Kryptomeny
Tether nemá obavy z budúcnosti. USDT bude existovať popri CBDC

Technický riaditeľ Bitfinex a Tether Paolo Ardoino sa domnieva, že stablecoin Tether (USDT) je už dostatočne silný a konkurencie schopný, aby jeho existenciu na trhu s kryptomenami neohrozili ani plánované digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), čiže regulované kryptomeny konkrétnych krajín.
,,Z dlhodobého hľadiska veríme, že Tether bude naďalej existovať popri CBDC. Bude po ňom naďalej dopyt, pretože bude zjednocovať rôzne ekosystémy,” uviedol na otázku Cointelegraphu, či sa vo firme obávajú konkurencie v podobe národných digitálnych mien.
S názorom Ardoina súhlasí aj Charles Yang z Genesis Block, ktorý uviedol, že Čína, ktorá je blízko k oficiálnemu spusteniu svojho digitálneho juanu, bude mať veľmi ťažké stablecoinu USDT konkurovať najmä na zahraničnom trhu, obzvlášť v Ázii, kde je veľmi populárny. Nevýhodou takejto digitálnej mince pod správou centrálnej banky Číny (PBoC) bude totiž už jej samotná podstata – bude pod dohľadom danej krajiny, ktorá s ňou môže robiť prakticky čokoľvek. Najmä v prípade, že ide o Čínu.
Slabinou Tetheru naopak je, že ide o komerčnú spoločnosť, ktorá môže čeliť tlaku regulátorov. Ako najatraktívnejšia možnosť stablecoinov z pohľadu užívateľského riešenia sa preto javia decentralizované stablecoiny typu DAI. Tie by mohli plniť úlohu nevolatilného na fiatové meny viazaného aktíva bez toho, aby boli pod kontrolou štátu či firmy.
Stablecoin Tether (USDT ) je už blízko k prekonaniu kapitalizácie 10 miliárd dolárov. Len nedávno prekonal v kapitalizácii trojku na trhu XRP a špekuluje sa, že by časom mohol zosadiť z druhej pozície aj Ethereum. Kritici USDT však upozorňujú, že stále neexistuje žiadny dôkaz o tom, že USDT v obehu sú reálne kryté americkými dolármi. Firma Tether totiž dodnes neumožnila žiadny nezávislý audit svojho majetku.
Kryptomeny
Krypto správy dňa (20.1.): Meganákup BTC, bullish Ethereum a budúcnosť Cardano

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú prosperujúce obdobie a ich vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Grayscale naakumulovala za deň 18x viac BTC, než sa stihlo vyťažiť!
Stratégovia spoločnosti JP Morgan pár dní dozadu skonštatovali, že “kľúče“ od opätovného prekonania ceny 40 000 dolárov za jeden Bitcoin má v rukách spoločnosť Grayscale Investments. Údajne ak sa jej nepodarí akumulovať od inštitucionálnych investorov aspoň 100 miliónov dolárov denne, je možné, že sa ocitneme naspäť v medveďom trhu. Ťažko povedať, či stratégovia JP Morgan mali v onom čase nejaké tušenie, alebo ide o náhodu, no odpoveď Grayscale Investments na ich vyjadrenia prišla naozaj expresne rýchlo. Najväčší inštitucionálny hráč na poli Bitcoinu, ktorý sprostredkováva ďalším inštitúciám možnosť regulovaného investovania do Bitcoinu skrz svoj produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), totiž v pondelok 18. januára za jeden jediný deň (!!!) nakúpila 16 244 ďalších bitcoinov. Téme sme sa podrobnejšie venovali na našom YouTube vo videu nižšie, alebo v tomto článku.
Budúca ministerka financií USA Yellenová je z kryptomien znepokojená
V súvislosti s výmenou stráži v Bielom dome sa neustále špekuluje, aký dopad na svet kryptomien bude mať nová vláda Joea Bidena. Už včera sme písali, že šéfom Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) by sa mal stať Gary Gensler, ktorý Bitcoinu naozaj rozumie a javí sa to byť teda ako dobrá správa. Názor na kryptomeny Janet Yellenovej, ktorá sa stane Ministerkou financií, však môže byť oproti Genslerovi výrazne odlišný. Čo to načrtlo jej prvé vyjadrenie na túto tému. Podrobnosti sa dočítate v našom článku, alebo sa dozviete z videa nižšie:
Ethereum „dosiahlo” ATH. Je to len začiatok spanilej jazdy?
Hodnota druhej najcennejšej kryptomeny na trhu Ethereum dosiahla včera na niektorých burzách svoje historické ATH, avšak v prípade najvyššej historicky zaznamenanej ceny 1 448 dolárov to zatiaľ neplatí. Tak či onak v čase písania tohto článku je zrejmé, že s touto úrovňou “flirtuje” a je možné, že bude čoskoro definitívne prekonaná. Pre fanúšikov kryptomeny Ethereum (ETH) je dôležité, že aktuálne existuje mnoho ukazovateľov, ktoré nahrávajú predpokladu ďalšieho rastu ceny tohto najznámejšieho smart-chainu. Až na 11 indikátorov, ktoré by mali v nasledujúcich mesiacoch poháňať cenu ETH k objavovaniu nových historických maxím, poukázal Spencer Noon, kryptoinvestor, ktorý založil venture firmu Variant a na Twitteri ho sleduje viac ako 36 tisíc užívateľov. Viac sa dozviete z videa nižšie, alebo v tomto našom článku.
Cardano (ADA) čaká extrémne dôležité obdobie
Kým Bitcoin je už zjavným stredobodom inštitúcii a čosi podobné zrejme čaká v dohľadnej dobe aj Ethereum, o svoju šancu zažiariť budú bojovať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch aj ďalšie kryptomeny. Medzi tie najzaujímavejšie patrí Cardano (ADA), ktoré by sa mohlo dočkať v prvom polroku 2021 významných aktualizácii. Aktuálne sa v súvislosti s Cardano sústredí najväčšia pozornosť na smart kontrakty, teda dokončenie fázy Goguen. Hoci netreba spochybňovať dôležitosť fáz Basho a Voltaire, ktoré zabezpečia škálovateľnosť a decentralizované riadenie tejto kryptomeny, fáza Goguen dostane Cardano do fázy, kedy sa na ňom budú dať budovať inteligentné zmluvy a teda bude schopné konečne konkurovať Ethereum. O tom čo všetko čaká Cardano v prvej polovici roka 2021 sme hovorili v našom videu nižšie a tiež písali v tomto dlhšom článku.
Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a tiež na našom YouTube.
Bitcoin
Grayscale kúpila za deň 18x viac BTC, než sa stihlo vyťažiť!

Stratégovia spoločnosti JP Morgan pár dní dozadu skonštatovali, že “kľúče“ od opätovného prekonania ceny 40 000 dolárov za jeden Bitcoin má v rukách spoločnosť Grayscale Investments. Údajne ak sa jej nepodarí akumulovať od inštitucionálnych investorov aspoň 100 miliónov dolárov denne, je možné, že sa ocitneme naspäť v medveďom trhu.
Ťažko povedať, či stratégovia JP Morgan mali v onom čase nejaké tušenie, alebo ide o náhodu, no odpoveď Grayscale Investments na ich vyjadrenia prišla naozaj expresne rýchlo. Najväčší inštitucionálny hráč na poli Bitcoinu, ktorý sprostredkováva ďalším inštitúciám možnosť regulovaného investovania do Bitcoinu skrz svoj produkt Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) , totiž v pondelok 18. januára za jeden jediný deň (!!!) nakúpila 16 244 ďalších bitcoinov v hodnote približne 600 miliónov dolárov. Išlo o 18-násobok počtu vyťažených BTC v rovnaký deň.
Grayscale má po tejto investícii pod kontrolou už 632 801 BTC, čo predstavuje viac ako 3% z celkovej budúcej zásoby Bitcoinov. Okrem toho treba upozorniť, že zvyšných zaokrúhlene 3,5 milióna BTC z celkovej ponuky 21 miliónov sa ešte ani nevyťažilo. Mimochodom Grayscale takto pre drakom disponovala len 10% z tohto objemu.
Twitter kanál GBTC Bitcoin Tracker, ktorý pozorne sleduje všetky nákupy Grayscale upozornil, že trend inštitucionálneho nákupu bitcoinov po prestávke, ktorá bola spôsobená plánovaným dočasným pozastavením možnosti investovania do GBTC koncom roka 2020, opäť pokračuje. Na grafe nižšie môžete vidieť nákupy BTC zo strany Grayscale od 13. januára do 15. januára (nie je zahrnutý posledný nákup).
.@Grayscale added a whopping ~16,244 #Bitcoin yesterday, which equals 18.05X of daily bitcoin mined
In total the trust holds 632801.4331 BTC. Yesterday also marked the day their holdings surpassed 3% of 21M
If the trend from Q420 persist, this is inflow is ~93% institutional. pic.twitter.com/ORKrSQgeWR
— GBTC Bitcoin Tracker (@GbtcT) January 19, 2021
CEO britskej kryptomenovej zmenárne CoinCorner Danny Scott pripomenul, že vo štvrtom kvartáli 2020 Grayscale dokázala získať od inštitucionálnych investorov v priemere 251 miliónov dolárov týždenne. Minulý týždeň však mala podľa jeho informácii deň, v ktorom im pribudlo za 24 hodín 700 miliónov USD a v pondelok ďalších 570 miliónov USD. ,,Sledujte, čo sa bude diať,” upozornil.
Inštitúcie idú po Bitcoine “potichu“
Skutočnosť, že mnohé inštitúcie kupujú Bitcoin bez toho, aby to o sebe dávali najavo, naznačil šéf burzy Gemini Tyler Winklevoss. ,,Existuje obrovský inštitucionálny dopyt. Väčšina z neho je utajená,” povedal minulý týždeň v reakcii na vyjadrenia častého kritika Bitcoinu Petra Schiffa, ktorý po korekcii Bitcoinu uviedol, že inštitúcie už o Bitcoin záujem stratili.
Na grafe analytickej platformy CryptoQuant môžete vidieť oranžovou farbou znázornenú postupnú akumuláciu Bitcoinov firmou Grayscale. Koncom roka 2020 je vidieť malú pauzu spôsobenú plánovaným ukončením možnosti príchodu nových inštitúcii po ukončení 6-mesačnej fixácie. Keď sa „dvere“ opäť otvorili, trend nákupov sa znova rozbehol.
Retail váha s nákupmi?
Popri jasným signálom rastúceho záujmu o Bitcoin zo strany inštitúcii sa stále špekuluje, do akej miery nakupuje Bitcoin retail, teda malí investori. Podľa Google Trends sa totiž síce záujem o vyhľadávanie slova Bitcoin dostal na svoje ročné maximá, no stále neprekonal čísla z konca roka 2017. Nuž a okrem toho Qiao Wang z DeFi Alliance upozornil na zaujímavú skutočnosť:
,,Kým Grayscale nakúpila bitcoiny za zhruba pol miliardy dolárov za jeden deň, aplikácia Coinbase klesla v Appstore za zhruba týždeň z 20. miesta na 80. priečku. Urobte si z toho záver, aký chcete.”
Wang tým naznačil, že záujem retailu o Bitcoin po minulotýždňovej korekcii BTC a mnohých správach o tom, ako opäť nezadržateľné padá (zo strany masmédií), mohol opadnúť. To je však zdá sa dobrý čas pre inštitúcie, aby pokračovali v akumulácii.
Ethereum
Ethereum „dosiahlo” ATH. Je to len začiatok spanilej jazdy?

Hodnota druhej najcennejšej kryptomeny na trhu Ethereum dosiahla včera na niektorých burzách svoje historické ATH, avšak v prípade najvyššej historicky zaznamenanej ceny 1 448 dolárov to zatiaľ neplatí. Tak či onak v čase písania tohto článku je zrejmé, že s touto úrovňou “flirtuje” a je možné, že bude čoskoro definitívne prekonaná.
Pre fanúšikov kryptomeny Ethereum (ETH) je dôležité, že aktuálne existuje mnoho ukazovateľov, ktoré nahrávajú predpokladu ďalšieho rastu ceny tohto najznámejšieho smart-chainu.
Až na 11 indikátorov, ktoré by mali v nasledujúcich mesiacoch poháňať cenu ETH k objavovaniu nových historických maxím, poukázal Spencer Noon, kryptoinvestor, ktorý založil venture firmu Variant a na Twitteri ho sleduje viac ako 36 tisíc užívateľov.
Prvým silným fundamentom Ethereum je skutočnosť, že táto kryptomena čoraz výraznejšie dominuje pokiaľ ide o príjmy za poplatky z realizácie transakcií. Kým v predošlých rokoch vždy viedol tento rebríček Bitcoin, v súčasnosti Ethereum pomaly útočí už na dvojnásobok príjmov Bitcoinu z tejto činnosti. Podčiarkuje to rast sily Ethereum v tzv. “security budgete”.
#1: Ethereum continues to dwarf the entire crypto space in terms of fees paid ($7.25m daily avg) — proving it's the most useful network in the world. pic.twitter.com/t7Co50GukJ
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Dôležitým ukazovateľom je podľa Spencera Noona aj počet veľkých ETH transakcií v hodnote vyše 100 tisíc dolárov. Je 7x menší než pri all-time-high v úvode roka 2018, čo naznačuje, že veľryby a inštitúcie stále nevstúpili naplno do hry.
#2: The number of large $ETH transactions (>$100k) is 7x smaller than during its 2018 ATHs — a sign that whales and institutions still haven't entered the game. pic.twitter.com/Iq2L99rWoI
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Hashrate Ethereum je na svojom novom all-time high (313.12 TH/s). Je to signál, že ťažiari Ethereum tejto kryptomene aktuálne veria najviac v histórii.
#3: Hash Rate is at an all-time high (313.12 TH/s) — a sign that miners have never been more confident. pic.twitter.com/8dBmF8SoTT
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Ethereum má aktuálne aj najviac denne aktívnych adries pri použití 90-dňového kĺzavého priemeru a tento trend je od úvodu roka 2020 očividne výrazne rastúci.
#4: Ethereum has nearly 550k daily active addresses (90-day MA) — a figure that has doubled YTD and now sits comfortably at ATHs too. pic.twitter.com/xrzBMQuV16
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Projekty DeFi, ktoré sa usadili na blockchaine Ethereum, majú už viac ako 1,25 milióna užívateľov. Ide o parabolický trend rastu záujmu o túto oblasť.
#5: There are now more than 1.25M #DeFi users, a figure that continues its parabolic uptrend — a sign that Ethereum's biggest use case is on a path towards product-market fit. pic.twitter.com/cXsNyVlwpp
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
V DEFi projektoch je aktuálne uzamknutých už viac ako 25 miliárd dolárov a 21 rôznych projektov má uzamknutých viac než 100 miliónov dolárov. Všetko beží na Ethereum.
#6: There is now more than $25 billion dollars locked in #DeFi, with 21 different projects having more than $100M TVL — a sign that the ecosystem is maturing rapidly and becoming institutional-grade. pic.twitter.com/E7fT6QVc6e
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Kým v závere predošlého bullrunu stablecoiny na Ethereum ani neexistovali, v súčasnosti zohrávajú na tomto blockchaine významnú úlohu. Aktuálne je ich celková hodnota 22 miliárd dolárov, čo je nárast o 20 miliárd za posledný rok. Tento fakt podčiarkuje obrovský rast dopytu po kryptodolároch, ktoré si taktiež našli hlavný domov na tejto kryptomene, hoci stablecoiny bežia aj na iných blockchainoch.
#7: Almost $22 billion in stablecoin supply now exists on Ethereum, an increase of ~$20B in the past year — a sign of major demand for cryptodollars. pic.twitter.com/3CeHRvqiTT
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Mesačné objemy obchodovania na decentralizovaných burzách (DEX) presiahli hodnotu 30 miliárd USD. Ide o 50-násobok objemov oproti roku dozadu. DeFi zmenárne začínajú konkurovať centralizovaným burzám (CeFi).
#8: Monthly #DEX volume stands at more than $30B, up ~50x YoY — a sector where #DeFi is starting to rival #CeFi. pic.twitter.com/ZN3XxYt7Vw
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Viac ako 20 miliárd dolárov už bolo vložených na lending protokoly. Nesplatené pôžičky sa blížia hodnote 4,5 miliardy dolárov. Podľa Spencera Noona je to jasný náznak toho, že DeFi sektor je čoraz testovanejší.
#9: More than $20B has been deposited into lending protocols, with outstanding loans close to $4.5B — a sign that #DeFi lending is becoming more battle-tested. pic.twitter.com/dYDotcqZsF
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
Ethery zo zmenárni stále ubúdajú vrátane 530 tisíc ETH, ktoré z nich odišli za posledný týždeň (hodnota okolo 740 miliónov dolárov). Je to ukazovateľ, ktorý podčiarkuje vôľu dlhodobo držať tuto kryptomenu bez plánov na jej predaj v dohľadnej dobe.
#10: $ETH is steadily flowing out of exchanges, including more than 530k on one day last week (worth ~$740M) — a telltale sign of accumulation. pic.twitter.com/vvhBme5w0g
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
No a na záver 2.56 milióna Etherov (2.7 milióna podľa aktuálnych dát Etherscan) už zamierilo na depozitný kontrakt novej generácie Etheruem 2.0, aby sa stakovali. Okrem toho, že to podčiarkuje rastúcu dôveru v novú generáciu Ethereum, Spencer Noon poukázal aj na fakt, že samotné Ethereum 2.0 by mohlo byť v súčasnosti považované za 12. najväčšiu kryptomenu (kapitalizácia okolo 8 miliárd dolárov).
#11: 2.57 million $ETH has been sent to the #Eth2 deposit contract, a figure alone that would be good for the #12 cryptoasset by marketcap — a sign that confidence in Ethereum's next-generation upgrade is high. pic.twitter.com/tLgFPql5O5
— Spencer Noon (@spencernoon) January 19, 2021
K uzamknutým minciam ETH2 dopĺňame, že viac uzamknutých mincí v rámci stakingu má aktuálne len Cardano (8,3 miliardy dolárov) a Polkadot (10.4 miliardy dolárov). Ide však o protokoly, ktoré na Proof of Stake už bežia kompletne. Ethereum 2.0 v dolárovom vyjadrení už predbehlo staking kryptomeny Tezos.
No a na záver ďalším zaujímavým údajom, ktorý Spener Noon nespomenul je to, že denné objemy transakcií Ethereum prekonávajú tie bitcoinove o 28%.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com
Cardano
Cardano (ADA) čaká extrémne dôležité obdobie

Kým Bitcoin je už zjavným stredobodom inštitúcii a čosi podobné zrejme čaká v dohľadnej dobe aj Ethereum, o svoju šancu zažiariť budú bojovať v nasledujúcich mesiacoch a rokoch aj ďalšie kryptomeny. Medzi tie najzaujímavejšie patrí Cardano (ADA), ktoré by sa mohlo dočkať v prvom polroku 2021 významných aktualizácii.
Aktuálne sa v súvislosti s Cardano sústredí najväčšia pozornosť na smart kontrakty, teda dokončenie fázy Goguen. Hoci netreba spochybňovať dôležitosť fáz Basho a Voltaire, ktoré zabezpečia škálovateľnosť a decentralizované riadenie tejto kryptomeny, fáza Goguen dostane Cardano do fázy, kedy sa na ňom budú dať budovať inteligentné zmluvy a teda bude schopné konečne konkurovať Ethereum.
O pokroku Cardano a plánoch pre prvú polovica roka 2021 hovoril na YouTube Charles Hoskinson, hlavná tvár tohto projektu a zároveň generálny riaditeľ firmy IOHK, ktorá popri Emurgo a Cardano Foundation zohráva na vývoji tejto kryptomeny hlavnú úlohu.
Hoskinson vo svojom videu prezradil, že v posledných týždňoch sa sústredili najmä na vydanie Cardano devnetu a spustenie Fund3. Viac sa sústretil na Projekt Catalyst, teda spomínaný Fund 3, pričom poznamenal, že novinky o devnete budú súčasťou ďalšej týždennej aktualizácie.
Projekt Catalyst je zameraný na finančnú podporu nádejných projektov, ktoré budú bežať na Cardano. Druhé kolo (Fund2) dopadlo podľa Hoskinsna výborné a financie boli prerozdelené medzi 12 veľmi ambicióznych projektov. Fund3 má mať ešte väčší rozsah – či už z hľadiska miery účasti komunity alebo financií, ktoré budú prerozdelene vývojárom.
Plutus otestujú aj nezávislé firmy
IOHK aktuálne pracuje na skorom vydaní testnetu Plutus. Má ísť o o poslednú testovaciu sieť, ktorá zahŕňa aj testnety KEVM a IELE, ktoré sú zamerané na vytvorenie mostov s Ethereum (napríklad KEVM umožní, aby bolo možné do Cardano implementovať aj aplikácie písanie v jazyku Solidity pre Ethereum).
Zaujímavou informáciou je, že tohto testnetu by sa mali zúčastniť aj nezávisle firmy, ktorých úlohou má byť písanie smart kontraktov pomocou Plutus s úlohou, aby následne poskytli vývojárom Cardano feedback a na základe ich poznámok mohol byť systém doladený a optimalizovaný. Hoskinson zároveň prezradil, že týmto firmám neposkytnú vopred žiadne inštrukcie a manuály, čiže chcú sledovať, ako sa budú v testnete správať sami a teda či je prostredie dostatočne intuitívne. Šéf IOHK si myslí, že pôjde o veľmi efektívny nástroj pre odhalenie akýchkoľvek problémov s Plutus.
Čo sa týka projektu Prism, čo je riešenie Cardano pre identifikáciu identity užívateľov, Hoskinson prezradil, že v poslednej dobe venovali veľa pozornosti prácam, ktoré boli zamerané na dodržiavanie predpisov. Prism by mal vďaka tomu umožniť majiteľom firiem využiť riešenia, vďaka ktorým budú vedieť ľahko vyhovieť požiadavkám finančných úradov a rôznych regulátorov – či už ide o bezpečnosť dát alebo účtovné údaje.
Pre Cardano bolo v roku 2020 významným okamihom spustenie fázy Shelley, čiže možnosti stakovať mince ADA. Vyzerá to však tak, že fáza Goguen je pre Cardano ešte podstatnejšia a technicky ešte omnoho náročnejšia. Naznačuje to aj vyjadrenia Hoskinsona, ktorý povedal, že ešte stále majú pred sebou mnoho vecí, ktoré musia otestovať.
Hoskinson konkrétne vysvetlil, že Goguen bude vyžadovať fyzickú zmenu každej transakcie v sieti a preto bude nesmierne dôležité vopred všetko overiť. Nejde pritom len o bezpečnosť a stabilitu siete, ale aj o ubezpečenie partnerov Cardano, že všetko bude fungovať 100% správne.
3 hard fork udalosti Goguenu
Fáza Goguen má byť implementovaná skrz tri hardfork udalosti. Prvá s názvom Allegra sa už uskutočnila 16. decembra 2020. Umožnila uzamykanie tokenov. Druhá je podľa Hoskinsona naplánovaná už na február 2021. Nuž a dátum tretieho posledného hardforku ešte nie je známy, hoci Hoskinson dúfa, že sa tak udeje v druhom kvartáli 2021 (treba však upozorniť, že Cardano v minulosti mnoho vopred avizovaných termínov nedokázala dodržať pozn.red.)
Portál Cryptoslate upozornil, že Plutus devnet bude jednou z posledných možnosti, pri ktorom budú mať vývojári príležitosť všetko poriadne otestovať pred finálnym spustením fázy Goguen. Preto sa bude na tento devnet sústrediť obrovská pozornosť.
Hoskinson sa počas AMA vyjadril aj k téme regulácii. Naznačil, že budúci šéf SEC Gary Gensler je dobrou voľbou a myslí si, že sa s ním bude dať rozprávať o dôležitých veciach a bude teda otvorený k inováciám. Naznačil však, že hlavným problém zo strany SEC sú zastaralé zákony, vďaka ktorým disponuje tento regulátor až príliš veľkým “kladivom”. Inak povedané písané sú tak, že cielia na samotné projekty a neumožňujú potrestanie jednotlivcov, ktorí sú za problém zodpovední.
Ako príklad použil kauzu kryptomeny XRP a firmy Ripple. Myslí si, že oveľa lepším riešením by bolo potrestanie šéfov firmy Ripple Chrisa Larsena a Brada Garlinghousea, než trestanie celého projektu. Takýto prístup by totiž trestal skutočných vinníkov a nie investorov, ktorí nemôžu za to, že šéfovia Ripple urobili chybu a porušili zákon (či už úmyselne alebo nie). Hoskinson dodal, že Gensler má šancu niektoré veci v SEC zmeniť a prispieť tak k správnej regulácii kryptosektora.
Zdroj: cryptoslate.com
Bitcoin
Budúca ministerka financií USA Yellenová je z kryptomien znepokojená

V súvislosti s výmenou stráži v Bielom dome sa neustále špekuluje, aký dopad na svet kryptomien bude mať nová vláda Joea Bidena. Už včera sme písali, že šéfom Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) by sa mal stať Gary Gensler, ktorý Bitcoinu naozaj rozumie a javí sa to byť teda ako dobrá správa. Názor na kryptomeny Janet Yellenovej, ktorá sa stane Ministerkou financií, však môže byť oproti Genslerovi výrazne odlišný.
Bývalá šéfka FEDu (americká centrálna banka) a horúci kandidát na pozíciu odchádzajúceho Stevena Mnuchina, hovorila o kryptomenách počas virtuálneho online rozhovoru Finančného výboru senátu USA v rámci témy, ktorá sa týka bola proti financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí. Konkrétne ich spomenula v momente, kedy sa jej senátorka Maggie Hassanová z New Hampsihre spýtala, čo hovorí na túto novovznikajúcu technológiu, ktorú používajú teroristi k financovaniu svojho fungovania.
Yellenová reagovala takto: ,,Musíme zabezpečiť, aby sme vedeli vysporiadať s problematikou financovania teroristov, ktorí zmenili spôsoby popri príchode nových technológii. Kryptomeny sú v tomto obzvlášť dôležité. Myslím si, že veľa z nich sa používa prinajmenšom v transakčnom zmysle hlavne k nedovolenému financovaniu a myslím si, že musíme naozaj preskúmať spôsoby, ako môžeme ich používanie obmedziť a zaistiť, aby k praniu špinavých peňazí nedochádzalo v rámci týchto kanálov.“
Ak Yellenovú schváli senát, stane sa vôbec prvou ženou ktorá povedie ministerstvo financií USA. Kryptomeny doposiaľ však nezmieňovala s výnimkou jedného krátkeho konštatovania z roku 2018, kedy ich označila za „čokoľvek, len nie užitočné.”
Niektorí analytici sa domnievajú, že jej vyjadrenia, z ktorých bolo vyňaté najmä to, že kryptomeny sa používajú vo veľkom na nelegálnu činnosť, mohli ovplyvniť cenu Bitcoinu v predošlých hodinách. Na druhú stranu Yellenová naznačila, že Kongres bude musieť čo sa týka fiškálnych stimulov pre ekonomiku za novej vlády Joea Bidena konať “vo veľkom”. Dá sa teda očakávať, že do ekonomiky naozaj budú prúdiť nové miliardy dolárov, čo môže byť pre cenu Bitcoinu silným bullish signálom.
Zdroj: cointelegraph.com
Analýzy
Analýza: Výhľad pro rok 2021, pohľad na Bitcoin, Ethereum a US dolár

Dnešnú analýzu Bitcoinu, Ethereum, Litecoin a amerického doláru prináša Petr Plecháč – analytik finančných trhov, burzový trader, investor a zakladateľ burzového portálu TradeCZ.cz.
UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.
Sentiment na trzích
První obchodní týden v novém roce se nese ve znamení zvýšené volatility napříč všemi trhy. V pondělí jsme byli svědky růstu akciového trhu v premarketu, aby indexy SP500 či NASDAQ zakončily seanci v červených číslech. Podobný pohled se nám naskytl také v případě ropy, naopak americký dolar zpevnil.
Pokles na akciovém trhu, růst ceny zlata a zpevnění dolaru… tento stav nazýváme nervozitou až strachem, což podtrhnul také růst indexu strachu VIX. Strach do trhů vneslo především blížící se hlasování v Georgii, kde se rozhodne o rozložení Senátu USA na minimálně další dva roky. Pokud by obě křesla získali demokraté, pak by sice pravděpodobně za administrativy Joe Bidena přišly další stimuly a tištění peněz, ale i vyšší daně, a lze předpokládat, že demokraté by akciovým trhům příliš „nešli na ruku“.
Rok 2021 bude především o zvládnutí pandemie koronaviru COVID-19 a nastartování ekonomik. Trh počítá s proočkováním obyvatel do léta, které zaručí klidnou příští zimu. Jakékoliv odchylky, jako např. nová mutace viru resistentní na vakcíny, by znamenaly další vlnu nejistoty a únik do bezpečných přístavů. Od 21. 1. 2021 bude v čele Spojených států stát nový prezident a nejmocnější muž naší planety Joe Biden, a za pozornost bude stát i jeho pohled na kryptoměny.
Jen těžko dnes najdete někoho, kdo by o Bitcoinu neslyšel a neměl na něj názor. Články o astronomickém růstu a ještě větším potenciálu Bitcoinu, o vstupu velkých investorských legend, fondů nebo slavných osobností jen přihřívají nynější euforii. Lze očekávat, že každý větší DIP bude velmi rychle vykoupen, zároveň však musíme mít na paměti, co se stalo při posledním panickém výprodeji na jaře 2020, kdy se slabé investorské ruce zbavovaly jak akcií, tak i drahých kovů a kryptoměn. Za velmi důležité vnímám sledování cenového vývoje na americkém dolaru, který se dostává do bearmarketu, a investoři o to více hledají, kde uchovat hodnotu svých peněz.
Videokomentář
Analýza kryptoměn ve videu v čase od 3:00 do 13:00.
Analýza Bitcoinu
Na Bitcoinu jsme byli po delší době svědky opravdu citelné korekce trhu, v závislosti na burzách i o více než 5 000 USD. Bitcoin otestoval důležitý support na 27 800 USD a na daily time frame vytvořil longový pinbar. Vzhledem k velkému zájmu můžeme být sice svědky rychlého růstu ceny a tvorby nových ATH, ale ve hře je také období konsolidace, právě v této vymezené cenové oblasti. Nervozita na širokém trhu se pravděpodobně, i kdyby jen krátkodobě, přelije také na kryptoměny, a proto bychom měli být nyní s tradingem kryptoměn obzvláště opatrní.
Základní oblasti support a resistence jsou vyznačeny v grafu.
Analýza Etherea
Zhodnocení o 50 % během 12 hodin? I to je možné u dlouhodobě druhé nejhodnotnější kryptoměny na světě! Máme se připravit na altseason? Tak na to je zřejmě ještě brzy…
Na grafu Etherea jsme již po několikáté během posledních pár týdnů mohli sledovat psychologii obchodování Bitcoinu a ostatních altcoinů. Ne náhodou započal rapidní růst ceny Etherea až na 1 168 USD po ochlazení růstu ceny Bitcoinu necelý den předtím. Za růstem Etherea nestál žádný významný fundament. To, čeho jsme byli nejspíš svědky, je klasické přelívání kapitálu z jednoho do druhého coinu. Ethereum za sebou zanechalo silnou supportní úroveň v podobě překonání lokálního maxima iniciačním pohybem. Za resistenci můžeme označit cenovou oblast kolem 1 200 a 1 400 USD.
Analýza Litecoinu
Ani Litecoin nezůstává pozadu a přináší svým hodlerům zhodnocení o desítky procent během několika málo dní. Na rozdíl od Bitcoinu, který boří ATH jako na běžícím páse, a Etherea, které je na dosah svému historickému maximu z roku 2017, Litecoin je ještě stále na cca 40 % ze svého maxima (420 USD). Tak jako jedni vidí sklenku poloprázdnou a druzí poloplnou, lze na tuto situaci pohlížet dvěma způsoby. Buďto se díváme na dočasně přehlížený trh a je před námi skvělá příležitost s potenciálem vysokého zhodnocení při příchodu altseason, nebo je trh slabý, bez důvěry investorů, a další případná korekce může být fatální.
Litecoin momentálně reaguje na silnou resistenci kolem 150 USD. Důležité S/R jsou vyznačeny v grafu.
Analýza zlata
Zlato těžilo v posledních měsících především díky nejistotě kolem pandemie, ale také kvůli oslabování amerického dolaru vlivem enormního tištění peněz a velmi uvolněné monetární politice centrálních bank.
Zlato se po silném růstu nachází v korekci v podobě klesajícího trendového kanálu, a i když COT index hlásí prodeje, je pravděpodobnější další růst ceny zlata i ostatních drahých kovů. Z pohledu sentimentu velkých komoditních hráčů drží velcí spekulanti více kontraktů do longu než do shortu a v posledních týdnech tento rozdíl navyšují. Dle Price Action není pochyb o bullmarketu.
UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.
Autor analýzy
Petr Plecháč je analytik finančních trhů, burzovní trader, investor a zakladatel burzovního portálu TradeCZ.cz. Na trzích se pohybuje 10 let a zaměřuje se na forex, komodity, akcie a kryptoměny. Pro analýzu trhů využívá především Price Action, Market Profile a COT, s celkovým náhledem na tržní sentiment.
Kryptomeny
Krypto správy dňa (19.1.): Bitcoin, inštitúcie, ETP či Binance Coin

Kryptomeny na čele s Bitcoinom zažívajú prosperujúce obdobie a ich vývoj neustále napreduje. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších denných správ.
Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?
Kým niektorí traderi sa domnievajú, že Bitcoin na hodnote 42 000 dolárov vytvoril na dlhú dobu svoje cenové maximum a blíži sa dlhý medvedí trh, oní sú presvedčení, že súčasný bitcoinový bullrun napriek očakávaným korekciám je stále len na absolútnom začiatku. Zástancom druhej možnosti je aj analytik Geeert Jan Cap, ktorý poukázal na svoj tzv. “thermocap” Bitcoin indikátor. Ide o metriku, ktorej cieľom je sledovať bitcoinove cykly na základe opatrení, ktoré prijali ťažiari a investori v súvislosti s nákupom a predajom bitcoinov. Téme sme sa venovali podrobnejšie vo videu nižšie alebo v tomto našom článku.
Ruffer Investments stojí za svojou 745 miliónovou investíciou do Bitcoinu
Britská spoločnosť Ruffer Investments je presvedčená, že urobila správne, keď koncom minulého roka nakúpila bitcoiny za zhruba 550 miliónov britských libier, čo je pri súčasnom kurze približne 746 miliónov dolárov. Išlo o zhruba 2,5% jej celkového spravovaného portfólia. Ruffer Investments, ktorá spravuje aktíva v hodnote viac než 20 miliárd dolárov a sídli v Londýna a Paríži, to potvrdila aj v rámci svojej výročnej správy, v ktorej poznamenala, že okrem akumulácie bitcoinov do jej fondu Multi-Strategies Fund má nepriamu akvizíciu v BTC aj skrz vlastníctvo akcii spoločnosti Microstrategy a Galaxy Digital, ktoré taktiež držia bitcoiny. Podrobnosti sa dočítate v tomto našom článku.
Potvrdené! Šéfom SEC sa stane človek, ktorý Bitcoinu rozumie
Po úspechu Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách začali krypto média okamžite špekulovať, aký dopad bude mať jeho nová administratíva na sektor digitálnych aktív. Krátko nato sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých na čelo dôležitého regulátora Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) vymenuje Joe Biden bývalého šéfa CFTC Garyho Genslera. Teraz to oficiálne potvrdil aj samotný budúci prezident USA. Pre kryptopriemysel je táto informácia malou ale podstatnou výhrou. Téme sme sa venovali v tomto našom článku.
CoinShares spúšťa Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange
Správca digitálnych aktív spoločnosť Coinshares, ktorá vlastní kryptoaktíva v hodnote vyše 3 miliárd dolárov, oznámila, že dnešným dňom uvádza na trh v spolupráci so švajčiarskou burzou cenných papierov SIX Swiss Exchange vlastný Bitcoin ETP. Každé nové Bitcoin ETP of firmy Coinshares bude kryté bitcoinom v pomere 0,001 BTC, čo je v čase vydania tohto článku zhruba 36 dolárov. Správcom produktu sa stáva firma Komainu, ktorú založila Coinshares v spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, ktorá vyrába známe hardvérové kryptomenové peňaženky. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v tomto článku.
Čo poháňa rasť Binance Coinu k novým rekordným hodnotám?
Natívny token kryptomenovej burzy Binance s názvom Binance Coin (BNB) vytvoril 18. januára 2021 svoju novú rekordnú hodnotu, keď cinkol o cenu 49,90 USD. Udialo sa tak len deň predtým, ako sa uskutoční ďalšie pravidelné pálenie tejto kryptomeny, tzv. coin burn. Pálenie mincí BNB je vopred oznámenou deflačnou politikou tejto kryptomeny, ktorá bola predstavená už v Binance Coin whitepaperi v rámci úspešného ICO v roku 2017 (burza Binance vďaka tomuto ICO získala financie na vybudovanie svojej burzy). Ak chcete vedieť viac o dôvodov rastu BNB tokenu otvorte si náš článok.
Ak sa vám páčia naše články sledujte nás na Facebooku a tiež na našom YouTube.
Binance Coin
Čo poháňa rasť Binance Coinu k novým rekordným hodnotám?

Natívny token kryptomenovej burzy Binance s názvom Binance Coin (BNB) vytvoril 18. januára 2021 svoju novú rekordnú hodnotu, keď cinkol o cenu 46,90 USD. Udialo sa tak len deň predtým, ako sa uskutoční ďalšie pravidelné pálenie tejto kryptomeny, tzv. coin burn.
Pálenie mincí BNB je vopred oznámenou deflačnou politikou tejto kryptomeny, ktorá bola predstavená už v Binance Coin whitepaperi v rámci úspešného ICO v roku 2017 (burza Binance vďaka tomuto ICO získala financie na vybudovanie svojej burzy).
Podstatou pálenia mincí je postupne znížiť celkovú zásobu tokenov BNB o presnú polovicu. Kým pri vzniku Binance Coinu totiž existovalo 200 miliónov BNB, postupným procesom pálenia bude jedného dňa existovať len 100 miliónov BNB. Pre držiteľov tejto kryptomeny je to zaujímavý fundament v tom zmysle, že sa ich token stáva čoraz vzácnejším.
Coin Burn robí burza Binance štvrťročne na základe jej hospodárskych výsledkov, či už na spotovej burze, alebo v rámci Binance Futures. Pre ilustráciu pri predošlom coinburne po treťom kvartáli 2020 takto zničila tokeny BNB v celkovej hodnote vtedajších vyše 60 miliónov dolárov.
Samotný coinburn však nie je jediným fundamentom, ktorý aktuálne pozitívne vplýva na hodnotu Binance Coinu. Poháňacím motorom záujmu o BNB token sú aj úspechy projektov Binance v sektore decentralizovaného financovania (DeFi), kde majú tokeny BNB svoje vlastné uplatnenie.
Dôležitým míľnikom pre Binance a aj samotný Binance Coin bolo septembrové spustenie Binance Smart Chainu, ktorý si získava rýchlu trakciu. Tento blockchain je kompatibilný s Etheruem a teda umožňuje využívanie smart kontraktov z Ethereum aj na Binance Chaine. Samotná Binance sa zároveň rôznymi grantmi snaží prilákať Ethereum vývojárov k sebe.
Krátko po spustení Binance Smart Chainu vzniklo na tomto blockchaine rad decentralizovaných aplikácii. Ide už o viac ako 60 projektov s vyše 600 000 jedinečnými adresami. Okrem toho na tomto chaine validátori stakujú už viac ako 3 milióny BNB.
TIP: Prečítajte si našu novú rozsiahlu recenziu burzy Binance.
Hodnota cross-chain aktív na Binance Chaine podľa informácii portálu Cointelegraph už presiahla 250 miliónov dolárov, pričom Binance vyčlenila ďalšiu injekciu v podobe 100 miliónov dolárov na prilákanie ďalších projektov.
Na Cenu Binance Coin pozitívne vplýva aj tzv. Binance Launchpad, ktorá predstavuje akúsi centralizovanejšiu formu investovania do začínajúcich kryptomenových startupov. Inak povedané startupy, ktoré chcú získať financovanie na svoj vývoj a získali dobré hodnotenie od Binance, ponúkajú svoje tokeny na predaj cez Binance Launchpad. Tomuto procesu sa hovorí Initial Exchange Offering (IEO). Nuž a každý investor, ktorý sa chce takéhoto IEO zúčastniť, musí držať značné množstvo BNB tokenov, čo taktiež fundament, ktorý poháňa cenu BNB vyššie.
Podľa analytickej agentúry The Tie sa Binance Coin stáva čoraz populárnejším aj na sociálnych sieťach. Najmä na Twitteri v poslednom dobe výrazne stúpla frekvencia zmienok o BNB.
Zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
CoinShares spúšťa Bitcoin ETP na SIX Swiss Exchange

Správca digitálnych aktív spoločnosť Coinshares, ktorá vlastní kryptoaktíva v hodnote vyše 3 miliárd dolárov, oznámila, že dnešným dňom uvádza na trh v spolupráci so švajčiarskou burzou cenných papierov SIX Swiss Exchange vlastný Bitcoin ETP.
ETP je typ cenného papiera, ktorý sleduje hodnotu podkladového aktíva, indexu alebo finančného inštrumentu. Podiel na ETP teda prichádza priamo z podkladového aktíva, ktoré sleduje (ETP si však netreba pliesť s ETF. Každé ETF je súčasťou ETP, ale nie každé ETP je ETF pozn. red.).
Každé nové Bitcoin ETP of firmy Coinshares bude kryté bitcoinom v pomere 0,001 BTC, čo je v čase vydania tohto článku zhruba 36 dolárov. Správcom produktu sa stáva firma Komainu, ktorú založila Coinshares v spolupráci s japonskou bankou Nomura Holdings a firmou Ledger, ktorá vyrába známe hardvérové kryptomenové peňaženky.
CoinShares sa rozhodla priviesť tento produkt na trh z dôvodu, že mnohí inštitucionálni klienti preferujú takýto spôsob investície do Bitcoinu pred jeho priamym držaním. Nové Bitocin ETP začne so spravovaným majetkom v hodnote 200 miliónov dolárov.
Dôležité je poznamenať, že SIX Exchange je známou burzou, pokiaľ ide o ETP produkty na kryptomeny. Na tejto burze sa už obchoduje Bitcoin ETP voči 14 top altcoinom a minulý týždeň svoje Bitcoin ETP otvorila na tejto burze aj londýnska spoločnosti ETC Group.
Isté je, že možnosti, v rámci ktorých môžu inštitúcie investovať do Bitcoinu sú teda čoraz prestrejšie. Tieto Bitcoin ETP si však vo význame netreba zamieňať s Bitcoin ETF, produktom, na ktorý v USA stále neudelila povolenie Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Čo-to by sa mohlo ohľadom tejto veci zmeniť po príchode Garyho Genslera do pozícia šéfa SEC.
Zdroj: cointelegraph.com
Bitcoin
Potvrdené! Šéfom SEC sa stane človek, ktorý Bitcoinu rozumie

Po úspechu Joea Bidena v amerických prezidentských voľbách začali krypto média okamžite špekulovať, aký dopad bude mať jeho nová administratíva na sektor digitálnych aktív. Krátko nato sa začali objavovať špekulácie, podľa ktorých na čelo dôležitého regulátora Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) vymenuje Joe Biden bývalého šéfa CFTC Garyho Genslera. Teraz to oficiálne potvrdil aj samotný budúci prezident USA.
Pre kryptopriemysel je táto informácia malou ale podstatnou výhrou. V čase, kedy sú badateľné obavy vlád a regulátorov z toho, aké riziká pre nich prinášajú kryptomeny, totiž bude SEC viesť človek, ktorý Bitcoinu naozaj rozumie. Gary Gensler totiž po odchode z pozície šéfa CFTC strávil svoje ďalšie kariérne roky ako vyučujúci na prestížnej technologickej univerzite MIT, kde okrem iného robil prednášky o digitálnych aktívach a blockchain technológii.
Fanúšikovia XRP sa radovať nebudú
Kým pre kryptomeny ako také môže byť tento fakt pozitívny a silno nahráva možnosti schválenia prvého Bitcoin ETF, príliš veľké nadšenie zrejme nemožno očakávať v XRP komunite. Rešpektovaný právnik orientujúci sa na blockchain technológiu Jack Chervinsky už pár dní dozadu pripomenul, že Gensler už v roku 2018 varoval, že XRP je cenný papier a pre firmu Ripple to bude predstavovať problém.
Gary Gensler deeply understands crypto & has strongly supported bitcoin for years. His selection as SEC chair signals a policy shift in favor of a bitcoin ETF.
He also went on record in 2018 saying there's "a strong case" that XRP is a security, signaling no shift on that issue.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) January 12, 2021
Kryptomeny sú katalyzátorom zmien
Ako príklad dobre popisujúci názor Genslera na kryptomeny možno použiť jeho vyjadrenia z roku 2019, kedy označil kryptomeny v rozhovore pre Coindesk ako „katalyzátor zmien”. ,,Zdieľané blockchain aplikácie môžu pomôcť naštartovať sieťové riešenia vo viacerých oblastiach, ktoré boli historicky veľmi odolné voči akýmkoľvek zmenám.”
Na druhú stranu nemožno čakať, že Gensler bude tému regulácie kryptomien ignorovať. Naopak dá sa predpokladať, že ju bude riešiť, no nádejou zostáva, že v takej podobe, aby tým neohrozil rozvoj tohto nádejného sektora.
,,Ak si kryptomeny získajú široké prijatie, ak si skutočne myslíme, že budú súčasťou našej budúcnosti, musia sa stať súčasťou verejnej politiky. To znamená, že musíme ľudí chrániť pred ich nelegálnym využívaním. Kryptomenévé burzy a zmenárne typu Coinbase musia v tomto so SEC a CFTC spolupracovať,” uviedol niekoľko mesiacov dozadu.
Zdroj: decrypt.co
- Ethereumspred 6 dní
Ethery miznú z búrz. Môže cena vyletieť až na $20 000?
- Bitcoinspred 2 dni
Je Bitcoin stále len na začiatku rastového cyklu?
- Kryptomenyspred 7 dní
Obrovský rast Polkadot je poháňaný zaujímavými správami
- Bitcoinspred 7 dní
Bitcoin potrebuje celosvetovú reguláciu, tvrdí šéfka ECB
- Cardanospred 1 týždeň
Cardano sa stalo najdecentralizovanejšou kryptomenou, píše CryptoSlate
- Analýzyspred 1 týždeň
Analýza Bitcoinu (11.1.): Kde bitcoin nakupovať?
- Bitcoinspred 4 dni
Riaditeľka MMF odkazuje: Míňajte, koľko vládzete!
- Kryptomenyspred 1 týždeň
Reakcie analytikov na najväčší denný dolárový prepad v histórii Bitcoinu