Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

3 dôvody, prečo analytici veria v rast bitcoinu napriek 33% korekcii

Článok

bitcoin-raketa
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Cena bitcoinu klesla oproti minulému pondelku o približne 10%. V porovnaní s tohtoročným high, ktorý bol na úrovni približne 13 700 dolárov, ide až o cca 33% prepad. Z dlhodobejšieho hľadiska však stále prevláda na trhu optimizmus. Cointelegraph spracoval článok o 3 dôvodoch prečo analytici veria v rast ceny bitcoinu.  

Dlhodobo nedotknuté bitcoiny

Len nedávno sme vás informovali o tom, že počet bitcoinov, ktoré sú dlhodobo držané na peňaženkách, sa za posledných 5 rokov výrazne zvýšil. Do tejto kategórie zaraďujeme bitcoiny, ktoré sú držané na rovnakej peňaženke od 180 dní až po dva roky. Tento fakt naznačuje, že bitcoin sa čoraz viac stáva držiteľom hodnoty. Cointelegraph zároveň naznačuje, že čím bude cena bitcoinu vyššia, počet takýchto nehybných bitcoinov bude väčší.

S týmto názorom samozrejme nesúhlasia všetci. Tuur Demeester z Adamant Capital skonštatoval, že mnoho týchto bitcoinov, ktoré sa nehýbu dlhšiu dobu, môže byť stratených (ich vlastníci k nim stratili privátne kľúče). Podrobnejší pohľad na tieto bitcoiny síce teóriu Demeestera nevylučuje, no treba zdôrazniť, že v časových rámcoch 1800 dní a 1 roka sa v porovnaní s dlhodobejšími časovými rámcami počet takýchto nehybných bitcoinov výrazne zvýšil. “Strate bitcoiny“ boli pritom hlavne produktom úvodných rokov existencie bitcoinu, kedy ich držitelia nepredpokladali, že môžu mať raz oveľa väčšiu hodnotu a tak neprikladali dostatočnú dôležitosť bezpečnej úschove privátnych kľúčov.

Pravdou teda je, že medzi rastom ceny bitcoinu a nárastom bitcoinov, ktoré sú dlhodobo nehybne držané na peňaženkách, existuje korelácia. Aspoň zatiaľ.

Štart bullrunu počas kapitulácie minerov

Z historického pohľadu, keď bitcoin dosiahne svoj nový cenový vrchol, príde obdobie (bearmarket), kedy je vo výrazných výpredajových cenách. Štart nového býčieho trhu sa následne prekrýva s obdobím, kedy kapitulujú mnohí ťažiari (mineri), pre ktorých už nie je ťažba bitcoinu pri jeho nízkych cenách výhodná. Následne však bitcoin predvedie výrazný, približne 100-násobný nárast ceny.

,,V decembri 2011 sa obchodoval za 4,6 dolára, v máji 2015 za 230 dolárov a v decembri 2018 za 3896 dolárov. V týchto časoch sme evidovali kapituláciu minerov. Cena od tohto dna vždy začala rásť až do nového približne 100-násobného maxima, čo znamená, že teraz by mohol prísť pokračujúci rast až do ceny 370 000 dolárov za bitcoin,” uviedol k tomu kryptoanalytik PlanB.

Zaujímavý je aj graf, ktorý znázorňuje, že štart nového býčieho trhu začal vždy v období, kedy bitcoin dosiahol svoje dno pokiaľ ide o mining difficulty, teda náročnosť jeho ťažby.

Graf však tiež naznačuje, že percentuálny rast ceny bitcoinu pri každej nasledujúcej rally je o čosi nižší. Ak by bol tento graf platný, súčasný trend by mohol viesť k maximálne 1000% nárastu hodnoty. ,,Mohlo by to byť známkou dozrievajúceho trhu s bitcoinami a zníženej volatility. Na pohyby na trhu je potrebných viac peňazí než v rokoch 2010 – 2011. Alebo jednoducho pôjde o ďalší 100-násobný rast, pretože bitcoinovy trh je nepredvídateľný, jeho rast je nelineárny a zákony sú v ňom poháňané čiernymi labuťami (nepredpokladané okamihy).“

Obdobie pred halvingom by mohlo vystreliť Bitcoin nad 20 tisíc

Posledným dôvodom, ktorý podporuje rast ceny bitcoinu v nasledujúcich mesiacoch, je blížiaci sa halving, teda delenie odmeny za vyťaženie jedného bloku zo súčasných 12.5 BTC na 6.25 BTC. Tento moment nastane už o necelých 11 mesiacov.

Podľa analytika Filb Filb, ktorého cituje Cointelegraph, na trhu s bitcoinom sú rešpektované základné pravidla ponuky a dopytu, ktoré určujú jeho cenu a je presvedčený, že obdobie vrcholiaceho bearmarketu v roku 2018 bolo obdobím, kedy mnohí minari predávali svoje bitcoiny za marginálne náklady. ,,Prežili iba tí najefektívnejší, zatiaľ čo tí neefektívni boli z trhu vylúčení,” upozornil.

V súčasnosti podľa neho mineri držia svoje naťažené bitcoiny  a čakajú na udalosti po halvingu bitcoinu v roku 2020. Ak je tento predpoklad správny, mali by sme sledovať, že pred halvingom budú mineri predávať čoraz menej bitcoinov popri tom, ako bude jeho cena narastať. Predaj bitcoinov sa uvoľní až potom, ako sa zníži nákupný tlak.

Ďalšie dôvody?

Na konci článku sa spomínajú ešte ďalšie možné katalyzátory predpokladaného rastu. Spomína sa aj predpokladaný príchod nových retailových investorov do trhu popri tom, bude cena bitcoinu rásť. Teda viac menej podobné nákupné šialenstvo, aké sme videli v roku 2017. Podstatná je však taktiež rastúca angažovanosť inštitúcii príchodom firiem zameraných na kryptomeny ako sú Bakkt, TD Ameritrade či Fidelity Investments. Tieto fundamenty by mohli bitcoin posunúť na nové historické maximá.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.