Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

$24 000 za Bitcoin v Iráne? Nie je to úplne tak, ako to vyzerá

Článok

Irán Bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V piatkovom súhrne dňa sme vás informovali, že vojenský letecký útok Spojených štátov amerických v irackom Bagdade, pri ktorom zomrel aj veliteľ špeciálnych jednotiek Kuds Iránskych revolučných gárd generálmajor Gésem Solejmáni, môže ovplyvniť aj cenu Bitcoinu.

Ako sa ukázalo, tieto predpoklady neboli úplne scestné, hoci s istotou tvrdiť, že geopolitická neistota vo svete môže výraznejšie hýbať cenou Bitcoinu smerom nahor, by bolo mimoriadne nezodpovedné a unáhlené.

Pokiaľ však ide o útokmi zasiahnutý Irán, v tejto krajine sa cena Bitocinu naozaj zvýšila (aspoň na prvý pohľad) a to veľmi výrazne. Iránski predajcovia na peer-to-peer trading platforme LocalBitcoins požadovali ža Bitcoin  v priebehu posledných 24 hodín až cenu okolo 1 miliardy iránskych rialov, čo je okolo 24 tisíc dolárov. Túto cenu však nemožno brať úplne vážne.

V skutočnosti nie je úplne neobvyklé, keď v krajinách so slabými národnými menami, ako napríklad vo Venezuele – majú duálne výmenne kurzy – jeden je oficiálny stanovený centrálnou bankou a druhy “na ulici”, ktorý možno považovať za skutočný trhový kurz.

,,Oficiálna sadzba je to, čo hovorí centrálna banka (centrálna banka je tá, ktorá tvrdí, že BTC sa v Iráne obchodoval za 24 tisíc dolárov). Avšak doslova nikto okrem niektorých vládnych organizácii nemôže dosiahnuť túto mieru, nikto ju nemôže použiť. Je to len vtip,” vysvetlil odborník na kryptomeny Ali Beikverdi. ,,Takže ak chcete dnes kúpiť americký dolár v Teheráne, cena (na ulici) je okolo 14 000 IRR,” dodal.

Inými slovami, zatiaľ čo „oficiálna sadzba” je okolo 42 000 IRR za jeden americký dolár, čo by viedlo k cene okolo 24 tisíc dolárov za Bitcoin, skutočná sadzba na reálnom trhu by priblížila cenu bitcoinu niekde k jej skutočnej trhovej hodnote okolo 7 300 USD.

Beikverdi si preto myslí, že v skutočnosti za Bitcoin 24 tisíc dolárov nikto neplatí, hoci naznačil, že ak náhodou áno, doplatia na to len bežní Iránci. Samotný prístup k Peer-to-peer platforme LocalBitcoins je v krajine výrazne obmedzený a v posledných mesiacoch dosahoval rekordne nízke objemy. Pravdepodobne za to môže samotná iránska vláda, ktorá od novembra obmedzuje prístup k internetu po celej krajine v rámci celonárodných protestov, ktoré sú reakciou na rastúce ceny pohonných hmôt.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne