem synchronizovat a udržovat globální stav, tedy jakýsi kontext o tom, jaké transakce proběhly a probíhají. Zkuste si představit, kolik takových transakcí může v jednom čase být v IoT světě. Pro IOTU je klíčová rychlá finalita transakcí, neboť pokud chcete online platit třeba za obsah, nemůže se stát, že ho budete konzumovat za podvodné mince nějakou delší dobu, než vás odřízne hlídací node. Přes double spend se o to můžete nějak pokusit. Pokud tedy proběhne T1 a T2, z adresy B a C můžete konzumovat nějaké služby. Jakmile je využijete, je vám jedno, že se jedna  transakce znevalidní. Postižený tím bude poskytovatel služby.

Sám tým připouští, že bude těžké matematicky dokázat proveditelnost řešení a poté dodat fungující implementaci. Vitalik Buterin se ke konceptu vyjádřil v tom duchu, že v tom vidí podobnost s nadějným projektem Avalanche. Zatím jsem nezaregistroval, že by se k tomu tým nějak vyjádřil. Také se obávám toho, že pokud v systému neexistuje žádný drahý zdroj, bude levné podvádět. Reputační systém bude fungovat na základě něčeho, čemu se říká mana. Tu si nemůžete někde koupit, jen získat poctivou prací. Mana je však zadarmo a výhody vlastnit ji spočívají jen v tom, že daný node bude potřebovat menší PoW na odeslání vlastní transakce. Pokud si 100 mojich podvodných nodů bude posílat velké transakce, budou automaticky získávat také manu a tím dobrou reputaci. Bude mě to stát trochu energie. Zatím Coordice beru jako neověřený koncept. Vždy mi vrtalo hlavou, jestli je snaha o ochranu proti double spend útoku v IoT světě realizovatelný nápad. Myslím, že spíše ne.

O Cardano sme sa rozprávali už v minulom rozhovore. Fáza Shelley, ktorá má priniesť úplnú decentralizáciu, príde podľa aktualizovanej roadmapy do konca roka 2019. Akým výzvam dovtedy ešte čelí?

Nasadit Shelley do reálného provozu bude. Prvně spustit test-net a poté pomalu přejít na main-net. Tento proces může být docela dlouhý. Tým to chce dělat pomalu a s rozvahou a veřejné pooly se budou přidávat postupně. Žádná divočina, jako třeba v případě EOSu. Nasadit projekt do reálného provozu je vždycky výzva a posledních 10 % vývoje může trvat tak dlouho, jako předchozích 90 %. Tým Cardana si nedělá hlavu s kompletním přepisem nějaké části, pokud naznají, že jim nevyhovuje. Uvidíme.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

TIP: Čerstvé informácie o Cardano (ADA) môžete sledovať aj vo facebook skupine Cardano [ada] cz/sk.

Skús stručne vymenovať kryptomeny, ktoré sú podľa teba v pomere decentralizácia/škálovateľnosť na tom aktuálne najlepšie a tie, ktoré majú najväčší potenciál uspieť v tomto smere v najbližších rokoch….

Decentralizace a škálování se neobejde bez třetího ve hře a to je bezpečnost. V současnosti nemáme nic, co by bylo připravené pro masovou adopci. Důvodem je nevyváženost těchto vlastností a nedostatek těch ostatních, které by byli uživatelsky atraktivní. Například soukromí či větší uživatelská přívětivost. Králem je bez debat stále Bitcoin, který je extrémně silný v bezpečnosti, slabší v decentralizaci a špatný ve škálování. Škálování se dohání přes druhé vrstvy a přes LN už něco málo chodí. Kéž by vzniklo více nezávislých poolů a Bitcoin si mohl polepšit v té nejdůležitější oblasti.

Ostatní projekty cílí hlavně na lepší škálování, ale mají poněkud slabší bezpečnost nebo decentralizaci. Často obojí. Zmínit můžeme Ripple a Stellar, které už také běží nějakou dobu celkem bezproblémově. Sázka na škálovatelnost a rychlé transakce není marný pokus. Kdyby jste se mě zeptali, přes co za 5 let bude chodit v komerční sféře více transakcí, vsadil by spíše na XRP než BTC. BTC tady není pro denní masové používání. Extrémně dobré ve škálování jsou třeba IOTA či Nano, ale tam je to mizerné s decentralizací a kde není decentralizace, tam nemůže být ani bezpečnost. Oba projekty na vylepšení pracují, takže tomu dejme čas.

Dobře vyvážený mix může přinést již zmíněné Cardano a tím dost vysoko nasadit laťku pro ostatní projekty. Jakmile se rozjede Shelley, bude Cardano nejvíce decentralizovaný projekt, neboť bude mít 100 až 1000 vyvážených poolů. Díky PoS nebude problém s geografickou dělbou moci. Mince může držet a delegovat každý kdekoliv na světě. Škálovaní nebude ze začátku nějak oslnivé, ale pořád asi 50x vyšší než u Bitcoinu. Bezpečnost nebude postavená na PoW, takže zde se uvidí jak na tom projekt reálně bude a jak mocná je matematika. Osobně si myslím, že pro bezpečnost ledgeru není PoW nezbytný. Už samotná distribuce dat na vícero nodech je solidní zabezpečení dat. Vektor útoku je pak možný jen přes oklámání konsensu. Teoreticky stačí správně implementovat konsensus algoritmus a rovnoměrně rozdělit moc na co nejvíce entit. Životaschopnost konsensu může dobře sloužit jako dobrá ochrana z pohledu nezměnitelnosti dat.

Ďakujeme za rozhovor.

Jaromír TesařaogasJaromír Tesař, člen AOGaS Zone
Jsme 1. altcoinová komunita v České a Slovenské republice, jsme experti na fundamentální analýzy, máme za sebou skupinové spoluúčastí v ICO pre-sale! Členům dodáváme kvalitní a ověřené informace, které při vhodné investici přinášejí atraktivní zisky.

Čítať ďalej

EOS

EOS spúšťa sociálnu sieť. Bude konkurovať Twitteru?

Avatar

Článok

zo dňa

od

EOS Voice

Spoločnosť Block.one, ktorá stojí za vývojom kryptomeny EOS, oznámila, že vytvorí globálnu sociálnu sieť založenú na blockchaine s názvom Voice.

Block.one tvrdí, že platforma bude fungovať na blockchaine EOS, aby poskytla transparentnosť v tom, ako funguje. Nebudú v nej existovať žiadne skryté algoritmy ani mechanizmy, o ktorých by jej používatelia nevedeli.

Generálny riaditeľ Block.one Brendan Blumer k sociálnej sieti Voice uviedol:

,,Je pravdou, že súčasné sociálne média sú navrhnuté tak, aby využívali svojich používateľov. Stačí sa pozrieť na ich obchodný model. Ich obsah. Náš obsah (užívateľov). Naše data. Našu pozornosť. To všetko sú neuveriteľne cenné veci.  Ale teraz prichádzame s platformou, ktorá bude používateľov odmeňovať.”

,,Všetci – užívatelia, prispievatelia, platforma – všetci budú hrať podľa rovnakých pravidiel. Neuvidíte žiadne skryté záujmy,” uvádza sa v tlačovej správe k novinke oznámenej 1. júna.

Platforma by mala fungovať tak, že bude užívateľov odmeňovať za ich aktivitu. Jej hlavou konkurenciou by mal byť Twitter. Či však pôjde o takú nezávislú platformu, ako to prezentuje Block.one, je otázne. Blockchain EOSu je totiž považovaný za jeden z najmenej decentralizovaných vôbec. Minulý týždeň sme napríklad priniesli článok, v ktorom redaktor portálu Quora zaradil EOS medzi najhoršie centralizované kryptomeny na trhu po boku NEO, Icon, WTC či TRON. EOS je totiž kontrolovaný len 21 nodmi.

Až čas ukáže, do akej miery sa dokáže sociálna sieť fungujúca na blockchaine EOS uchytiť. Cieľ je postavený veľmi vysoko a je otázne, či práve EOS uspeje. Vytvoriť konkurenčnú sociálnu sieť Facebooku či Twitteru sa snažil v minulosti aj gigant Google so svojou platformou Google Plus, no neuspel. Samozrejme v tom prípade nešlo o decentralizovanú platformu, no je to dobrý príklad toho, že prilákať užívateľov na novú sieť z prostredia, na ktoré sú zvyknutí, bude nesmierne ťažká úloha.

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.     

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-