Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

3 faktory, ktorými sa Bitcoin odlišuje od vrcholu v roku 2017

Článok

Bitcoin 3 faktory
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Cena Bitcoinu včera vytvorila svoje nove all-time-high, keď prvýkrát v histórii na všetkych významných burzách prekonala cenu $20 000. Na nej sa však nezastavila a v súčasnosti sa najznámejšia kryptomena obchoduje už za viac než 22 tisíc USD.

Súčasný bitcoinový bullrun, ktorý je podľa nadšencov do kryptomien len začiatkom omnoho masívnejšej adopcie nielen Bitcoinu, ale aj na svoju príležitosť čakajúcich altcoinov, je podľa analytikov významne odlišný od toho, ktorý sme sledovali koncom roka 2017. Portál Cointelegraph vymenoval niekoľko zásadných odlišnosti oproti ošiaľu spred troch rokov, ktoré naznačujú, že kým vtedy sme boli na konci cyklu, teraz sme len na začiatku.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Bitcoin sa vníma ako hedge

Kým v predchádzajúcom bullrune sa väčšina retailových investorov len oboznamovala s dôvodmi, prečo je Bitcoin zaujímavý, tentokrát už väčšina z tých, ktorí sú v trhu posledné 3 roky, pozná jeho najsilnejšie stránky. Jednou z tých najvýznamnejších je skutočnosť, že môže slúžiť ako hedge voči inflácii fiatových nekrytých mien. Bitcoin má totiž vopred stanovené konečné množstvo a v súčasnosti je jeho inflácia už na podobnej úrovni, než má zlato. Skutočnosť, že môže chrániť majetok v čase, kedy sa pre pandémiu koronavírusu rýchlo znižuje kúpna sila doláru či eura, sa stala hlavným dôvodom, že počas roka 2020 sa oň začali zaujímať solventní investori vrátane veľkých inštitúcii. Kým rast ceny v závere roku 2017 bol teda poháňaný predovšetkým túžbou rýchlo zbohatnúť, súčasný trend je vo veľkej miere poháňaný najmä vôľou ochrániť svoje bohatstvo.

Rast nelikvidných peňaženiek

Rozdiel medzi bullrunom 2017 a bullrunom 2020 je aj v počte nelikvidných peňaženiek. Analytická platforma Chainalyisis takto označuje peňaženky, z ktorých sa posiela menej než 25% bitcoinov, ktoré sú k nim viazané. Nelikvidné peňaženky v súčasnosti tvoria viac než tri štvrtiny (77%) z 14,8 milióna vyťažených bitcoinov, ktoré nie sú klasifikované ako navždy stratené (odhaduje sa, že takmer 4 milióny BTC sa už nikdy nepohnú, pretože sa k nim stratili privátne kľúče pozn. red.). Nárast podielu nelikvidných peňaženiek znamená, že k potenciálnemu predaju je zhruba len 3,4 milióna BTC, čo sa výrazne odlišuje od záveru predchádzajúceho bullrunu. Na základe týchto čísel sa možno domnievať, že väčšina investorov v súčasnosti Bitcoin vlastní s plánom držať ho dlhšiu dobu.

Graf: Na grafe si všimnite pokles aktívneho obchodovania bitcoinu (žltá) a výrazný nárast držania Bitcoinu, čiže pasívneho investovania. Všimnite si odlišnosti medzi rokmi 2017 a 2020:

Stabilný rast aktívnych adries a peňaženiek s aspoň 0,1 BTC

Cointelegraph upozornil aj na zaujímavé údaje z blockchainu naznačujúce, že aktívne používanie najznámejšej kryptomeny oproti predchádzajúcemu bullrunu dramaticky narástlo. Kým v roku 2017 aktivita na sieti vyvrcholila v čase, kedy Bitcoin vytvoril svoje cenové maximum, no krátko pred tým bola výrazne nižšie, v posledných dvoch rokoch napriek tomu, že cena bol od svojich maxím až do decembra 2020 výrazne vzdialená, počet aktívnych užívateľov neustále rástol stabilným tempom.

GRAF: Vyššie uvedené vykresľuje najlepšie graf od analytickej platformy Glassnode. Pred vrcholom v decembri 2017, kedy bola aktivita na sieti najvyššia, možno vidieť, že aktivita bola oproti vrcholu výrazne nižšie. V súčasnosti aktivita rastie stabilným tempom a pri cene 20 tisíc dolárov nie je vidieť žiadny prudký „výstrel“ hore. Možno z toho usúdiť, že súčasný bullrun je v inej fáze, než bol vrchol toho predchádzajúceho.

Glassnode taktiež upozornila, že počet investorov, ktorí držia aspoň 0,1 BTC je na svojich historických maximách už od júna tohto roku a viac než 2,75 milióna adries trvale drží svoje bitcoiny od januára 2019. Na tomto príklade je taktiež badateľný veľký rozdiel medzi vrcholom bullrunu 2017 a súčasným stavom Bitcoinu. Kým vtedy totiž dochádzalo k masívnym výpredajom a poklesu ceny, v súčasnosti sa Bitcoin naďalej aj na základe týchto čísel “hodluje”.

zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.